I det første københavnerderby efter coronapausen spillede FC København 1-1 ude mod ærkerivalen Brøndby søndag aften.
FCK’s kantspiller Pep Biel scorede opgørets første mål til 1-0 efter 79 minutter.
Men en stor fejl af FCK-stopperen Andreas Bjelland i det 90. minut førte til, at Brøndbys indskiftede angriber Mikael Uhre nemt kunne udligne.
En svag tilbagelægning fra Bjelland blev opsnappet af Uhre, som alene med FCK-keeper Karl-Johan Johnsson elegant udnyttede foræringen.
Med det ene point mistede FCK et skridt i håbet om at vinde mesterskabet. FCK er placeret på andenpladsen med 61 point efter 29 kampe.
FCM, som søndag aften hjemme møder AGF, topper rækken med 69 point.
Søndagens derby havde lidt af det hele.
Brøndby spillede bedst og havde de fleste og største chancer i første halvleg, og angriberen Simon Hedlund burde have scoret på et af de to forsøg, svenskeren havde.
Men begge gange stod landsmanden Karl-Johan Johnsson i vejen i FCK-buret.
Også midtbanespilleren Lasse Vigen Christensen og angriberen Samuel Mraz forsøgte sig for hjemmeholdet, men Johnsson var hele tiden på plads inde på stregen.
Bedste forsøg fra FCK kom fra backen Pierre Bengtsson, som holdt bolden godt nede, men ikke kunne overliste Brøndby-målmand Marvin Schwäbe.
Der var som vanligt masser af intensitet og hårde nærkampe i derbyet.
FCK-anfører Carlos Zeca stod for en af de hårdeste tacklinger efter 20 minutter. Grækeren kom glidende og tacklede igennem på både bold og mand, men han slap med en advarsel.
Det var hjemmeholdets tilskuere ikke tilfredse med, og de brokkede sig højlydt i samlet flok og krævede udvisning.
Eller rettere stod tilskuerne med to meters afstand og tre tommer sæder imellem sig på grund af coronapandemien og hidsede sig op. Lidt af et særsyn.
Brøndby var et af tre hjemmehold, der i 29. spillerunde er med i et forsøg med mere end 500 tilskuere. Der var søndag mødt omkring 3000 op på stadion.
Og det så ud til at forløbe fornuftigt uden synlige problemer. Hvis forsøgene går godt, kan det åbne op for flere tilskuere.
I anden halvleg var der chancer i begge ender, og begge hold ramte træværket.
Efter lidt under en times spil agerede Bjelland redningsmand på selve målstregen, da Brøndby-backen Anthony Jung skød fladt mod mål.
Et kvarter senere var Brøndby-stopperen Hjörtur Hermannsson tæt på, men islændingen kom for sent ved bageste stolpe efter et frispark.
Det var først, da Biel scorede et kvarter før tid, at der blev åbnet helt op for begge holds offensiv.
Den indskiftede Brøndby-spiller Jesper Lindstrøm kiksede blandt andet fælt på en kæmpe chance, og udligningen udeblev i første omgang.
Målhelten Uhre skød desuden på overliggeren for Brøndby kort inden sin scoring.
FCK-angriberen Michael Santos ramte stolpen, inden uruguayaneren udgik med en skade i en hæsblæsende afslutning på derbyet, der endte med pointdeling.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
