– Nu er det bare for meget!
Sådan lyder det fra sportsdirektør i Boldklubben Søllerød-Vedbæk, BSV, Claus Larsen.
I 2. divisionsklubben har man gennem årene været vænnet til at måtte aflevere de største talenter til bl.a. FC København, Lyngby og den nuværende samarbejdsklub FC Nordsjælland, men nu tangerer det efter hans mening barnerov, når FCK og Brøndby konkret går efter årgang 1998-spillere fra BSV.
– Brøndby har henvendt sig fordi de ønsker én spiller og FC København vil invitere fire spillere fra vores 98-hold til prøvetræning. Det er vanvittigt at man vil rykke 11-12-årige ud af deres lokalmiljø. Meldingen fra de to klubber er, at de blot vil have en snak med drengene, men den har vi hørt så mange gange før, og det øjeblik at det sker, så er de allerede væk, siger Claus Larsen.
For FC København handler det om at se på emner til næste klasse i projektet Copenhagen School of Excelllence, hvor planen er at optage 12 i hver årgang. Både FCK og Brøndby har fulgt DBUs retningslinjer ved først at orientere klubben før de tager kontakt til mindreårige spillere. Dog siger et cirkulære fra DBU også, at man ikke må kontakte spillere med kontraktlige tilbud før de er fyldt 14 og et halvt år.
– Efter min mening er spillere på 11-12 år ikke mentalt klar til at få en sådan henvendelse. Hvis FCK inviterer 70 til prøvetræning, så er der mange der bliver skuffet. Samtidig tager alle klubber for mange spillere ind, og de ender med at få et flaskehalsproblem, hvor en masse bliver sorteret fra som U/17 og U/19-spillere, siger Claus Larsen.
Reaktionen fra Søllerød-Vedbæk kommer netop som man i DBU-regi er i fuld gang med at debattere den fremtidige talentudvikling, herunder det nuværende licenssystem for ungdomseliten og et forslag om at uddele særlig ungdomslicens til klubber, der arbejder ekstraordinært med aldersgruppen 13-15 år. En af tankerne på dette område fra en arbejdsgruppe er, at man ønsker at talenterne bliver længere i deres fødeklubber.
Fordi man netop er midt i dette arbejde, vil formanden for DBUs eliteungdomsudvalg Jesper Møller ikke kommentere nærmere på det konkrete tilfælde fra Søllerød-Vedbæk, udover at henvise til cirkulæret om beskyttelse af mindreårige spillere.
En af de DBU-folk, som har advaret mod for tidlig udvælgelse og adskillelse af spillere, er U/21-landstræner Keld Bordinggaard, der sammen med Kasper Hjulmand lagde det store forarbejde til DBUs “Holdninger og handlinger”, som sætter nye retningslinjer for børnefodbolden. Han håber på større ansvarlighed fra de som har med børn at gøre.
– Jeg har ikke mødt mange, som med sikker hånd kan udplukke de 12-årige, som vil blive de dygtigste i den sidste ende, men jeg har set mange forsøge at samle de bedste på ét hold og dermed ødelægge en lige turnering i lokalområdet, siger Keld Bordinggaard.
Boldklubben Søllerød-Vedbæk har i øjeblikket såkaldt B-licens og har ungdomshold i de næstbedste U/17- og U/19-rækker. Af nuværende topspillere er bl.a. Andreas Bjelland og Andreas Laudrup oprindeligt fra BSV.

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!

Bruno Fernandes hev fat i Brian Riemer

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co.

Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke

Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

Dansk fodbolds fremtid på spil i København

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Magisk aften – ikke set bedre i årevis!

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

‘Priske ødelagde det hele’

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub

Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Det er da ikke normalt, hvad han præsterer’

‘Talentmassen er utrolig’