Parken Sport & Entertainment har fredag offentliggjort selskabets årsrapport, og heraf fremgår det, at 2022 har resulteret i et stort overskud.
Selskabet har i 2022 haft en omsætning på 1,313 milliarder kroner, og det er en fremgang i forhold til 2021, hvor omsætningen lød på 1,183 milliarder kroner.
Overskuddet for 2022 lyder på 263,7 millioner kroner før skat, mens det i 2021 lød på 105,9 millioner kroner.
Det er FC København, der står for en stor del af det overskud, som Parken Sport & Entertainment kan præsentere. Klubben bidrager nemlig med et overskud på 167,8 millioner kroner for 2022.
Det er en klar kontrast til 2021, hvor FC København havde et underskud på 47,9 millioner kroner.
Af årsrapporten fremgår det, at FC København i 2022 havde et overskud på 614,2 millioner kroner, hvilket er 339,5 millioner kroner mere end i 2021.
Ændringen i omsætningen hænger i høj grad sammen med FC Københavns deltagelse i Champions League-gruppespillet, fremgår det af rapporten.
'Et historisk år'
Spillertransfers har til gengæld haft en mindre indflydelse på FC Københavns regnskab. Resultatet af transferaktiviteter er et overskud på 36,1 millioner kroner.
– 2022 var på mange områder et historisk år for Parken Sport & Entertainment, hvor selskabet rejste sig efter to år i skyggen af Covid-19 pandemien. Det blev et år, hvor der blev sat nye milepæle på tværs af selskabet og lagt vigtige spor for koncernens fremtidige udvikling og et år, hvor vi kan glæde os over et meget tilfredsstillende resultat og muligheden for at betale udbytte til aktionærerne, lyder det fra Allan L. Agerholm, formand for Parken Sport & Entertainment.
Agerholm peger på, at også de høje tilskuertal har haft en markant betydning.
– F.C. København har via mesterskabet og deltagelse i UEFA Champions League sikret store oplevelser og indtægter i 2022, mens vi også transfermæssigt har leveret godt. Kommercielt har klubben taget store skridt frem i forhold til markant øgede rekordhøje tilskuertal og medfølgende entréindtægter, flot vækst i merchandisesalg og fremgang i kommercielle partnerskaber, siger Allan Agerholm.
– Endelig har vi alle kontorer i Parken fuldt udlejet. Det viser, at ”Vi er København” strategien, som vi har arbejdet efter og præsenterede for offentligheden i efteråret, har været den rigtige for klubben. F.C. København er senest blevet udskilt af Parken Sport & Entertainment i et selvstændigt partnerselskab med henblik på at synliggøre klubbens aktiver yderligere
Af pressemeddelelsen fremgår det, at Parken Sport og Entertainment for 2023 forventer en omsætning mellem 1,175 og 1,225 milliarder kroner, samt et overskud før skat på mellem 125 og 150 millioner kroner.
Disse forventninger er baseret på, at FC København kvalificerer sig til gruppespillet i Europa League.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Ramt af pointstraf
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER