FCK næsten færdig med transfers: Udfordringen er Delaney

Transfervinduet er ikke engang åbent, men FC København er næsten færdig med at handle. Kun to handler skal falde på plads – og så skal dialogen med Thomas Delaney gerne udmønte sig i en kontraktforlængelse.



Rettidig omhu.

Den gamle Mærsk-traver er for andet år i træk et tema i FC Københavns sommertransfervindue. For et år siden havde FC København allerede flere handler på plads inden sæsonafslutningen, og det samme er tilfældet i 2016.

To runder inden Superligaens afslutning har FC København således tre handler klar til næste sæsons trup. Rasmus Falk er hentet i OB, og der er blevet lavet permanente kontrakter med Robin Olsen og Peter Ankersen. Det har stor betydning for manager Ståle Solbakken.

– Det betyder, at vi kan planlægge. Det ser fornuftigt ud, men vi ved, at vi har en udfordring eller to foran os. Men sådan er det, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

De to udfordringer er naturligvis situationerne omkring Thomas Delaney og Nicolai Jørgensen. Sidstnævnte skal sælges denne sommer, og så bliver det FC Københavns udfordring at hente en afløser. I forhold til Thomas Delaney handler det om at forsøge at beholde ham i klubben.

Delaney har sagt, at han føler sig klar til udlandet, men han har ikke helt udelukket at tage endnu en sæson i København. Anførerens kontrakt løber frem til sommeren 2017, og tidligere på foråret var det fremme, at han havde afvist et kontrakttilbud fra FC København. Ståle Solbakken har dog ikke opgivet at forlænge aftalen.

– Nej, det har vi ikke. Vi er i konstant dialog, så vi har overhovedet ikke opgivet det. Det er ikke sådan, at vi er kommet med et nyt tilbud til ham, men vi er i dialog, og han ved, hvordan vi tænker, siger Ståle Solbakken.

Det er oplagt, at FC København vil forsøge at lægge et år til Thomas Delaneys kontrakt, således at en ny kontrakt vil gælde til sommeren 2018. Det kan give Delaney endnu en sæson i FC København, hvorefter han kan sælges næste sommer.

Det er det store mål for Ståle Solbakken og kompagni, der ellers har truppen på plads til næste sæson.

– Vi er stort set færdige. Vi har fortsat et håb og en tro på, at Thomas kan blive, og så er der situationen med Nicolai. Det er der, vi står, siger han.

Er jeres ønskesituation, at I sælger Nicolai Jørgensen og finder en afløser som de eneste tilbageværende transfers i det kommende sommertransfervindue?

– Ja, det kan man godt sige. Det kan man godt.

Ståle Solbakken har tidligere udtalt til tipsbladet.dk, at de udlejede spillere Marvin Pourié og Steve De Ridder ikke har nogen fremtid i klubben, hvorfor de ikke indgår i planerne for den kommende sæson. Endelig er det et spørgsmålstegn, om Michael Antonsson forlænger kontrakten med FC København, men senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at svenskeren sandsynligvis fortsætter i klubben frem til sommeren 2018. 





Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Brøndbys store karantænemareridt

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Tænker ikke på Danmarks landshold

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Thomas Frank afviser at tale om det

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Bayern München sejrer over Sporting CP

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Steve Cooper varsler store ændringer