FC København var med til at sætte fut i Superligaens transfer-deadline i begyndelsen af september sidste år, da man efter flere dages rygter købte German Onugkha af Vejle Boldklub.
På papiret var koblingen oplagt med Onugkhas store fysiske styrke og ekspertise i luftrummet.
Men den nigeriansk-russiske angriber fik aldrig fodfæste i hovedstaden, og i januar-transfervinduet vendte han så tilbage på en lejeaftale til Vejle.
I VB har Onugkha scoret 10 mål i forårets 11 Superliga-kampe.

Angriberen har dermed en stor andel i, at Vejle nu har en reel chance for overlevelse med fire runder tilbage og to point op til Lyngby og AaB.
Og Onugkhas skarphed vækker ifølge Tipsbladets oplysninger tydelig interesse hos andre Superliga-klubber, ligesom angriberen også gjorde for et år siden efter sit flotte 2024-forår.
Vejle har også tydeligt vist interesse for at beholde Onugkha.
Se forskellen i spillerbudget på FC København og Vejle Boldklub her
Men fremtiden tegner anderledes for den 29-årige angriber, der har kontraktudløb i sommeren 2026.
Kontraktudløbet betyder, at FC København ikke vil have den voldsomme appetit på igen at udleje angriberen, og dermed trækker det op til et salg.
Efter Onugkhas fornyede succes i Vejle er det ifølge Tipsbladets oplysninger ekstremt urealistisk for ikke at sige umuligt, at vejlenserne køber angriberen, FC København kommer til at kræve så meget som muligt for.
At VB overhovedet kunne komme i nærheden af Onugkha i begyndelsen af 2025 skyldes, at angriberen kun kunne få spilletilladelse i VB efter at have optrådt i klubben i begyndelsen af sæsonen, og så FCK.
FIFA’s regler forbyder at spille for mere end to forskellige på en sæson, så i vinter var kun Vejle Boldklub åben for Onugkha, med mindre han skulle til en liga, der følger kalenderåret som de øvrige skandinaviske turneringer eller USA og Brasilien.
Ligner lukket land for FCK-rivaler
Bundesliga-klubben Holstein Kiel bød sidste sommer 10-11 millioner kroner på Onugkha, hvilket Vejle ikke gik med til, hvorefter FC København i slutfasen bød og fik accepteret omkring 15 millioner kroner.
Efter et nyt forår med mange mål skulle det være mærkeligt, om FCK forærede angriberen væk til sommer.
Og andre Superliga-klubber skal ifølge Tipsbladets oplysninger næppe sætte næsen op efter en transfer, når FC København kan se den værdi og effekt, angriberen har i Superligaen.

Derfor er førsteprioriteten, hvis man ikke beslutter sig for at spille med German Onugkha, hvilket ikke virker voldsomt realistisk, at sælge Onugkha til udlandet.
Holstein Kiels og andre klubbers nysgerrighed sidste sommer viser, at Onugkha med de mange vundne dueller og scoringer er kendt materiale i andre europæiske ligaer.
Men også et skifte til Saudi-Arabien eller en anden økonomisk stærk liga i Mellemøsten eller for så vidt andre steder uden for Europa kunne være en mulighed ifølge Tipsbladets oplysninger.
Vejle håbede
Vejle-sportsdirektør Mikkel Hemmersam åbnede i et interview med Tipsbladet for en lille måned siden for at beholde Onugkha men erkendte, det ville blive svært.
– Lige nu er udgangspunktet, at han skal tilbage til FCK – forhåbentlig i en endnu bedre udgave, end da han kom hertil, sagde Mikkel Hemmersam til Tipsbladet.
– Der er ikke noget, der er umuligt, men det er noget, vi må se på, når vi kommer dertil, sagde Vejle-bossen ved den lejlighed.
German Onugkha stammer fra Moskva men voksede op i provinsbyen Penza og har en nigeriansk far og russisk mor.
I hvilken anden Superliga-klub ville Onugkha passe bedst?
0 Votes
Angriberen kom på fodbold-landkortet i Rusland relativt sent med et skifte til FK Krasnodars reservehold lige efter sin 22 års fødselsdag.
Han dukkede op i Vejle i 2021, hvor han skiftevis har spillet og været udlejet til russiske og en enkelt israelsk klub før det store gennembrud som Superliga-stjerne 2023/24-sæsonen.
Onugkha var sidste år udtaget til Ruslands landshold men takkede nej og har sigtet efter at komme i spil til Nigerias landshold i stedet.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
Reagerer på Brøndby-bombe
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
TOPNYHED
