FCK og Brøndby går på barnerov

De københavnske storklubber går efter 11-12-årige drenge fra Søllerød-Vedbæk, hvor sportsdirektøren er godt og grundig træt at udviklingen.



– Nu er det bare for meget!

Sådan lyder det fra sportsdirektør i Boldklubben Søllerød-Vedbæk, BSV, Claus Larsen.

I 2. divisionsklubben har man gennem årene været vænnet til at måtte aflevere de største talenter til bl.a. FC København, Lyngby og den nuværende samarbejdsklub FC Nordsjælland, men nu tangerer det efter hans mening barnerov, når FCK og Brøndby konkret går efter årgang 1998-spillere fra BSV.

– Brøndby har henvendt sig fordi de ønsker én spiller og FC København vil invitere fire spillere fra vores 98-hold til prøvetræning. Det er vanvittigt at man vil rykke 11-12-årige ud af deres lokalmiljø. Meldingen fra de to klubber er, at de blot vil have en snak med drengene, men den har vi hørt så mange gange før, og det øjeblik at det sker, så er de allerede væk, siger Claus Larsen.

For FC København handler det om at se på emner til næste klasse i projektet Copenhagen School of Excelllence, hvor planen er at optage 12 i hver årgang. Både FCK og Brøndby har fulgt DBUs retningslinjer ved først at orientere klubben før de tager kontakt til mindreårige spillere. Dog siger et cirkulære fra DBU også, at man ikke må kontakte spillere med kontraktlige tilbud før de er fyldt 14 og et halvt år.

– Efter min mening er spillere på 11-12 år ikke mentalt klar til at få en sådan henvendelse. Hvis FCK inviterer 70 til prøvetræning, så er der mange der bliver skuffet. Samtidig tager alle klubber for mange spillere ind, og de ender med at få et flaskehalsproblem, hvor en masse bliver sorteret fra som U/17 og U/19-spillere, siger Claus Larsen.

Reaktionen fra Søllerød-Vedbæk kommer netop som man i DBU-regi er i fuld gang med at debattere den fremtidige talentudvikling, herunder det nuværende licenssystem for ungdomseliten og et forslag om at uddele særlig ungdomslicens til klubber, der arbejder ekstraordinært med aldersgruppen 13-15 år. En af tankerne på dette område fra en arbejdsgruppe er, at man ønsker at talenterne bliver længere i deres fødeklubber.

Fordi man netop er midt i dette arbejde, vil formanden for DBUs eliteungdomsudvalg Jesper Møller ikke kommentere nærmere på det konkrete tilfælde fra Søllerød-Vedbæk, udover at henvise til cirkulæret om beskyttelse af mindreårige spillere.

En af de DBU-folk, som har advaret mod for tidlig udvælgelse og adskillelse af spillere, er U/21-landstræner Keld Bordinggaard, der sammen med Kasper Hjulmand lagde det store forarbejde til DBUs “Holdninger og handlinger”, som sætter nye retningslinjer for børnefodbolden. Han håber på større ansvarlighed fra de som har med børn at gøre.

– Jeg har ikke mødt mange, som med sikker hånd kan udplukke de 12-årige, som vil blive de dygtigste i den sidste ende, men jeg har set mange forsøge at samle de bedste på ét hold og dermed ødelægge en lige turnering i lokalområdet, siger Keld Bordinggaard.

Boldklubben Søllerød-Vedbæk har i øjeblikket såkaldt B-licens og har ungdomshold i de næstbedste U/17- og U/19-rækker. Af nuværende topspillere er bl.a. Andreas Bjelland og Andreas Laudrup oprindeligt fra BSV.






Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans




LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Det er forfærdeligt

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Manchester City køber landsholdsspiller

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Storklub lurer på Jonas Wind

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’