Team manager i FC København, Per Wind, er blevet præsenteret for en fyreseddel sammen med Football Operations Manager Mikael Antonsson.
Begge har dybe rødder i klubben, hvor særligt førstnævnte oftest er blevet hyldet og udpeget som værende utroligt vellidt blandt folk i og omkring FCK siden hans tiltrædelse for 22 år siden.
Ud over at være en stor del af klubben selv, så er han også far til en af holdets helt store profiler, nemlig Jonas Wind.
Han har haft nogle dage til at sunde sig ovenpå nyheden, som han selv fik overbragt i onsdags, men det ændrede ikke ved, at han fortsat var ked af beslutningen.
– Det har været hårdt. Ligesom min far er ked af det og skuffet, så er jeg det også. Det er min kære far og det påvirker mig, men jeg skal selvfølgelig også fokusere på spillet på banen. Det er mit job, fortæller Jonas Wind.
Han er særligt skuffet over håndteringen af situationen, men mener ikke, det kommer til at påvirke forholdet til klubben.
– Jeg vil ikke stå at lyve. Jeg synes godt, det kunne have været håndteret bedre. Han har været en loyal og dygtig medarbejder. Det er underligt at sige om sin egen far, men jeg ved, hvor meget han har betydet for klubben og truppen.
– Jeg vil ikke sige, at det direkte påvirker mit forhold til ledelsen, men jeg er da skuffet ligesom min far.
Jonas Wind er godt klar over, at det også er en del af branchen, men ærgrer sig alligevel over måden, det skete på.
– Det er en hård branche. Det er jo ikke sådan, at min far er fredet. Det er blevet vurderet, at der skal ske noget, men det kunne godt være sket på en bedre måde.
FCK regner med Wind og Antonsson resten af sæsonen
En af beslutningstagerne bag fyringen er sportsdirektør Peter Christiansen, der selv udtrykte ærgrelse over at skulle tage afsked med Per Wind og Mikael Antonsson.
Han giver Jonas Wind ret i, at det kunne være blevet håndteret bedre.
– Hvis der er noget, der generer mig i denne sag, så er det, at vi ikke får den timing rigtig. Det var følelsesmæssigt en hård ting. Og vi har alle brug for at sunde os, lyder det fra FCK's sportsdirektør.
Per Wind er med sine 66 år snart nået en pensionsmoden alder, og det kunne derfor være nærliggende at lade ham blive, indtil han skulle nyde sit otium.
Den mulighed eksisterer stadig ifølge Peter Christiansen, der dog fortæller, at planen er, at begge afskedigede medarbejder bliver sæsonen ud.
– Det er udgangspunktet, at de bliver resten af sæsonen, men vi kommer til at melde noget ud, når vi har den model, der skal til nu. Jeg gav den besked. Den var hård at modtage, den var også hård for mig at levere.
– Det kan sagtens være, at der bliver lavet en ordning med ham, lyder det fra Peter Christiansen.
Per Winds søn, Jonas Wind, fortalte ellers søndag aften til TV3+, at holdlederen "desværre ikke er der sæsonen ud".
Søndag aften spillede FC København 1-1 på hjemmebane mod Viborg, hvor fansene flere gange i løbet af kampen sang deres hyldest ned mod Per Wind.
/ritzau/

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Vil købe Oliver Christensen

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’