FCK-rivaler savler over German Onugkha

Adskillige større Superliga-klubber kunne se idéen i at hente German Onugkha, der lige nu spiller i Vejle Boldklub.



FC København var med til at sætte fut i Superligaens transfer-deadline i begyndelsen af september sidste år, da man efter flere dages rygter købte German Onugkha af Vejle Boldklub.

På papiret var koblingen oplagt med Onugkhas store fysiske styrke og ekspertise i luftrummet.

Men den nigeriansk-russiske angriber fik aldrig fodfæste i hovedstaden, og i januar-transfervinduet vendte han så tilbage på en lejeaftale til Vejle.

I VB har Onugkha scoret 10 mål i forårets 11 Superliga-kampe.

Angriberen har dermed en stor andel i, at Vejle nu har en reel chance for overlevelse med fire runder tilbage og to point op til Lyngby og AaB.

Og Onugkhas skarphed vækker ifølge Tipsbladets oplysninger tydelig interesse hos andre Superliga-klubber, ligesom angriberen også gjorde for et år siden efter sit flotte 2024-forår.

Vejle har også tydeligt vist interesse for at beholde Onugkha.

Se forskellen i spillerbudget på FC København og Vejle Boldklub her

Men fremtiden tegner anderledes for den 29-årige angriber, der har kontraktudløb i sommeren 2026.

Kontraktudløbet betyder, at FC København ikke vil have den voldsomme appetit på igen at udleje angriberen, og dermed trækker det op til et salg.

Efter Onugkhas fornyede succes i Vejle er det ifølge Tipsbladets oplysninger ekstremt urealistisk for ikke at sige umuligt, at vejlenserne køber angriberen, FC København kommer til at kræve så meget som muligt for.

At VB overhovedet kunne komme i nærheden af Onugkha i begyndelsen af 2025 skyldes, at angriberen kun kunne få spilletilladelse i VB efter at have optrådt i klubben i begyndelsen af sæsonen, og så FCK.

FIFA’s regler forbyder at spille for mere end to forskellige på en sæson, så i vinter var kun Vejle Boldklub åben for Onugkha, med mindre han skulle til en liga, der følger kalenderåret som de øvrige skandinaviske turneringer eller USA og Brasilien.

Ligner lukket land for FCK-rivaler

Bundesliga-klubben Holstein Kiel bød sidste sommer 10-11 millioner kroner på Onugkha, hvilket Vejle ikke gik med til, hvorefter FC København i slutfasen bød og fik accepteret omkring 15 millioner kroner.

Efter et nyt forår med mange mål skulle det være mærkeligt, om FCK forærede angriberen væk til sommer.

Og andre Superliga-klubber skal ifølge Tipsbladets oplysninger næppe sætte næsen op efter en transfer, når FC København kan se den værdi og effekt, angriberen har i Superligaen.

Derfor er førsteprioriteten, hvis man ikke beslutter sig for at spille med German Onugkha, hvilket ikke virker voldsomt realistisk, at sælge Onugkha til udlandet.

Holstein Kiels og andre klubbers nysgerrighed sidste sommer viser, at Onugkha med de mange vundne dueller og scoringer er kendt materiale i andre europæiske ligaer.

Men også et skifte til Saudi-Arabien eller en anden økonomisk stærk liga i Mellemøsten eller for så vidt andre steder uden for Europa kunne være en mulighed ifølge Tipsbladets oplysninger.

Vejle håbede

Vejle-sportsdirektør Mikkel Hemmersam åbnede i et interview med Tipsbladet for en lille måned siden for at beholde Onugkha men erkendte, det ville blive svært.

– Lige nu er udgangspunktet, at han skal tilbage til FCK – forhåbentlig i en endnu bedre udgave, end da han kom hertil, sagde Mikkel Hemmersam til Tipsbladet.

– Der er ikke noget, der er umuligt, men det er noget, vi må se på, når vi kommer dertil, sagde Vejle-bossen ved den lejlighed.

German Onugkha stammer fra Moskva men voksede op i provinsbyen Penza og har en nigeriansk far og russisk mor.

I hvilken anden Superliga-klub ville Onugkha passe bedst?

  • AGF
  • FC Midtjylland
  • FC Nordsjælland
  • Brøndby IF
  • Viborg FF
  • En af de andre klubber
  • AGF
  • FC Midtjylland
  • FC Nordsjælland
  • Brøndby IF
  • Viborg FF
  • En af de andre klubber

0 Votes

Angriberen kom på fodbold-landkortet i Rusland relativt sent med et skifte til FK Krasnodars reservehold lige efter sin 22 års fødselsdag.

Han dukkede op i Vejle i 2021, hvor han skiftevis har spillet og været udlejet til russiske og en enkelt israelsk klub før det store gennembrud som Superliga-stjerne 2023/24-sæsonen.

Onugkha var sidste år udtaget til Ruslands landshold men takkede nej og har sigtet efter at komme i spil til Nigerias landshold i stedet.





FC Midtjylland – Brøndby IF




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Viborg FF – FC Nordsjælland

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Chokpris på Victor Froholdt

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

Sønderjyske – OB

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Lamine Yamal med karrierens første

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Arsenal – Chelsea

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal