FCK-rivaler savler over German Onugkha

Adskillige større Superliga-klubber kunne se idéen i at hente German Onugkha, der lige nu spiller i Vejle Boldklub.



FC København var med til at sætte fut i Superligaens transfer-deadline i begyndelsen af september sidste år, da man efter flere dages rygter købte German Onugkha af Vejle Boldklub.

På papiret var koblingen oplagt med Onugkhas store fysiske styrke og ekspertise i luftrummet.

Men den nigeriansk-russiske angriber fik aldrig fodfæste i hovedstaden, og i januar-transfervinduet vendte han så tilbage på en lejeaftale til Vejle.

I VB har Onugkha scoret 10 mål i forårets 11 Superliga-kampe.

Angriberen har dermed en stor andel i, at Vejle nu har en reel chance for overlevelse med fire runder tilbage og to point op til Lyngby og AaB.

Og Onugkhas skarphed vækker ifølge Tipsbladets oplysninger tydelig interesse hos andre Superliga-klubber, ligesom angriberen også gjorde for et år siden efter sit flotte 2024-forår.

Vejle har også tydeligt vist interesse for at beholde Onugkha.

Se forskellen i spillerbudget på FC København og Vejle Boldklub her

Men fremtiden tegner anderledes for den 29-årige angriber, der har kontraktudløb i sommeren 2026.

Kontraktudløbet betyder, at FC København ikke vil have den voldsomme appetit på igen at udleje angriberen, og dermed trækker det op til et salg.

Efter Onugkhas fornyede succes i Vejle er det ifølge Tipsbladets oplysninger ekstremt urealistisk for ikke at sige umuligt, at vejlenserne køber angriberen, FC København kommer til at kræve så meget som muligt for.

At VB overhovedet kunne komme i nærheden af Onugkha i begyndelsen af 2025 skyldes, at angriberen kun kunne få spilletilladelse i VB efter at have optrådt i klubben i begyndelsen af sæsonen, og så FCK.

FIFA’s regler forbyder at spille for mere end to forskellige på en sæson, så i vinter var kun Vejle Boldklub åben for Onugkha, med mindre han skulle til en liga, der følger kalenderåret som de øvrige skandinaviske turneringer eller USA og Brasilien.

Ligner lukket land for FCK-rivaler

Bundesliga-klubben Holstein Kiel bød sidste sommer 10-11 millioner kroner på Onugkha, hvilket Vejle ikke gik med til, hvorefter FC København i slutfasen bød og fik accepteret omkring 15 millioner kroner.

Efter et nyt forår med mange mål skulle det være mærkeligt, om FCK forærede angriberen væk til sommer.

Og andre Superliga-klubber skal ifølge Tipsbladets oplysninger næppe sætte næsen op efter en transfer, når FC København kan se den værdi og effekt, angriberen har i Superligaen.

Derfor er førsteprioriteten, hvis man ikke beslutter sig for at spille med German Onugkha, hvilket ikke virker voldsomt realistisk, at sælge Onugkha til udlandet.

Holstein Kiels og andre klubbers nysgerrighed sidste sommer viser, at Onugkha med de mange vundne dueller og scoringer er kendt materiale i andre europæiske ligaer.

Men også et skifte til Saudi-Arabien eller en anden økonomisk stærk liga i Mellemøsten eller for så vidt andre steder uden for Europa kunne være en mulighed ifølge Tipsbladets oplysninger.

Vejle håbede

Vejle-sportsdirektør Mikkel Hemmersam åbnede i et interview med Tipsbladet for en lille måned siden for at beholde Onugkha men erkendte, det ville blive svært.

– Lige nu er udgangspunktet, at han skal tilbage til FCK – forhåbentlig i en endnu bedre udgave, end da han kom hertil, sagde Mikkel Hemmersam til Tipsbladet.

– Der er ikke noget, der er umuligt, men det er noget, vi må se på, når vi kommer dertil, sagde Vejle-bossen ved den lejlighed.

German Onugkha stammer fra Moskva men voksede op i provinsbyen Penza og har en nigeriansk far og russisk mor.

I hvilken anden Superliga-klub ville Onugkha passe bedst?

  • AGF
  • FC Midtjylland
  • FC Nordsjælland
  • Brøndby IF
  • Viborg FF
  • En af de andre klubber
  • AGF
  • FC Midtjylland
  • FC Nordsjælland
  • Brøndby IF
  • Viborg FF
  • En af de andre klubber

0 Votes

Angriberen kom på fodbold-landkortet i Rusland relativt sent med et skifte til FK Krasnodars reservehold lige efter sin 22 års fødselsdag.

Han dukkede op i Vejle i 2021, hvor han skiftevis har spillet og været udlejet til russiske og en enkelt israelsk klub før det store gennembrud som Superliga-stjerne 2023/24-sæsonen.

Onugkha var sidste år udtaget til Ruslands landshold men takkede nej og har sigtet efter at komme i spil til Nigerias landshold i stedet.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Viborg FF – AGF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Manchester City

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Vejle snyder Randers i overtiden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Blandt dette årtusindes bedste

OB – FC Fredericia

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’