Rettidig omhu.
Den gamle Mærsk-traver er for andet år i træk et tema i FC Københavns sommertransfervindue. For et år siden havde FC København allerede flere handler på plads inden sæsonafslutningen, og det samme er tilfældet i 2016.
To runder inden Superligaens afslutning har FC København således tre handler klar til næste sæsons trup. Rasmus Falk er hentet i OB, og der er blevet lavet permanente kontrakter med Robin Olsen og Peter Ankersen. Det har stor betydning for manager Ståle Solbakken.
– Det betyder, at vi kan planlægge. Det ser fornuftigt ud, men vi ved, at vi har en udfordring eller to foran os. Men sådan er det, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
De to udfordringer er naturligvis situationerne omkring Thomas Delaney og Nicolai Jørgensen. Sidstnævnte skal sælges denne sommer, og så bliver det FC Københavns udfordring at hente en afløser. I forhold til Thomas Delaney handler det om at forsøge at beholde ham i klubben.
Delaney har sagt, at han føler sig klar til udlandet, men han har ikke helt udelukket at tage endnu en sæson i København. Anførerens kontrakt løber frem til sommeren 2017, og tidligere på foråret var det fremme, at han havde afvist et kontrakttilbud fra FC København. Ståle Solbakken har dog ikke opgivet at forlænge aftalen.
– Nej, det har vi ikke. Vi er i konstant dialog, så vi har overhovedet ikke opgivet det. Det er ikke sådan, at vi er kommet med et nyt tilbud til ham, men vi er i dialog, og han ved, hvordan vi tænker, siger Ståle Solbakken.
Det er oplagt, at FC København vil forsøge at lægge et år til Thomas Delaneys kontrakt, således at en ny kontrakt vil gælde til sommeren 2018. Det kan give Delaney endnu en sæson i FC København, hvorefter han kan sælges næste sommer.
Det er det store mål for Ståle Solbakken og kompagni, der ellers har truppen på plads til næste sæson.
– Vi er stort set færdige. Vi har fortsat et håb og en tro på, at Thomas kan blive, og så er der situationen med Nicolai. Det er der, vi står, siger han.
Er jeres ønskesituation, at I sælger Nicolai Jørgensen og finder en afløser som de eneste tilbageværende transfers i det kommende sommertransfervindue?
– Ja, det kan man godt sige. Det kan man godt.
Ståle Solbakken har tidligere udtalt til tipsbladet.dk, at de udlejede spillere Marvin Pourié og Steve De Ridder ikke har nogen fremtid i klubben, hvorfor de ikke indgår i planerne for den kommende sæson. Endelig er det et spørgsmålstegn, om Michael Antonsson forlænger kontrakten med FC København, men senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at svenskeren sandsynligvis fortsætter i klubben frem til sommeren 2018.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
Legende med chokmelding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
– De lignede lort!
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
