FCK-legende helt vild med AGF-stjerne: En skam!

FCK-legenden Sibusiso Zuma er vild med Gift Links, fortæller han til Tipsbladet.



13 sydafrikanere har gennem tiderne spillet i Superligaen.

Sibusiso Zuma i FC København, Lebogang Phiri i Brøndby IF og Mandla Masango i Randers FC er nogle af de mest prominente navne fra tidligere, mens den nuværende stjerne er AGF’s Gift Links.

Tilløbet har været langt, men de seneste sæsoner har han været en af AGF’s bedste spillere – i hjemlandet har man dog ikke særlig stor fidus til ham.

Han bliver således forbigået til det sydafrikanske landshold.

– Jeg tror, det handler om, hvordan Sydafrika gør tingene. I Sydafrika bliver tingene gjort på en mærkelig måde, som kan være svær at forstå. Man har set det her i mange år. Ikke særlig mange følger dansk fodbold, hvilket ikke taler til hans fordel, og det er en skam, fordi jeg ved, at han er en fantastisk spiller, siger FCK-legenden Sibusiso Zuma til Tipsbladet.

Han er godt klar over Gift Links kvaliteter og kan godt se dem passe ind på landsholdet.

– Han arbejder hårdt og har en god motor. Han passer godt ind i systemet og arbejder godt for sit hold, og han er sådan en type, som du gerne vil have på dit hold. Han efterlader altid alting ude på banen. I holdsport har du brug for spillere, der efterlader alt på banen, og det gør han. Det er lige sådan en spiller, jeg godt kan lide.

Gift Links, 26 år, står blot noteret for et par landskampe, men den seneste er helt tilbage fra 2021. Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, har peget på, at Gift Links størrelse taler imod en udtagelse.

– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små, sagde han til Tipsbladet sidste år.

Hugo Broos er fortsat landstræner, og siden han blev ansat i 2021, har Gift Links ikke fået flere udtagelser.

Gift Links kom til AGF i 2019 og var i efteråret en af Superligaens største profiler, indtil en skade sendte ham tilbage. Han er i omdrejninger igen og har sammen med AGF fået en flot start på 2025.

AGF er således ubesejrede i Superligaens første tre runder, hvilket har sendt dem fremad i stillingen og på en aktuel tredjeplads.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper