13 sydafrikanere har gennem tiderne spillet i Superligaen.
Sibusiso Zuma i FC København, Lebogang Phiri i Brøndby IF og Mandla Masango i Randers FC er nogle af de mest prominente navne fra tidligere, mens den nuværende stjerne er AGF’s Gift Links.
Tilløbet har været langt, men de seneste sæsoner har han været en af AGF’s bedste spillere – i hjemlandet har man dog ikke særlig stor fidus til ham.
Han bliver således forbigået til det sydafrikanske landshold.
– Jeg tror, det handler om, hvordan Sydafrika gør tingene. I Sydafrika bliver tingene gjort på en mærkelig måde, som kan være svær at forstå. Man har set det her i mange år. Ikke særlig mange følger dansk fodbold, hvilket ikke taler til hans fordel, og det er en skam, fordi jeg ved, at han er en fantastisk spiller, siger FCK-legenden Sibusiso Zuma til Tipsbladet.
Han er godt klar over Gift Links kvaliteter og kan godt se dem passe ind på landsholdet.
– Han arbejder hårdt og har en god motor. Han passer godt ind i systemet og arbejder godt for sit hold, og han er sådan en type, som du gerne vil have på dit hold. Han efterlader altid alting ude på banen. I holdsport har du brug for spillere, der efterlader alt på banen, og det gør han. Det er lige sådan en spiller, jeg godt kan lide.
Gift Links, 26 år, står blot noteret for et par landskampe, men den seneste er helt tilbage fra 2021. Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, har peget på, at Gift Links størrelse taler imod en udtagelse.
– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små, sagde han til Tipsbladet sidste år.
Hugo Broos er fortsat landstræner, og siden han blev ansat i 2021, har Gift Links ikke fået flere udtagelser.
Gift Links kom til AGF i 2019 og var i efteråret en af Superligaens største profiler, indtil en skade sendte ham tilbage. Han er i omdrejninger igen og har sammen med AGF fået en flot start på 2025.
AGF er således ubesejrede i Superligaens første tre runder, hvilket har sendt dem fremad i stillingen og på en aktuel tredjeplads.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TIPSBLADET SPECIAL