FC København udlejede for knap et år siden Robert Mudrazija til HNK Rijeka i midtbanespillerens hjemland, Kroatien, for at han kunne bygge sig selv op efter en periode med mange skader og få noget fast spilletid.
Genopbygningen har slået fuldstændig fejl. Det fortæller den kroatiske journalist Danijel Vukusic, der til dagligt dækker HNK Rijeka for mediet 24sata.hr.
24-årige Robert Mudrazija har en lejeaftale med den kroatiske klub frem til sommer, men han har blot spillet 124 minutter i ligaen i indeværende sæson og ligner ikke en mand, der indgår i fremtidsplanerne.
I FC København var kroaten plaget af skader, men det har ikke været tilfældet i 2021 – den begrænsede spilletid skyldes udelukkende mangel på kvalitet.
– Der er ingen, der har noget som helst dårligt at sige om Robert Mudrazija. Han viser en god attitude og arbejder hårdt til træning, men han har bare ikke formået at bide sig fast på holdet. Når træneren skal træffe en beslutning, ender Mudrazija altid på bænken eller helt ude af truppen. Det er bemærkelsesværdigt, siger Danijel Vukusic til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Han fik lidt spilletid i starten af sæsonen, men så fik Rijeka tilgang af nogle nye spillere, og så røg Robert ud. Træneren har fortalt mig, at han virkelig godt kan lide Robert som person, men at han bare ikke er god nok til at spille.
– Jeg dækkede Rijekas træningslejr i sommer, og jeg kunne da godt se, at Robert har nogle kvaliteter, men han imponerede mig ikke. Mest af alt kunne han bare løbe, men selv det er der mange, der gør bedre. Som tiden er gået, har hans selvtillid helt sikkert også lidt et knæk.
Robert Mudrazija har kontrakt med FC København frem til sommeren 2024, og løverne må nok indstille sig på, at han bliver en stor underskudsforretning.
– Som jeg hører det, betalte FC København lige under 20 millioner kroner for Robert for tre år siden. Nu vil jeg vurdere, at han maks er fire millioner værd. Man må bare sige, at hans bagland gjorde et godt stykke arbejde i forbindelse med skiftet til FC København, lyder det fra journalisten.
Han fastslår imidlertid, at da FC København købte Robert Mudrazija i NK Osijek i januar 2019, var det en spiller, der var store forventninger til i hjemlandet.
– Han er 100 procent ikke blevet den spiller, man troede her i Kroatien. Rijeka er en god klub, som både har vundet mesterskaber og pokaltitler, men der er ikke det store pres udefra, så det er på mange måder en ideel klub at kickstarte karrieren i. Det har Robert slet ikke formået.
– Der er stor forskel på top fire-klubberne i Kroatien og så de resterende. Robert har afgjort ikke kvaliteterne til at spille for en top fire-klub, siger Vukusic.
Den kroatiske journalist kan ikke forestille sig andet, end at Robert Mudrazija vender tilbage til FC København efter denne sæson – måske endda tidligere.
– Lad mig understrege, at meget kan ske på et halvt år, men min fornemmelse er, at Rijeka vil af med Robert Mudrazija så hurtigt som muligt, så de kan bruge lønkronerne på en bedre spiller, lyder det fra Vukusic.
Robert Mudrazija har spillet 21 kampe for HNK Rijeka i løbet af det år, han har tilbragt i klubben. I FC København er han noteret for 29 kampe og en enkelt scoring.
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TOPNYHED
Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
TRANSFER
Medie: Dansk klub i dobbelttransfer?
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
NYHEDER
Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
– Det er et kæmpe problem, FCK!
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
Brøndby får bøde for konfetti
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
‘Jeg forlader holdet’
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
TOPNYHED
Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
TOPNYHED
Skidt nyt
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
NYHEDER
Bekræfter transfer
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
HELT VILDT