FCK-profiler på bænken: Har været en akilleshæl

Scott McKenna og Elias Jelert var på bænken mod Silkeborg. Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen kan forstå Jacob Neestrup disposition, men stikker samtidig til FCK-træneren.



For første gang siden skiftet til FC København i vinter startede Scott McKenna søndag på bænken for de danske mestre.

Jacob Neestrup begrundede det efterfølgende i et taktisk valg, men Peter Sørensen tvivler på forklaringen og mener, at Nottingham Forest-lejesvenden har leveret på et for lavt niveau.

Det siger han i Onside.

– Jeg synes, McKenna har været langt fra det niveau, jeg havde regnet med, og også som FCK havde regnet med, tror jeg. Jeg synes måske endda, vi kan tale om, at han har været en akilleshæl i et forsvar, som i rigtig mange kampe har set utroligt usammenspillet ud – og nu har han så taget konsekvensen – den naturlige konskvens – af det og flyttet Diks tilbage, for det kan han trods alt godt, selvom det ikke er hans favoritposition.

Udover McKenna startede Elias Jelert for anden kamp i streg også på bænken. Det kom som en overraskelse for Kenneth Emil Petersen.

– For mig er det overraskende, at han også starter på bænken i dag. Jeg er med på, at man engang imellem kan give sådan en spiller en lille vågn op-ting. "Nu skal du til at komme i gang."

– Jeg troede, han ville starte inde. Vi skal huske på, at det er en spiller, som i Champions League præsterede på et ultrahøjt niveau, og der er en kæmpe salgsværdi i ham for FC København. Så jeg var overrasket over at se ham på bænken, men han har ikke leveret særlig godt, og han har kostet mål i Superligaen.

Peter Sørensen mener omvendt, at Jacob Neestrup er skyld i, at Jelert ikke har leveret bedre, end tilfældet har været på det seneste.

– Men han er jo også blevet brugt forkert. Han er blevet brugt som venstre back, hvor han selvfølgelig ikke kan levere det niveau, man forventer af ham. Derfor har man taget toppen af ham og toppen af deres højreside, fordi det hele tiden er forskellige spillere, der spiller sammen. 

FC København vandt 2-0 over Silkeborg.





Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?