Den blot 16-årige FC København-spiller Roony Bardghji har lynhurtigt fået slået sit navn fast i Superligaen. Opmærksomheden med den hype som følger er dog noget, som den tidligere FCK-sportsdirektør og bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm har bemærket.
Han ønsker, at Roony sørger for at blive nogle år i Danmark, inden han rykker til udlandet. Det fortæller Holmstrøm i Eurosport-programmet ‘Købmændenes Klub’.
– Jeg er som udgangspunkt meget bekymret når unge mennesker bliver hypet for meget. Jeg synes allerede, at der har været lidt for meget hype. Jeg forstår det sådan set godt, fordi drengen har ret store kvaliteter, og det har han vist på ungdomsholdene. Han har nogle kompetencer, som allerede kan komme til udtryk i Superligaen, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig vældig imponerende hans alder taget i betragtning. Men det er jo rigtigt, at han langt fra er færdigudviklet. Han er langt fra rutineret nok. At forlade en beskyttet liga som Superligaen er i forhold til nogle udenlandske ligaer, hvor han meget hurtigt kunne ende på bænken eller et reservehold, lyder det fra Niels Christian Holmstrøm.
Den tidligere FCK-sportsdirektør peger derfor på, at det rent fodboldfagligt ville være fornuftigt for den unge spiller, hvis han bliver i dansk fodbold, hvor han blandt andet kan få mere stabilitet ind i sit spil.
Holmstrøm mindes da også, at have set kampe, hvor det ikke er gået så fremragende.
– Jeg har jo set U17-kampe med ham, hvor han er faldet ud af kampen – hvilket er meget naturligt, fortæller FCK-ikonet.
Senest er der opstået meldinger om, at Roony er kommet på ønskelisten i Barcelona. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER