Nej til landsholdet? Her er FCK-stjernens svar

FCK-profilen Elias Achouri slår fast, at han er klar til at spille for det tunesiske landshold, hvis landet vil gøre brug for ham.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri kommer gående med et stort smil. 

Han giver hånd til alle de fremmødte journalister og hilser pænt i solskinsvejret i Parken. 

Torsdag venter første kamp i Conference League-ligaspillet, når polske Jagiellonia Białystok gæster den danske hovedstad. 

– Jeg er meget spændt på at starte vores nye europæiske kampagne. Jeg håber, at vi får en god start. Første kamp er altid vigtig, siger Elias Achouri til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

– Det er godt for Danmark, at vi kan få nogle point. Hvis vi vil tilbage til Champions League, skal vi vise, at vi er meget bedre end vores modstandere. 

FCK-profilen har store forventninger til Conference League-ligaspillet, selvom han også er ydmyg.

– Jeg ser ikke mange hold, der er bedre end os. 

Ikke min beslutning
Som stor profil i FCK, går tankerne også på landsholdsfodbold, eller er det tilfældet for Elias Achouri?

31. august sagde det tunesiske fodboldforbund via pressechef Kais Reguez nemlig følgende om Elias Achouris fravær på det tunesiske landshold.

– Det er spilleren, der har bedt træneren om ikke at udtage ham, fordi han har brug for meget mere tid med sit hold. Han føler sig ikke klar til at blive udtaget i øjeblikket. 

Tipsbladet spurgte Achouri ind til dette ved onsdagens Mixed Zone i Parken, og han fortæller, at fodboldforbundet gav ham lov til at blive i FCK ved seneste samling i september. 

– Det er ikke min beslutning. Jeg ved bare, at jeg fik en lortestart på denne sæson personligt, fordi jeg blev skadet. Jeg har ikke præsteret. Jeg præsterer stadig ikke, som jeg gerne vil, fordi jeg er ikke 100 procent fysisk endnu.

– Jeg tog ikke til den seneste landsholdssamling, fordi landstræneren gav mig lov til at blive i FCK og arbejde. Nu ved jeg ikke, om han udtager mig næste gang, men det er hans beslutning. Det er ikke min.

– Hvis han vil have mig med, er jeg klar. Hvis ikke, er jeg der for FCK, og jeg kommer til at arbejde endnu hårdere til at komme tilbage på mit højeste niveau, siger FCK-profilen og tilføjer.

– Jeg spiller hver tredje dag, så jeg kan ikke sige, at jeg ikke er klar fysisk. Jeg præsterer bare ikke på mit bedste niveau.

25-årige Achouri står noteret for 17 landskampe for Tunesien med et mål til følge. I denne sæson er det blevet til otte Superliga-kampe for FCK.





► LIVE

LIVE: AGF er voldsomt utilfredse

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

FC Nordsjælland – OB

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Journalist åbner for chokskifte

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år

Tjente millioner på FCK-kamp

AGF vil have mangemillionær på toppost

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’

Mål i Farum

Ronaldo hylder Messi

Victor Froholdt vinder endnu en pris