13 sydafrikanere har gennem tiderne spillet i Superligaen.
Sibusiso Zuma i FC København, Lebogang Phiri i Brøndby IF og Mandla Masango i Randers FC er nogle af de mest prominente navne fra tidligere, mens den nuværende stjerne er AGF’s Gift Links.
Tilløbet har været langt, men de seneste sæsoner har han været en af AGF’s bedste spillere – i hjemlandet har man dog ikke særlig stor fidus til ham.
Han bliver således forbigået til det sydafrikanske landshold.
– Jeg tror, det handler om, hvordan Sydafrika gør tingene. I Sydafrika bliver tingene gjort på en mærkelig måde, som kan være svær at forstå. Man har set det her i mange år. Ikke særlig mange følger dansk fodbold, hvilket ikke taler til hans fordel, og det er en skam, fordi jeg ved, at han er en fantastisk spiller, siger FCK-legenden Sibusiso Zuma til Tipsbladet.
Han er godt klar over Gift Links kvaliteter og kan godt se dem passe ind på landsholdet.
– Han arbejder hårdt og har en god motor. Han passer godt ind i systemet og arbejder godt for sit hold, og han er sådan en type, som du gerne vil have på dit hold. Han efterlader altid alting ude på banen. I holdsport har du brug for spillere, der efterlader alt på banen, og det gør han. Det er lige sådan en spiller, jeg godt kan lide.
Gift Links, 26 år, står blot noteret for et par landskampe, men den seneste er helt tilbage fra 2021. Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, har peget på, at Gift Links størrelse taler imod en udtagelse.
– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små, sagde han til Tipsbladet sidste år.
Hugo Broos er fortsat landstræner, og siden han blev ansat i 2021, har Gift Links ikke fået flere udtagelser.
Gift Links kom til AGF i 2019 og var i efteråret en af Superligaens største profiler, indtil en skade sendte ham tilbage. Han er i omdrejninger igen og har sammen med AGF fået en flot start på 2025.
AGF er således ubesejrede i Superligaens første tre runder, hvilket har sendt dem fremad i stillingen og på en aktuel tredjeplads.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED