FCK-legende bekymret for Roony: For meget hype

Niels Christian Holmstrøm har et godt råd til den unge FCK’er.



Den blot 16-årige FC København-spiller Roony Bardghji har lynhurtigt fået slået sit navn fast i Superligaen. Opmærksomheden med den hype som følger er dog noget, som den tidligere FCK-sportsdirektør og bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm har bemærket. 

Han ønsker, at Roony sørger for at blive nogle år i Danmark, inden han rykker til udlandet. Det fortæller Holmstrøm i Eurosport-programmet ‘Købmændenes Klub’.

– Jeg er som udgangspunkt meget bekymret når unge mennesker bliver hypet for meget. Jeg synes allerede, at der har været lidt for meget hype. Jeg forstår det sådan set godt, fordi drengen har ret store kvaliteter, og det har han vist på ungdomsholdene. Han har nogle kompetencer, som allerede kan komme til udtryk i Superligaen, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig vældig imponerende hans alder taget i betragtning. Men det er jo rigtigt, at han langt fra er færdigudviklet. Han er langt fra rutineret nok. At forlade en beskyttet liga som Superligaen er i forhold til nogle udenlandske ligaer, hvor han meget hurtigt kunne ende på bænken eller et reservehold, lyder det fra Niels Christian Holmstrøm.

Den tidligere FCK-sportsdirektør peger derfor på, at det rent fodboldfagligt ville være fornuftigt for den unge spiller, hvis han bliver i dansk fodbold, hvor han blandt andet kan få mere stabilitet ind i sit spil.

Holmstrøm mindes da også, at have set kampe, hvor det ikke er gået så fremragende.

– Jeg har jo set U17-kampe med ham, hvor han er faldet ud af kampen – hvilket er meget naturligt, fortæller FCK-ikonet.

Senest er der opstået meldinger om, at Roony er kommet på ønskelisten i Barcelona. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han