Lørdag valgte FC København at opsige manager Ståle Solbakken.
Et ikon i klubben er nu fortid, men der er ingen konflikt eller sure miner mellem Solbakken og klubben, fastslår bestyrelsesformand Bo Rygaard på et pressemøde i Parken.
– Jeg kan 100 procent afvise, at der er en konflikt, siger Bo Rygaard.
Ståle Solbakken har ikke selv udtalt sig, efter han er blevet fyret. Heller ikke på klubbens hjemmeside.
– Man skal ikke lægge andet i det, end at Ståle ikke havde lyst til at sige noget, siger bestyrelsesformanden, der selv viderebragte fyringen til Solbakken.
– Selvfølgelig blev han ked af det, men han er super professionel og har været i miljøet i mange år, og han er robust nok til at have taget det rigtig fint, siger Rygaard.
FC København begrunder fyringen med et 2020, der resultatmæssigt har været “usædvanligt, utilfredsstillende og langt væk fra vores ambitionsniveau”, som Bo Rygaard selv beskriver det.
FC København har præsteret meget under vanligt niveau i Superligaen, og klubben røg samtidig ud i sidste runde inden gruppespillet i Europa League efter et nederlag hjemme til kroatiske Rijeka.
Men der skulle gå over en uge mere, inden Ståle Solbakken blev fyret.
– Og hvorfor nu? Vi er ikke en fodboldklub eller en ledelse, der i affekt fyrer en cheftræner af Ståles kaliber, fordi vi ikke går videre i Europa. Vi har taget beslutningen i denne uge, siger Bo Rygaard.
– Jeg havde været død ked af, hvis det var sket dagen efter FCN-kampen (som blev spillet i søndags red.), hvis vi havde tabt den, og fået skudt i skoene, at vi havde handlet i affekt. Det her er et udtryk for, at vi har tænkt os rigtig godt om, tilføjer bestyrelsesformanden.
Han fortæller, at FC København løbende får henvendelser fra mulige trænere, men arvtageren er endnu ikke fundet.
– Når vi ikke præsenterer en ny cheftræner i dag, så har det noget med værdier at gøre. Hvis vi havde haft konflikt, havde det været noget andet.
– Vi kunne ikke finde på at gå ud og afsøge markedet, før vi havde en afklaring med Ståle.
Om den forestående jagt på en ny cheftræner siger bestyrelsesformanden:
– Vi kommer til at arbejde systematisk og professionelt på det, mens vi passer hverdagen og spiller en masse superligakampe.
Indtil en ny cheftræner er fundet, er U19-træner og tidligere anfører Hjalte Bo Nørregaard midlertidig træner, mens en anden tidligere FCK-anfører i skikkelse af William Kvist bliver midlertidig sportslig leder i klubben
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Lyngby Boldklub sælger profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Argentina – Østrig
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
