FCK smider sejren i Brøndby-derby efter Bjelland-brøler

FC København smed sejren og spillede 1-1 mod Brøndby. En stor fejl af FCK’s Andreas Bjelland blev afgørende.



I det første københavnerderby efter coronapausen spillede FC København 1-1 ude mod ærkerivalen Brøndby søndag aften.

FCK’s kantspiller Pep Biel scorede opgørets første mål til 1-0 efter 79 minutter.

Men en stor fejl af FCK-stopperen Andreas Bjelland i det 90. minut førte til, at Brøndbys indskiftede angriber Mikael Uhre nemt kunne udligne.

En svag tilbagelægning fra Bjelland blev opsnappet af Uhre, som alene med FCK-keeper Karl-Johan Johnsson elegant udnyttede foræringen.

Med det ene point mistede FCK et skridt i håbet om at vinde mesterskabet. FCK er placeret på andenpladsen med 61 point efter 29 kampe.

FCM, som søndag aften hjemme møder AGF, topper rækken med 69 point.

Søndagens derby havde lidt af det hele.

Brøndby spillede bedst og havde de fleste og største chancer i første halvleg, og angriberen Simon Hedlund burde have scoret på et af de to forsøg, svenskeren havde.

Men begge gange stod landsmanden Karl-Johan Johnsson i vejen i FCK-buret.

Også midtbanespilleren Lasse Vigen Christensen og angriberen Samuel Mraz forsøgte sig for hjemmeholdet, men Johnsson var hele tiden på plads inde på stregen.

Bedste forsøg fra FCK kom fra backen Pierre Bengtsson, som holdt bolden godt nede, men ikke kunne overliste Brøndby-målmand Marvin Schwäbe.

Der var som vanligt masser af intensitet og hårde nærkampe i derbyet.

FCK-anfører Carlos Zeca stod for en af de hårdeste tacklinger efter 20 minutter. Grækeren kom glidende og tacklede igennem på både bold og mand, men han slap med en advarsel.

Det var hjemmeholdets tilskuere ikke tilfredse med, og de brokkede sig højlydt i samlet flok og krævede udvisning.

Eller rettere stod tilskuerne med to meters afstand og tre tommer sæder imellem sig på grund af coronapandemien og hidsede sig op. Lidt af et særsyn.

Brøndby var et af tre hjemmehold, der i 29. spillerunde er med i et forsøg med mere end 500 tilskuere. Der var søndag mødt omkring 3000 op på stadion.

Og det så ud til at forløbe fornuftigt uden synlige problemer. Hvis forsøgene går godt, kan det åbne op for flere tilskuere.

I anden halvleg var der chancer i begge ender, og begge hold ramte træværket.

Efter lidt under en times spil agerede Bjelland redningsmand på selve målstregen, da Brøndby-backen Anthony Jung skød fladt mod mål.

Et kvarter senere var Brøndby-stopperen Hjörtur Hermannsson tæt på, men islændingen kom for sent ved bageste stolpe efter et frispark.

Det var først, da Biel scorede et kvarter før tid, at der blev åbnet helt op for begge holds offensiv.

Den indskiftede Brøndby-spiller Jesper Lindstrøm kiksede blandt andet fælt på en kæmpe chance, og udligningen udeblev i første omgang.

Målhelten Uhre skød desuden på overliggeren for Brøndby kort inden sin scoring.

FCK-angriberen Michael Santos ramte stolpen, inden uruguayaneren udgik med en skade i en hæsblæsende afslutning på derbyet, der endte med pointdeling.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

AGF tilbage på førstepladsen

Lyngby går alene i front

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Danmark imponerer på talentliste

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

– Korthuset er væltet

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM