FCK-legende helt vild med AGF-stjerne: En skam!

FCK-legenden Sibusiso Zuma er vild med Gift Links, fortæller han til Tipsbladet.



13 sydafrikanere har gennem tiderne spillet i Superligaen.

Sibusiso Zuma i FC København, Lebogang Phiri i Brøndby IF og Mandla Masango i Randers FC er nogle af de mest prominente navne fra tidligere, mens den nuværende stjerne er AGF’s Gift Links.

Tilløbet har været langt, men de seneste sæsoner har han været en af AGF’s bedste spillere – i hjemlandet har man dog ikke særlig stor fidus til ham.

Han bliver således forbigået til det sydafrikanske landshold.

– Jeg tror, det handler om, hvordan Sydafrika gør tingene. I Sydafrika bliver tingene gjort på en mærkelig måde, som kan være svær at forstå. Man har set det her i mange år. Ikke særlig mange følger dansk fodbold, hvilket ikke taler til hans fordel, og det er en skam, fordi jeg ved, at han er en fantastisk spiller, siger FCK-legenden Sibusiso Zuma til Tipsbladet.

Han er godt klar over Gift Links kvaliteter og kan godt se dem passe ind på landsholdet.

– Han arbejder hårdt og har en god motor. Han passer godt ind i systemet og arbejder godt for sit hold, og han er sådan en type, som du gerne vil have på dit hold. Han efterlader altid alting ude på banen. I holdsport har du brug for spillere, der efterlader alt på banen, og det gør han. Det er lige sådan en spiller, jeg godt kan lide.

Gift Links, 26 år, står blot noteret for et par landskampe, men den seneste er helt tilbage fra 2021. Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, har peget på, at Gift Links størrelse taler imod en udtagelse.

– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små, sagde han til Tipsbladet sidste år.

Hugo Broos er fortsat landstræner, og siden han blev ansat i 2021, har Gift Links ikke fået flere udtagelser.

Gift Links kom til AGF i 2019 og var i efteråret en af Superligaens største profiler, indtil en skade sendte ham tilbage. Han er i omdrejninger igen og har sammen med AGF fået en flot start på 2025.

AGF er således ubesejrede i Superligaens første tre runder, hvilket har sendt dem fremad i stillingen og på en aktuel tredjeplads.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Crystal Palace vinder Conference League

Her lander Superliga-kampprogrammet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup