FCK overvejer målmandskabale

FC København forhandler med Johan Wiland, der har kontraktudløb til sommer. Også Kim Christensens aftale udløber ved årets udgang.



F.C. København står over for nogle væsentlige måneder med vigtige beslutninger, når det handler om klubbens målmandspost. Både Johan Wiland og Kim Christensen har kontraktudløb til vinter, hvilket man naturligvis er opmærksom på hos klubbens ledelse.

Den aktuelt skadede førstemålmand Johan Wiland har tidligere luftet drømme om et skifte til udlandet, men der er stadig muligheder for at han kan blive i FC København. Sportsdirektør Carsten V. Jensen er således indstillet på en mulig forlængelse med den 32-årige svenske målmand.

– Johan Wiland har gjort det fremragende i sin tid i klubben. Derfor er det som udgangspunkt naturligt, men vi må se, hvordan det ender. Jeg har en positiv dialog med folkene omkring Wiland, og jeg har også en positiv indstilling til det. Men der er flere parter og interessenter involveret, og vi må se, hvad det ender ud med, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

– Generelt er det sådan i F.C. København, at når spillere gør det godt over en længere periode i klubben, vil vi altid have det i overvejelserne, når de nærmer sig kontraktudløb. Det samme gælder Johan Wiland. Derfor kan vi godt se ham i F.C. København fremover, men som sagt er der flere interesser i det, og den diskussion har vi med Wiland og hans folk, tilføjer han.

Det er dog ikke kun Johan Wilands fremtid, der på tiden er uafklaret. Reservemålmanden Kim Christensen har på grund af Johan Wiland-skader fået meget spilletid i denne sæson, men har som nævnt også kontraktudløb 31. december. Carsten V. Jensen henviser til den generelle politik om mulige forlængelser til gode spillere, når talen falder på den snart 34-årige Christensen.

– Det samme gælder for Kim. De har begge to udløb til vinter, og det betyder, at vi i worst case vil have en god lang vinter til at se på det. Vi må se, hvad det ender, men når folk gør det godt i FCK, er vi altid opmærksomme på situationen, siger Carsten V. Jensen.

F.C. København er altså i en situation, hvor klubbens to bedste målmænd har kontraktudløb til vinter. Spørgsmålet er naturligvis, om begge spillere fortsætter i klubben, for man råder også over den talentfulde U/21-landsholdsmålmand Jakob Busk. Det er altså et større målmands-puslespil, der skal gå op.

– Det ligger hos mig, og der er en kabale, der skal kigges på. Det er er der ingen tvivl om. Det skal gerne være på plads senest i januar 2014, og i der spiller Jakob Busk også en rolle. Han er et kæmpetalent, som vi er glade for at have i klubben, så det er også med i overvejelserne, siger Carsten V. Jensen. 





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet