FCK næsten færdig med transfers: Udfordringen er Delaney

Transfervinduet er ikke engang åbent, men FC København er næsten færdig med at handle. Kun to handler skal falde på plads – og så skal dialogen med Thomas Delaney gerne udmønte sig i en kontraktforlængelse.



Rettidig omhu.

Den gamle Mærsk-traver er for andet år i træk et tema i FC Københavns sommertransfervindue. For et år siden havde FC København allerede flere handler på plads inden sæsonafslutningen, og det samme er tilfældet i 2016.

To runder inden Superligaens afslutning har FC København således tre handler klar til næste sæsons trup. Rasmus Falk er hentet i OB, og der er blevet lavet permanente kontrakter med Robin Olsen og Peter Ankersen. Det har stor betydning for manager Ståle Solbakken.

– Det betyder, at vi kan planlægge. Det ser fornuftigt ud, men vi ved, at vi har en udfordring eller to foran os. Men sådan er det, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

De to udfordringer er naturligvis situationerne omkring Thomas Delaney og Nicolai Jørgensen. Sidstnævnte skal sælges denne sommer, og så bliver det FC Københavns udfordring at hente en afløser. I forhold til Thomas Delaney handler det om at forsøge at beholde ham i klubben.

Delaney har sagt, at han føler sig klar til udlandet, men han har ikke helt udelukket at tage endnu en sæson i København. Anførerens kontrakt løber frem til sommeren 2017, og tidligere på foråret var det fremme, at han havde afvist et kontrakttilbud fra FC København. Ståle Solbakken har dog ikke opgivet at forlænge aftalen.

– Nej, det har vi ikke. Vi er i konstant dialog, så vi har overhovedet ikke opgivet det. Det er ikke sådan, at vi er kommet med et nyt tilbud til ham, men vi er i dialog, og han ved, hvordan vi tænker, siger Ståle Solbakken.

Det er oplagt, at FC København vil forsøge at lægge et år til Thomas Delaneys kontrakt, således at en ny kontrakt vil gælde til sommeren 2018. Det kan give Delaney endnu en sæson i FC København, hvorefter han kan sælges næste sommer.

Det er det store mål for Ståle Solbakken og kompagni, der ellers har truppen på plads til næste sæson.

– Vi er stort set færdige. Vi har fortsat et håb og en tro på, at Thomas kan blive, og så er der situationen med Nicolai. Det er der, vi står, siger han.

Er jeres ønskesituation, at I sælger Nicolai Jørgensen og finder en afløser som de eneste tilbageværende transfers i det kommende sommertransfervindue?

– Ja, det kan man godt sige. Det kan man godt.

Ståle Solbakken har tidligere udtalt til tipsbladet.dk, at de udlejede spillere Marvin Pourié og Steve De Ridder ikke har nogen fremtid i klubben, hvorfor de ikke indgår i planerne for den kommende sæson. Endelig er det et spørgsmålstegn, om Michael Antonsson forlænger kontrakten med FC København, men senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at svenskeren sandsynligvis fortsætter i klubben frem til sommeren 2018. 





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Brøndby IF – Sønderjyske

AGF – Viborg FF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Silkeborg IF – FC Midtjylland

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Randers FC – FC Fredericia

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Real Madrid taber

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Neymar overvejer karrierestop

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større