Nej til landsholdet? Her er FCK-stjernens svar

FCK-profilen Elias Achouri slår fast, at han er klar til at spille for det tunesiske landshold, hvis landet vil gøre brug for ham.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri kommer gående med et stort smil. 

Han giver hånd til alle de fremmødte journalister og hilser pænt i solskinsvejret i Parken. 

Torsdag venter første kamp i Conference League-ligaspillet, når polske Jagiellonia Białystok gæster den danske hovedstad. 

– Jeg er meget spændt på at starte vores nye europæiske kampagne. Jeg håber, at vi får en god start. Første kamp er altid vigtig, siger Elias Achouri til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

– Det er godt for Danmark, at vi kan få nogle point. Hvis vi vil tilbage til Champions League, skal vi vise, at vi er meget bedre end vores modstandere. 

FCK-profilen har store forventninger til Conference League-ligaspillet, selvom han også er ydmyg.

– Jeg ser ikke mange hold, der er bedre end os. 

Ikke min beslutning
Som stor profil i FCK, går tankerne også på landsholdsfodbold, eller er det tilfældet for Elias Achouri?

31. august sagde det tunesiske fodboldforbund via pressechef Kais Reguez nemlig følgende om Elias Achouris fravær på det tunesiske landshold.

– Det er spilleren, der har bedt træneren om ikke at udtage ham, fordi han har brug for meget mere tid med sit hold. Han føler sig ikke klar til at blive udtaget i øjeblikket. 

Tipsbladet spurgte Achouri ind til dette ved onsdagens Mixed Zone i Parken, og han fortæller, at fodboldforbundet gav ham lov til at blive i FCK ved seneste samling i september. 

– Det er ikke min beslutning. Jeg ved bare, at jeg fik en lortestart på denne sæson personligt, fordi jeg blev skadet. Jeg har ikke præsteret. Jeg præsterer stadig ikke, som jeg gerne vil, fordi jeg er ikke 100 procent fysisk endnu.

– Jeg tog ikke til den seneste landsholdssamling, fordi landstræneren gav mig lov til at blive i FCK og arbejde. Nu ved jeg ikke, om han udtager mig næste gang, men det er hans beslutning. Det er ikke min.

– Hvis han vil have mig med, er jeg klar. Hvis ikke, er jeg der for FCK, og jeg kommer til at arbejde endnu hårdere til at komme tilbage på mit højeste niveau, siger FCK-profilen og tilføjer.

– Jeg spiller hver tredje dag, så jeg kan ikke sige, at jeg ikke er klar fysisk. Jeg præsterer bare ikke på mit bedste niveau.

25-årige Achouri står noteret for 17 landskampe for Tunesien med et mål til følge. I denne sæson er det blevet til otte Superliga-kampe for FCK.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Bo Henriksen fyret

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Brøndby er chanceløse

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist