FCK opgraderer fodboldbudgettet

Der har i den seneste tid været rygter omkring en kapitalindsprøjtning i FC København. Direktør Anders Hørsholt fortæller til Berlingske, at der i stedet er tale om en opgradering af det sportslige budget.



Og nu fortæller han mere konkret til Berlingske omkring planerne. 

Bestyrelsen i Parken Sport & Entertaiment, firmaet bag FC København, har godkendt en plan, der betyder, at selskabet investerer 30 procent mere i fodboldholdet. Hørsholt fortæller ikke selv et nøjagtigt beløb, men Berlingske vurderer, at der er tale om 30 millioner ekstra kroner, der tilføres det sportslige budget årligt.

– Vi mener, vi allerede har holdet, der skal kunne vinde DM de næste sæsoner også. Vi har ambitioner om mere. Og nu har vi gjort ressourcerne klar til, at det kan lykkes. Med mange penge til at skubbe fodboldklubben endnu længere fremad

– Vi kan med den investering henvende os til spillere på helt andre økonomiske hylder, end vi normalvis har været vant til, siger Hørsholt til Berlingske. 

Derfor skal man dog ikke forvente verdensstjerner i København. 

– Det er jo ikke Didier Drogba eller Cristiano Ronaldo, vi taler om. Det er umuligt.

– Vi er nødt til at hente det, der kan løfte vores niveau. Spillere, der skal være åbenlyse i vores startopstilling og gøre os klart skarpere.

– Og det har vi så flere penge til at finde nu. Vi kan sigte lidt højere. Vi skal sikkert udskifte otte til ti spillere i 2014. Det er ikke usædvanligt. Men spørgsmålet er nu: Hvad ryger ud, og hvad kommer ind? Og det er dér, vores satsning skal gøre en forskel, siger han. 

Investeringen kommer, efter FCK i de senere år har nedskrevet gælden gevaldigt og nu har mulighed for at prioritere anderledes. Hørsholt fortæller ydermere, at man drømmer om at spille ottendedelsfinaler i Champions League i 2016.  

  







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe på vej i Real Madrid?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel