Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Pantelis Hadzidiakos kommer med en opfordring til FC Københavns nye spillere.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye navne til FC København i løbet af sommeren.

Pantelis Hadzidiakos har fået gjort sin aftale permanent. Det samme er tilfældet for Marcos Lopez, og derudover har man hentet Dominik Sarapata, Youssoufa Moukoko og Dominik Kotarski for store beløb.

Yoram Zague er blevet lejet hos giganterne PSG, og senest købte københavnerne japanske Junnosuke Suzuki til det centrale forsvar.

Alt i alt har de danske mestre oprustet gevaldigt, og forventningerne til de nye signings er enorme. Men Pantelis Hadzidiakos kræver, at de nye FCK-spillere også leverer på banen. Det fortæller han til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter tirsdagens træning.

– Indtil videre er der selvfølgelig kommet nogle gode navne, og det er vigtigt med den erfaring, de bringer. Men det, jeg altid siger nu om dage… Når det er en enorm transfer, forventer folk meget mere af spilleren, så jeg siger altid, at man er nødt til at vise det på banen.

– Selvfølgelig er pengene og presset én ting, men fokusér på dine opgaver på banen. Så kan du vise, at du virkelig er dét værd.

– Det er også vigtigt for os som hold, at de præsterer godt, så det er vigtigt, at vi får dem til at føle sig godt tilpas og komfortable, så de kan præstere. Jeg kigger mere på personen og de kvaliteter, personen har. Det er vigtigere.

Glad på Roonys vegne

Udover de mange spillere, der har tilsluttet sig Jacob Neestrups mandskab, har enkelte også forladt klubben. Senest Roony Bardghji, der havde kontraktudløb ved årsskiftet, og i stedet er blevet solgt til mægtige FC Barcelona.

Den talentfulde svensker blev mandag præsenteret hos catalanerne, og det glæder Pantelis Hadzidiakos.

– Det er utroligt. Det er hans drømmeklub, så det er en drøm, der går i opfyldelse for ham.

– Han var skadet i lang tid. Det er ikke rart. Jeg tror, han havde foretrukket at spille en masse kampe, inden han skiftede, men når den mulighed opstår, er det selvfølgelig fantastisk. Jeg er glad på hans vegne og håber det bedste for ham. At han holder sig skadesfri er det vigtigste.

– Med hensyn til hans kvaliteter tror jeg, at I har set ham spille meget mere, end jeg har, men ud fra hvad jeg har set, er han en speciel spiller. Forhåbentlig kan han også vise det i Spanien.

Pantelis Hadzidiakos og FC København åbner sæsonen fredag aften mod Viborg.







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De har spurgt på Gustav Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

Melder ud om Mbappé

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afslører kæmpe VM-chok

Frankrig – Spanien

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri