FC København var med til at sætte fut i Superligaens transfer-deadline i begyndelsen af september sidste år, da man efter flere dages rygter købte German Onugkha af Vejle Boldklub.
På papiret var koblingen oplagt med Onugkhas store fysiske styrke og ekspertise i luftrummet.
Men den nigeriansk-russiske angriber fik aldrig fodfæste i hovedstaden, og i januar-transfervinduet vendte han så tilbage på en lejeaftale til Vejle.
I VB har Onugkha scoret 10 mål i forårets 11 Superliga-kampe.

Angriberen har dermed en stor andel i, at Vejle nu har en reel chance for overlevelse med fire runder tilbage og to point op til Lyngby og AaB.
Og Onugkhas skarphed vækker ifølge Tipsbladets oplysninger tydelig interesse hos andre Superliga-klubber, ligesom angriberen også gjorde for et år siden efter sit flotte 2024-forår.
Vejle har også tydeligt vist interesse for at beholde Onugkha.
Se forskellen i spillerbudget på FC København og Vejle Boldklub her
Men fremtiden tegner anderledes for den 29-årige angriber, der har kontraktudløb i sommeren 2026.
Kontraktudløbet betyder, at FC København ikke vil have den voldsomme appetit på igen at udleje angriberen, og dermed trækker det op til et salg.
Efter Onugkhas fornyede succes i Vejle er det ifølge Tipsbladets oplysninger ekstremt urealistisk for ikke at sige umuligt, at vejlenserne køber angriberen, FC København kommer til at kræve så meget som muligt for.
At VB overhovedet kunne komme i nærheden af Onugkha i begyndelsen af 2025 skyldes, at angriberen kun kunne få spilletilladelse i VB efter at have optrådt i klubben i begyndelsen af sæsonen, og så FCK.
FIFA’s regler forbyder at spille for mere end to forskellige på en sæson, så i vinter var kun Vejle Boldklub åben for Onugkha, med mindre han skulle til en liga, der følger kalenderåret som de øvrige skandinaviske turneringer eller USA og Brasilien.
Ligner lukket land for FCK-rivaler
Bundesliga-klubben Holstein Kiel bød sidste sommer 10-11 millioner kroner på Onugkha, hvilket Vejle ikke gik med til, hvorefter FC København i slutfasen bød og fik accepteret omkring 15 millioner kroner.
Efter et nyt forår med mange mål skulle det være mærkeligt, om FCK forærede angriberen væk til sommer.
Og andre Superliga-klubber skal ifølge Tipsbladets oplysninger næppe sætte næsen op efter en transfer, når FC København kan se den værdi og effekt, angriberen har i Superligaen.

Derfor er førsteprioriteten, hvis man ikke beslutter sig for at spille med German Onugkha, hvilket ikke virker voldsomt realistisk, at sælge Onugkha til udlandet.
Holstein Kiels og andre klubbers nysgerrighed sidste sommer viser, at Onugkha med de mange vundne dueller og scoringer er kendt materiale i andre europæiske ligaer.
Men også et skifte til Saudi-Arabien eller en anden økonomisk stærk liga i Mellemøsten eller for så vidt andre steder uden for Europa kunne være en mulighed ifølge Tipsbladets oplysninger.
Vejle håbede
Vejle-sportsdirektør Mikkel Hemmersam åbnede i et interview med Tipsbladet for en lille måned siden for at beholde Onugkha men erkendte, det ville blive svært.
– Lige nu er udgangspunktet, at han skal tilbage til FCK – forhåbentlig i en endnu bedre udgave, end da han kom hertil, sagde Mikkel Hemmersam til Tipsbladet.
– Der er ikke noget, der er umuligt, men det er noget, vi må se på, når vi kommer dertil, sagde Vejle-bossen ved den lejlighed.
German Onugkha stammer fra Moskva men voksede op i provinsbyen Penza og har en nigeriansk far og russisk mor.
I hvilken anden Superliga-klub ville Onugkha passe bedst?
0 Votes
Angriberen kom på fodbold-landkortet i Rusland relativt sent med et skifte til FK Krasnodars reservehold lige efter sin 22 års fødselsdag.
Han dukkede op i Vejle i 2021, hvor han skiftevis har spillet og været udlejet til russiske og en enkelt israelsk klub før det store gennembrud som Superliga-stjerne 2023/24-sæsonen.
Onugkha var sidste år udtaget til Ruslands landshold men takkede nej og har sigtet efter at komme i spil til Nigerias landshold i stedet.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
INTERVIEW