Det er efterhånden ti dage siden, Michael Jakobsen satte sin underskrift på en kontrakt med FC København. Den danske forsvarsspiller er dermed tilbage i dansk fodbold efter et par år hos Almeria i Spanien, og han glæder sig over sin nye aftale med de danske sølvvindere.
– For mig er FC København den største klub i Danmark, og det er her, der er den største mulighed for at spille med om titlen hvert år. Det er også her, man kan komme til at spille europæisk hvert år, og så er det et hold, der fungerer godt. Det er en meget professionel klub, hvor det hele fungerer, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk.
– Der er styr på det. Alt er som det skal være. Det hele er meget professionelt, og trænerteamet er dygtigt og kompetent. Der er nogle rigtig dygtige spillere, så det lever op til forventingerne tilføjer han.
Læs også: Officielt: Jakobsen på plads i FCK
Michael Jakobsen har i løbet af sommeren været et varmt navn på transfermarkedets rygtebørs, hvor også FC Nordsjælland er blevet nævnt som en mulig destination for danskeren. Det endte altså med FCK – uden konkurrence fra andre klubber.
– Nu er det FCK, jeg spiller for, og det er dem, som Almeria har lavet en transferaftale med. Om der har været andet, ved jeg ikke, men det er kun FCK, som jeg har snakket med. Hvis der har været andet, har det ikke været konkret, hvor jeg har ikke haft to muligheder. Lad mig sige det sådan, siger Michael Jakobsen.
Han er blandt andet vendt hjem til Danmark for at styrke sit landsholdskandidatur.
– Nu skal jeg lige spille først, men det er et rigtig godt udstillingsvindue, og jeg tror, at landstrænerne kommer til at se mig mere her end de gjorde i Segunda Division. Så det er det helt rigtige valg. Spørgsmålet er så, om jeg kan gøre det godt nok, men det må jeg kæmpe for, siger han.
Læs også: Michael Jakobsen til FC Nordsjælland?
Selvom FC København nu har spillet to Superliga-kampe, siden Jakobsen blev præsenteret som ny spiller i klubben, har han endnu sin førsteholdsdebut til gode. Der er hård konkurrence i FCK, hvor både Sölvi Ottesen, Ragnar Sigurdsson, Kris Stadsgaard og Peter Larsson kan bruges i midterforsvaret.
– Når man er ny mand i en klub, er det altid lidt svært med konkurrencen. Der er fire-fem midtstoppere og to venstre backs i klubben, så jeg må forsøge at bevise, at jeg skal spille. Jeg må gøre træneren i tvivl om, hvem han skal være, så jeg kan komme til at spille. Det er bare med at klø på, siger Michael Jakobsen.
FC København har som bekendt Ariël Jacobs som cheftræner, og da den belgiske træner ikke har det store forhåndskendskab til dansk fodbold, kan han næppe trække på minder om Jakobsens stærke sæsoner i AaB for år tilbage. Alligevel er Jakobsen fortrøstningsfuld.
– Det ville være rart, hvis han kunne det, men nu kan han jo komme til at se mig til træning. Jeg skal nok komme til at spille, for der venter mange kampe og tæt program, så lad os se, om jeg ikke snart får nogle minutter. Nu fik jeg lidt minutter i benene i en reserveholdskamp mod Brønshøj i sidste uge, men som det er nu, kan jeg godt forstå, hvis træneren vælger nogle andre. Han skal ikke lave om på et hold, der ikke taber. Jeg må bare være tålmodig og gøre mit bedste, så jeg snart kommer med, siger Michael Jakobsen.
Michael Jakobsen ankom til FC København før deadline for registreringen til Champions Leagues play-off-kampe og er i princippet spilleberettiget for de danske sølvvindere til morgendagens kamp mod Lille. I skrivende stund har FCK endnu ikke udtaget truppen til Lille-kampen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Arsenal vinder og lægger pres på City
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED