FCK opgraderer fodboldbudgettet

Der har i den seneste tid været rygter omkring en kapitalindsprøjtning i FC København. Direktør Anders Hørsholt fortæller til Berlingske, at der i stedet er tale om en opgradering af det sportslige budget.



Og nu fortæller han mere konkret til Berlingske omkring planerne. 

Bestyrelsen i Parken Sport & Entertaiment, firmaet bag FC København, har godkendt en plan, der betyder, at selskabet investerer 30 procent mere i fodboldholdet. Hørsholt fortæller ikke selv et nøjagtigt beløb, men Berlingske vurderer, at der er tale om 30 millioner ekstra kroner, der tilføres det sportslige budget årligt.

– Vi mener, vi allerede har holdet, der skal kunne vinde DM de næste sæsoner også. Vi har ambitioner om mere. Og nu har vi gjort ressourcerne klar til, at det kan lykkes. Med mange penge til at skubbe fodboldklubben endnu længere fremad

– Vi kan med den investering henvende os til spillere på helt andre økonomiske hylder, end vi normalvis har været vant til, siger Hørsholt til Berlingske. 

Derfor skal man dog ikke forvente verdensstjerner i København. 

– Det er jo ikke Didier Drogba eller Cristiano Ronaldo, vi taler om. Det er umuligt.

– Vi er nødt til at hente det, der kan løfte vores niveau. Spillere, der skal være åbenlyse i vores startopstilling og gøre os klart skarpere.

– Og det har vi så flere penge til at finde nu. Vi kan sigte lidt højere. Vi skal sikkert udskifte otte til ti spillere i 2014. Det er ikke usædvanligt. Men spørgsmålet er nu: Hvad ryger ud, og hvad kommer ind? Og det er dér, vores satsning skal gøre en forskel, siger han. 

Investeringen kommer, efter FCK i de senere år har nedskrevet gælden gevaldigt og nu har mulighed for at prioritere anderledes. Hørsholt fortæller ydermere, at man drømmer om at spille ottendedelsfinaler i Champions League i 2016.  

  







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansk sensation: Der er interesse for ham