FCK-profiler på bænken: Har været en akilleshæl

Scott McKenna og Elias Jelert var på bænken mod Silkeborg. Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen kan forstå Jacob Neestrup disposition, men stikker samtidig til FCK-træneren.



For første gang siden skiftet til FC København i vinter startede Scott McKenna søndag på bænken for de danske mestre.

Jacob Neestrup begrundede det efterfølgende i et taktisk valg, men Peter Sørensen tvivler på forklaringen og mener, at Nottingham Forest-lejesvenden har leveret på et for lavt niveau.

Det siger han i Onside.

– Jeg synes, McKenna har været langt fra det niveau, jeg havde regnet med, og også som FCK havde regnet med, tror jeg. Jeg synes måske endda, vi kan tale om, at han har været en akilleshæl i et forsvar, som i rigtig mange kampe har set utroligt usammenspillet ud – og nu har han så taget konsekvensen – den naturlige konskvens – af det og flyttet Diks tilbage, for det kan han trods alt godt, selvom det ikke er hans favoritposition.

Udover McKenna startede Elias Jelert for anden kamp i streg også på bænken. Det kom som en overraskelse for Kenneth Emil Petersen.

– For mig er det overraskende, at han også starter på bænken i dag. Jeg er med på, at man engang imellem kan give sådan en spiller en lille vågn op-ting. "Nu skal du til at komme i gang."

– Jeg troede, han ville starte inde. Vi skal huske på, at det er en spiller, som i Champions League præsterede på et ultrahøjt niveau, og der er en kæmpe salgsværdi i ham for FC København. Så jeg var overrasket over at se ham på bænken, men han har ikke leveret særlig godt, og han har kostet mål i Superligaen.

Peter Sørensen mener omvendt, at Jacob Neestrup er skyld i, at Jelert ikke har leveret bedre, end tilfældet har været på det seneste.

– Men han er jo også blevet brugt forkert. Han er blevet brugt som venstre back, hvor han selvfølgelig ikke kan levere det niveau, man forventer af ham. Derfor har man taget toppen af ham og toppen af deres højreside, fordi det hele tiden er forskellige spillere, der spiller sammen. 

FC København vandt 2-0 over Silkeborg.





Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!


Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Pernille Harder med perlemål

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Superliga-løgn

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’