FC København udlejede for knap et år siden Robert Mudrazija til HNK Rijeka i midtbanespillerens hjemland, Kroatien, for at han kunne bygge sig selv op efter en periode med mange skader og få noget fast spilletid.
Genopbygningen har slået fuldstændig fejl. Det fortæller den kroatiske journalist Danijel Vukusic, der til dagligt dækker HNK Rijeka for mediet 24sata.hr.
24-årige Robert Mudrazija har en lejeaftale med den kroatiske klub frem til sommer, men han har blot spillet 124 minutter i ligaen i indeværende sæson og ligner ikke en mand, der indgår i fremtidsplanerne.
I FC København var kroaten plaget af skader, men det har ikke været tilfældet i 2021 – den begrænsede spilletid skyldes udelukkende mangel på kvalitet.
– Der er ingen, der har noget som helst dårligt at sige om Robert Mudrazija. Han viser en god attitude og arbejder hårdt til træning, men han har bare ikke formået at bide sig fast på holdet. Når træneren skal træffe en beslutning, ender Mudrazija altid på bænken eller helt ude af truppen. Det er bemærkelsesværdigt, siger Danijel Vukusic til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Han fik lidt spilletid i starten af sæsonen, men så fik Rijeka tilgang af nogle nye spillere, og så røg Robert ud. Træneren har fortalt mig, at han virkelig godt kan lide Robert som person, men at han bare ikke er god nok til at spille.
– Jeg dækkede Rijekas træningslejr i sommer, og jeg kunne da godt se, at Robert har nogle kvaliteter, men han imponerede mig ikke. Mest af alt kunne han bare løbe, men selv det er der mange, der gør bedre. Som tiden er gået, har hans selvtillid helt sikkert også lidt et knæk.
Robert Mudrazija har kontrakt med FC København frem til sommeren 2024, og løverne må nok indstille sig på, at han bliver en stor underskudsforretning.
– Som jeg hører det, betalte FC København lige under 20 millioner kroner for Robert for tre år siden. Nu vil jeg vurdere, at han maks er fire millioner værd. Man må bare sige, at hans bagland gjorde et godt stykke arbejde i forbindelse med skiftet til FC København, lyder det fra journalisten.
Han fastslår imidlertid, at da FC København købte Robert Mudrazija i NK Osijek i januar 2019, var det en spiller, der var store forventninger til i hjemlandet.
– Han er 100 procent ikke blevet den spiller, man troede her i Kroatien. Rijeka er en god klub, som både har vundet mesterskaber og pokaltitler, men der er ikke det store pres udefra, så det er på mange måder en ideel klub at kickstarte karrieren i. Det har Robert slet ikke formået.
– Der er stor forskel på top fire-klubberne i Kroatien og så de resterende. Robert har afgjort ikke kvaliteterne til at spille for en top fire-klub, siger Vukusic.
Den kroatiske journalist kan ikke forestille sig andet, end at Robert Mudrazija vender tilbage til FC København efter denne sæson – måske endda tidligere.
– Lad mig understrege, at meget kan ske på et halvt år, men min fornemmelse er, at Rijeka vil af med Robert Mudrazija så hurtigt som muligt, så de kan bruge lønkronerne på en bedre spiller, lyder det fra Vukusic.
Robert Mudrazija har spillet 21 kampe for HNK Rijeka i løbet af det år, han har tilbragt i klubben. I FC København er han noteret for 29 kampe og en enkelt scoring.

Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

Memphis Depay slår målrekord

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte?

Afviste gigantisk tilbud

Superstjerne på vej til Tottenham?

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Ekspert: Han er bange for det

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Arsenal-transfer blokerede Hjulmand-skifte

I svime over dansker efter vild debut

Barça-kovending omkring Christensen?

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Mads Pedersen jubler: ‘Helt fantastisk’

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

OB-transfers: Det skuffede mig mest

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Jubler over vilde transfers

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Jubler over Andreas Christensen

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Kæmpe triumf!

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Klar besked: ‘De tager fejl’

FCK udlejer talent til svensk klub

Chok i Thomas Franks klub

Afslører: Har taget ni kilo på

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Marcos Lopez: ‘Undskyld!’

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil

Efter grimt styrt: Melder ud om Skjelmose

Overraskede alle – video går viralt

Ekspert: Frygter én ting

Storklub lurer på Kasper Hjulmand

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Afslører særlig Højlund-klausul

Dansk teenager på blokken

Mourinho til danskerklub?