FCK næsten færdig med transfers: Udfordringen er Delaney

Transfervinduet er ikke engang åbent, men FC København er næsten færdig med at handle. Kun to handler skal falde på plads – og så skal dialogen med Thomas Delaney gerne udmønte sig i en kontraktforlængelse.



Rettidig omhu.

Den gamle Mærsk-traver er for andet år i træk et tema i FC Københavns sommertransfervindue. For et år siden havde FC København allerede flere handler på plads inden sæsonafslutningen, og det samme er tilfældet i 2016.

To runder inden Superligaens afslutning har FC København således tre handler klar til næste sæsons trup. Rasmus Falk er hentet i OB, og der er blevet lavet permanente kontrakter med Robin Olsen og Peter Ankersen. Det har stor betydning for manager Ståle Solbakken.

– Det betyder, at vi kan planlægge. Det ser fornuftigt ud, men vi ved, at vi har en udfordring eller to foran os. Men sådan er det, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

De to udfordringer er naturligvis situationerne omkring Thomas Delaney og Nicolai Jørgensen. Sidstnævnte skal sælges denne sommer, og så bliver det FC Københavns udfordring at hente en afløser. I forhold til Thomas Delaney handler det om at forsøge at beholde ham i klubben.

Delaney har sagt, at han føler sig klar til udlandet, men han har ikke helt udelukket at tage endnu en sæson i København. Anførerens kontrakt løber frem til sommeren 2017, og tidligere på foråret var det fremme, at han havde afvist et kontrakttilbud fra FC København. Ståle Solbakken har dog ikke opgivet at forlænge aftalen.

– Nej, det har vi ikke. Vi er i konstant dialog, så vi har overhovedet ikke opgivet det. Det er ikke sådan, at vi er kommet med et nyt tilbud til ham, men vi er i dialog, og han ved, hvordan vi tænker, siger Ståle Solbakken.

Det er oplagt, at FC København vil forsøge at lægge et år til Thomas Delaneys kontrakt, således at en ny kontrakt vil gælde til sommeren 2018. Det kan give Delaney endnu en sæson i FC København, hvorefter han kan sælges næste sommer.

Det er det store mål for Ståle Solbakken og kompagni, der ellers har truppen på plads til næste sæson.

– Vi er stort set færdige. Vi har fortsat et håb og en tro på, at Thomas kan blive, og så er der situationen med Nicolai. Det er der, vi står, siger han.

Er jeres ønskesituation, at I sælger Nicolai Jørgensen og finder en afløser som de eneste tilbageværende transfers i det kommende sommertransfervindue?

– Ja, det kan man godt sige. Det kan man godt.

Ståle Solbakken har tidligere udtalt til tipsbladet.dk, at de udlejede spillere Marvin Pourié og Steve De Ridder ikke har nogen fremtid i klubben, hvorfor de ikke indgår i planerne for den kommende sæson. Endelig er det et spørgsmålstegn, om Michael Antonsson forlænger kontrakten med FC København, men senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at svenskeren sandsynligvis fortsætter i klubben frem til sommeren 2018. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere FCK-talent skifter



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

– Pinligt for rigtig mange at se

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Cooper afslører: Han starter inde

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Kæmpe Superliga-comeback

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber