Lørdag valgte FC København at opsige manager Ståle Solbakken.
Et ikon i klubben er nu fortid, men der er ingen konflikt eller sure miner mellem Solbakken og klubben, fastslår bestyrelsesformand Bo Rygaard på et pressemøde i Parken.
– Jeg kan 100 procent afvise, at der er en konflikt, siger Bo Rygaard.
Ståle Solbakken har ikke selv udtalt sig, efter han er blevet fyret. Heller ikke på klubbens hjemmeside.
– Man skal ikke lægge andet i det, end at Ståle ikke havde lyst til at sige noget, siger bestyrelsesformanden, der selv viderebragte fyringen til Solbakken.
– Selvfølgelig blev han ked af det, men han er super professionel og har været i miljøet i mange år, og han er robust nok til at have taget det rigtig fint, siger Rygaard.
FC København begrunder fyringen med et 2020, der resultatmæssigt har været “usædvanligt, utilfredsstillende og langt væk fra vores ambitionsniveau”, som Bo Rygaard selv beskriver det.
FC København har præsteret meget under vanligt niveau i Superligaen, og klubben røg samtidig ud i sidste runde inden gruppespillet i Europa League efter et nederlag hjemme til kroatiske Rijeka.
Men der skulle gå over en uge mere, inden Ståle Solbakken blev fyret.
– Og hvorfor nu? Vi er ikke en fodboldklub eller en ledelse, der i affekt fyrer en cheftræner af Ståles kaliber, fordi vi ikke går videre i Europa. Vi har taget beslutningen i denne uge, siger Bo Rygaard.
– Jeg havde været død ked af, hvis det var sket dagen efter FCN-kampen (som blev spillet i søndags red.), hvis vi havde tabt den, og fået skudt i skoene, at vi havde handlet i affekt. Det her er et udtryk for, at vi har tænkt os rigtig godt om, tilføjer bestyrelsesformanden.
Han fortæller, at FC København løbende får henvendelser fra mulige trænere, men arvtageren er endnu ikke fundet.
– Når vi ikke præsenterer en ny cheftræner i dag, så har det noget med værdier at gøre. Hvis vi havde haft konflikt, havde det været noget andet.
– Vi kunne ikke finde på at gå ud og afsøge markedet, før vi havde en afklaring med Ståle.
Om den forestående jagt på en ny cheftræner siger bestyrelsesformanden:
– Vi kommer til at arbejde systematisk og professionelt på det, mens vi passer hverdagen og spiller en masse superligakampe.
Indtil en ny cheftræner er fundet, er U19-træner og tidligere anfører Hjalte Bo Nørregaard midlertidig træner, mens en anden tidligere FCK-anfører i skikkelse af William Kvist bliver midlertidig sportslig leder i klubben
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
