FCK på indkøb? ‘En god aftale for begge parter’

FC Københavns tidligere målmandstræner Anton Scheutjens ser positivt på en mulig Robin Olsen-retur til den danske hovedstad.



Gammel kærlighed ruster som bekendt ikke.

Det kan blive fortællingen om Robin Olsen og FC København, der forsøger at hente sin tidligere keeper retur. Det har Tipsbladet fortalt tidligere på ugen.

Lykkes en genforening, skal FC København håbe på, at svenskeren, der netop er fyldt 35, finder sit niveau frem fra årene i FC København. De seneste sæsoner har nemlig været med pil ned og med Robin Olsen i en reserverolle i Aston Villa.

Læs mere: Skræktal: Er det nu klogt, FC København?

Anton Scheutjens, der var målmandstræner i FC København i årene med Robin Olsen som førstekeeper, tror dog på, at en genforening mellem svenskeren og FCK er den helt rette løsning.

Det fortæller målmandstræneren, der i dag er ansat i VVV-Venlo, i et interview med Tipsbladet.

– Det vil være en god aftale for begge parter. FC København er et storhold, og han passer godt ind i den danske liga og i måden, FC København spiller på. Så jeg tror, at det vil være en god aftale for begge parter, siger Anton Scheutjens, der var målmandstræner i FCK fra 2013-2018, og tilføjer:

– Da jeg arbejdede med ham i FC København, nød han nogle af karrierens bedste år. FC København solgte ham også videre for rigtig mange penge, han vandt mesterskabet og pokalturneringen to gange. Han var i karrierens bedste forfatning, men bagefter har han ikke rigtig spillet fast.

Anton Scheutjens (til venstre) var målmandstræner for Robin Olsen (til højre) i 2,5 år i FC København. Foto: Alamy.

Selvom Anton Scheutjens ikke som sådan har kontakt til Robin Olsen længere, så husker han tydeligt svenskerens væsen.

– Han er en af de bedste personligheder, jeg har arbejdet sammen med. Han er meget afslappet og rolig socialt, men på banen er han en vinder. Sådan husker jeg ham. Han arbejdede stenhårdt, lyttede til min rådgivning og udviklede sig rigtig meget. Han kom også ind omkring landsholdet i de år, så han tog nogle store skridt.

Anton Scheutjens husker også tydeligt, da Ståle Solbakken første gang præsenterede ham for Robin Olsen, som inden skiftet til FCK var røget ud i kulden i PAOK.

– Ståle kom med navnet og sagde: “Jeg kan lide ham.” Det sagde Ståle til mig, og så sagde jeg til Ståle: “Jeg ser nogle kampe og situationer med ham, og så vender jeg tilbage.” Kort efter skrev jeg til Ståle: “Ja, jeg kan også godt lide ham, men vi skal arbejde på forskellige ting, så kan han blive rigtig god for FCK.” Vi hentede ham til, og så udviklede han sig rigtig godt. Han blev en vigtig spiller på holdet med sin tilstedeværelse og lederegenskaber.

Men før han nåede dertil, var Anton Scheutjens med til at forme ham til at blive en Superliga-stjerne.

– Han havde to ting, han skulle arbejde på – én-mod-én-spillet og indlægssituationer. Vi gik i i gang med det, og man kunne se, han udviklede sig meget på de områder. Han var heller ikke den bedste til at spille ud bagfra, men også her blev han bedre. Han blev god til lange afleveringer, hvilket var vigtigt i forhold til måden, vi spillede på dengang. Så han blev faktisk en komplet målmand.

Både Robin Olsen og Anton Scheutjens forlod FC København i sommeren 2018, men sidstnævnte følger fortsat med i løvernes gøren og laden.

– En gang i mellem kigger jeg på stillingen. De spiller også nogle gange i Europa, hvor jeg ser dem. Og så undersøger jeg fra tid til anden, hvilke nogle nye spillere de henter ind. Så jeg følger dem stadig og havde nogle gode år der. Jeg var der i fem år, hvor vi vandt flere titler, så det var en rigtig god tid.

Anton Scheutjens tog videre til Almere City efter årene i FC København. Siden fulgte et ophold i Ajax, inden han i sommer rykkede til VVV-Venlo, der spiller i Hollands næstbedste fodboldrække.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe