FCK ønsker et tilskuersnit på 25.000

F.C. København håber på 25.000 tilskuer i snit til hjemmekampene i 2014/15, trods dalende opbakning i de senere år.



Selvom det går upåklageligt for F.C. København i Superligaen, så har suveræniteten måske vist sig at have en bagside, der ikke ligefrem behager klubbens administrerende direktør, Anders Hørsholt.

FCK har således haft et dalende tilskuertal i den seneste periode, hvilket også har været et tema i medierne.

– Der er ikke nogen tvivl om, at vi i F.C. København har fokus på vores tilskuertal. Vi kan konstatere en nedadgående tendens i de seneste fire sæsoner fra at vi i 2007/08 havde et snit på 18.153, til i 2010/11 at have et snit på 17.317. Det er dog ikke nær så markant som det bliver udlagt andre steder, siger administrerende direktør, Anders Hørsholt, til klubbens hjemmeside.

FCK har dog en klart opstillet målsætning om at lokke flere mennesker i Parken til hjemmekampene.

– Vi har en klar ambition om at nå et tilskuersnit i Superligaen på 25.000 i sæsonen 2014/15, og det vil vi arbejde stenhårdt efter.

Men der også positive tal at forholde sig til. Med de nyligt indgåede sponsoraftaler tror hovedstadsklubben, er der er grobund for, at FCK igen kan være stolte af deres opbakning.

– Vi har i indeværende sæson solgt flere sæsonkort end nogensinde tidligere. Det er positivt, og viser at vi er på rette vej. Samarbejdet med vores sponsorer om at få en højere udnyttelsesgrad af deres billetter skal udvikles, og det vil få en positiv effekt på tilskuertallet, siger FCK-direktøren.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?