FCK-rotationen udeblev: Thorup forklarer hvorfor

FC København-træner Jess Thorup har roteret mindre på sit hold, end han havde regnet med på nuværende tidspunkt.



Der har været travlhed i FC København i denne sæson.

Løverne har på nuværende tidspunkt allerede spillet 20 kampe, og det har lagt op til en vis rotation på holdet, som FC København forud for sæsonen også selv meldte ud, at de regnede med at gøre brug af i efteråret.  

Sådan er det ikke gået, selv om FC København har haft lige præcis det travle program, de også havde håbet på med kampe i Superligaen, Europa og pokalturneringen – sidstnævnte sluttede dog brat med en fiasko mod Nykøbing FC.

I syv af de seneste otte kampe er Jess Thorup startet med de samme 11 – kun mod Nykøbing FC afveg han fra sin foretrukne startopstilling. Den store og forventede rotation er dermed udeblevet.

– En ting er rotation, noget andet er det projekt, vi er i gang med at skabe i forhold til relationer. Den eneste måde, vi kan øve det på, er næsten i kampene. Der er ikke ret mange dage på træningsbanen i øjeblikket. Vi har valgt at skabe udtrykket og bygge videre på det i kampene, og det har nok ført til, at jeg har skiftet mindre, end jeg havde regnet med før sæsonen. Sådan er det. Nogle gange må man være pragmatisk, siger FCK-træneren til tipsbladet.dk.

Den manglende rotation har medført, at en række store navne kun har fået meget lidt spilletid i denne sæson, og Jess Thorup har selv medgivet, at en spiller som Peter Ankersen ikke er glad, og at Pierre Bengtsson føler sig ramt.

Og sådan skal det være, fastslår han.

– Spillerne skal være frustrerede, hvis de ikke spiller, og sådan tror jeg, det er i alle klubber. De skal være ambitiøse, de skal være målrettede og meget fokuserede på deres eget. Når jeg ikke udtager dem, skal de være meget skuffede. De skal ikke være tilfredse med at sidde på bænken, så derfor skal de fokusere på at overbevise mig til træning, siger Jess Thorup.

Han understreger, at han har en vigtig kommunikativ opgave i forhold til de spillere, der primært bruger deres tid på bænken eller tribunen.

– Det handler om at få givet noget tryghed hele vejen rundt. Den tryghed er som regel hos de 11, der starter inde, men der skal være klarhed over den enkeltes rolle. Jeg stræber efter en ærlighed og en åbenhed på den front, og så er det op til dem, der ikke starter inde, at gøre det godt på træningsbanen, siger Thorup.

Næste opgave for FC København er på søndag mod SønderjyskE. 





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Brian Riemer giver råd til storklub

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Brøndby IF – Randers FC

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar