FC København-boss afviser konflikt med tavs Solbakken

Bo Rygaard beretter om nul konflikt med den nu fyrede Ståle Solbakken, der ikke har ønsket at udtale sig.



Lørdag valgte FC København at opsige manager Ståle Solbakken.

Et ikon i klubben er nu fortid, men der er ingen konflikt eller sure miner mellem Solbakken og klubben, fastslår bestyrelsesformand Bo Rygaard på et pressemøde i Parken.

– Jeg kan 100 procent afvise, at der er en konflikt, siger Bo Rygaard.

Ståle Solbakken har ikke selv udtalt sig, efter han er blevet fyret. Heller ikke på klubbens hjemmeside.

– Man skal ikke lægge andet i det, end at Ståle ikke havde lyst til at sige noget, siger bestyrelsesformanden, der selv viderebragte fyringen til Solbakken.

– Selvfølgelig blev han ked af det, men han er super professionel og har været i miljøet i mange år, og han er robust nok til at have taget det rigtig fint, siger Rygaard.

FC København begrunder fyringen med et 2020, der resultatmæssigt har været “usædvanligt, utilfredsstillende og langt væk fra vores ambitionsniveau”, som Bo Rygaard selv beskriver det.

FC København har præsteret meget under vanligt niveau i Superligaen, og klubben røg samtidig ud i sidste runde inden gruppespillet i Europa League efter et nederlag hjemme til kroatiske Rijeka.

Men der skulle gå over en uge mere, inden Ståle Solbakken blev fyret.

– Og hvorfor nu? Vi er ikke en fodboldklub eller en ledelse, der i affekt fyrer en cheftræner af Ståles kaliber, fordi vi ikke går videre i Europa. Vi har taget beslutningen i denne uge, siger Bo Rygaard.

– Jeg havde været død ked af, hvis det var sket dagen efter FCN-kampen (som blev spillet i søndags red.), hvis vi havde tabt den, og fået skudt i skoene, at vi havde handlet i affekt. Det her er et udtryk for, at vi har tænkt os rigtig godt om, tilføjer bestyrelsesformanden.

Han fortæller, at FC København løbende får henvendelser fra mulige trænere, men arvtageren er endnu ikke fundet.

– Når vi ikke præsenterer en ny cheftræner i dag, så har det noget med værdier at gøre. Hvis vi havde haft konflikt, havde det været noget andet.

– Vi kunne ikke finde på at gå ud og afsøge markedet, før vi havde en afklaring med Ståle.

Om den forestående jagt på en ny cheftræner siger bestyrelsesformanden:

– Vi kommer til at arbejde systematisk og professionelt på det, mens vi passer hverdagen og spiller en masse superligakampe.

Indtil en ny cheftræner er fundet, er U19-træner og tidligere anfører Hjalte Bo Nørregaard midlertidig træner, mens en anden tidligere FCK-anfører i skikkelse af William Kvist bliver midlertidig sportslig leder i klubben

/ritzau/






Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’


Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Et utroligt smukt mareridt!

FCM-helt fremhæver Duncan

Indkalder Salah til afgørende samtale

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Køb billet til FC København i Champions League

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham