FCK-profiler på bænken: Har været en akilleshæl

Scott McKenna og Elias Jelert var på bænken mod Silkeborg. Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen kan forstå Jacob Neestrup disposition, men stikker samtidig til FCK-træneren.



For første gang siden skiftet til FC København i vinter startede Scott McKenna søndag på bænken for de danske mestre.

Jacob Neestrup begrundede det efterfølgende i et taktisk valg, men Peter Sørensen tvivler på forklaringen og mener, at Nottingham Forest-lejesvenden har leveret på et for lavt niveau.

Det siger han i Onside.

– Jeg synes, McKenna har været langt fra det niveau, jeg havde regnet med, og også som FCK havde regnet med, tror jeg. Jeg synes måske endda, vi kan tale om, at han har været en akilleshæl i et forsvar, som i rigtig mange kampe har set utroligt usammenspillet ud – og nu har han så taget konsekvensen – den naturlige konskvens – af det og flyttet Diks tilbage, for det kan han trods alt godt, selvom det ikke er hans favoritposition.

Udover McKenna startede Elias Jelert for anden kamp i streg også på bænken. Det kom som en overraskelse for Kenneth Emil Petersen.

– For mig er det overraskende, at han også starter på bænken i dag. Jeg er med på, at man engang imellem kan give sådan en spiller en lille vågn op-ting. "Nu skal du til at komme i gang."

– Jeg troede, han ville starte inde. Vi skal huske på, at det er en spiller, som i Champions League præsterede på et ultrahøjt niveau, og der er en kæmpe salgsværdi i ham for FC København. Så jeg var overrasket over at se ham på bænken, men han har ikke leveret særlig godt, og han har kostet mål i Superligaen.

Peter Sørensen mener omvendt, at Jacob Neestrup er skyld i, at Jelert ikke har leveret bedre, end tilfældet har været på det seneste.

– Men han er jo også blevet brugt forkert. Han er blevet brugt som venstre back, hvor han selvfølgelig ikke kan levere det niveau, man forventer af ham. Derfor har man taget toppen af ham og toppen af deres højreside, fordi det hele tiden er forskellige spillere, der spiller sammen. 

FC København vandt 2-0 over Silkeborg.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar