FC København var med til at sætte fut i Superligaens transfer-deadline i begyndelsen af september sidste år, da man efter flere dages rygter købte German Onugkha af Vejle Boldklub.
På papiret var koblingen oplagt med Onugkhas store fysiske styrke og ekspertise i luftrummet.
Men den nigeriansk-russiske angriber fik aldrig fodfæste i hovedstaden, og i januar-transfervinduet vendte han så tilbage på en lejeaftale til Vejle.
I VB har Onugkha scoret 10 mål i forårets 11 Superliga-kampe.

Angriberen har dermed en stor andel i, at Vejle nu har en reel chance for overlevelse med fire runder tilbage og to point op til Lyngby og AaB.
Og Onugkhas skarphed vækker ifølge Tipsbladets oplysninger tydelig interesse hos andre Superliga-klubber, ligesom angriberen også gjorde for et år siden efter sit flotte 2024-forår.
Vejle har også tydeligt vist interesse for at beholde Onugkha.
Se forskellen i spillerbudget på FC København og Vejle Boldklub her
Men fremtiden tegner anderledes for den 29-årige angriber, der har kontraktudløb i sommeren 2026.
Kontraktudløbet betyder, at FC København ikke vil have den voldsomme appetit på igen at udleje angriberen, og dermed trækker det op til et salg.
Efter Onugkhas fornyede succes i Vejle er det ifølge Tipsbladets oplysninger ekstremt urealistisk for ikke at sige umuligt, at vejlenserne køber angriberen, FC København kommer til at kræve så meget som muligt for.
At VB overhovedet kunne komme i nærheden af Onugkha i begyndelsen af 2025 skyldes, at angriberen kun kunne få spilletilladelse i VB efter at have optrådt i klubben i begyndelsen af sæsonen, og så FCK.
FIFA’s regler forbyder at spille for mere end to forskellige på en sæson, så i vinter var kun Vejle Boldklub åben for Onugkha, med mindre han skulle til en liga, der følger kalenderåret som de øvrige skandinaviske turneringer eller USA og Brasilien.
Ligner lukket land for FCK-rivaler
Bundesliga-klubben Holstein Kiel bød sidste sommer 10-11 millioner kroner på Onugkha, hvilket Vejle ikke gik med til, hvorefter FC København i slutfasen bød og fik accepteret omkring 15 millioner kroner.
Efter et nyt forår med mange mål skulle det være mærkeligt, om FCK forærede angriberen væk til sommer.
Og andre Superliga-klubber skal ifølge Tipsbladets oplysninger næppe sætte næsen op efter en transfer, når FC København kan se den værdi og effekt, angriberen har i Superligaen.

Derfor er førsteprioriteten, hvis man ikke beslutter sig for at spille med German Onugkha, hvilket ikke virker voldsomt realistisk, at sælge Onugkha til udlandet.
Holstein Kiels og andre klubbers nysgerrighed sidste sommer viser, at Onugkha med de mange vundne dueller og scoringer er kendt materiale i andre europæiske ligaer.
Men også et skifte til Saudi-Arabien eller en anden økonomisk stærk liga i Mellemøsten eller for så vidt andre steder uden for Europa kunne være en mulighed ifølge Tipsbladets oplysninger.
Vejle håbede
Vejle-sportsdirektør Mikkel Hemmersam åbnede i et interview med Tipsbladet for en lille måned siden for at beholde Onugkha men erkendte, det ville blive svært.
– Lige nu er udgangspunktet, at han skal tilbage til FCK – forhåbentlig i en endnu bedre udgave, end da han kom hertil, sagde Mikkel Hemmersam til Tipsbladet.
– Der er ikke noget, der er umuligt, men det er noget, vi må se på, når vi kommer dertil, sagde Vejle-bossen ved den lejlighed.
German Onugkha stammer fra Moskva men voksede op i provinsbyen Penza og har en nigeriansk far og russisk mor.
I hvilken anden Superliga-klub ville Onugkha passe bedst?
0 Votes
Angriberen kom på fodbold-landkortet i Rusland relativt sent med et skifte til FK Krasnodars reservehold lige efter sin 22 års fødselsdag.
Han dukkede op i Vejle i 2021, hvor han skiftevis har spillet og været udlejet til russiske og en enkelt israelsk klub før det store gennembrud som Superliga-stjerne 2023/24-sæsonen.
Onugkha var sidste år udtaget til Ruslands landshold men takkede nej og har sigtet efter at komme i spil til Nigerias landshold i stedet.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT