13 sydafrikanere har gennem tiderne spillet i Superligaen.
Sibusiso Zuma i FC København, Lebogang Phiri i Brøndby IF og Mandla Masango i Randers FC er nogle af de mest prominente navne fra tidligere, mens den nuværende stjerne er AGF’s Gift Links.
Tilløbet har været langt, men de seneste sæsoner har han været en af AGF’s bedste spillere – i hjemlandet har man dog ikke særlig stor fidus til ham.
Han bliver således forbigået til det sydafrikanske landshold.
– Jeg tror, det handler om, hvordan Sydafrika gør tingene. I Sydafrika bliver tingene gjort på en mærkelig måde, som kan være svær at forstå. Man har set det her i mange år. Ikke særlig mange følger dansk fodbold, hvilket ikke taler til hans fordel, og det er en skam, fordi jeg ved, at han er en fantastisk spiller, siger FCK-legenden Sibusiso Zuma til Tipsbladet.
Han er godt klar over Gift Links kvaliteter og kan godt se dem passe ind på landsholdet.
– Han arbejder hårdt og har en god motor. Han passer godt ind i systemet og arbejder godt for sit hold, og han er sådan en type, som du gerne vil have på dit hold. Han efterlader altid alting ude på banen. I holdsport har du brug for spillere, der efterlader alt på banen, og det gør han. Det er lige sådan en spiller, jeg godt kan lide.
Gift Links, 26 år, står blot noteret for et par landskampe, men den seneste er helt tilbage fra 2021. Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, har peget på, at Gift Links størrelse taler imod en udtagelse.
– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små, sagde han til Tipsbladet sidste år.
Hugo Broos er fortsat landstræner, og siden han blev ansat i 2021, har Gift Links ikke fået flere udtagelser.
Gift Links kom til AGF i 2019 og var i efteråret en af Superligaens største profiler, indtil en skade sendte ham tilbage. Han er i omdrejninger igen og har sammen med AGF fået en flot start på 2025.
AGF er således ubesejrede i Superligaens første tre runder, hvilket har sendt dem fremad i stillingen og på en aktuel tredjeplads.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER