PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri kommer gående med et stort smil.
Han giver hånd til alle de fremmødte journalister og hilser pænt i solskinsvejret i Parken.
Torsdag venter første kamp i Conference League-ligaspillet, når polske Jagiellonia Białystok gæster den danske hovedstad.
– Jeg er meget spændt på at starte vores nye europæiske kampagne. Jeg håber, at vi får en god start. Første kamp er altid vigtig, siger Elias Achouri til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
– Det er godt for Danmark, at vi kan få nogle point. Hvis vi vil tilbage til Champions League, skal vi vise, at vi er meget bedre end vores modstandere.
FCK-profilen har store forventninger til Conference League-ligaspillet, selvom han også er ydmyg.
– Jeg ser ikke mange hold, der er bedre end os.
Ikke min beslutning
Som stor profil i FCK, går tankerne også på landsholdsfodbold, eller er det tilfældet for Elias Achouri?
– Det er spilleren, der har bedt træneren om ikke at udtage ham, fordi han har brug for meget mere tid med sit hold. Han føler sig ikke klar til at blive udtaget i øjeblikket.
Tipsbladet spurgte Achouri ind til dette ved onsdagens Mixed Zone i Parken, og han fortæller, at fodboldforbundet gav ham lov til at blive i FCK ved seneste samling i september.
– Det er ikke min beslutning. Jeg ved bare, at jeg fik en lortestart på denne sæson personligt, fordi jeg blev skadet. Jeg har ikke præsteret. Jeg præsterer stadig ikke, som jeg gerne vil, fordi jeg er ikke 100 procent fysisk endnu.
– Jeg tog ikke til den seneste landsholdssamling, fordi landstræneren gav mig lov til at blive i FCK og arbejde. Nu ved jeg ikke, om han udtager mig næste gang, men det er hans beslutning. Det er ikke min.
– Hvis han vil have mig med, er jeg klar. Hvis ikke, er jeg der for FCK, og jeg kommer til at arbejde endnu hårdere til at komme tilbage på mit højeste niveau, siger FCK-profilen og tilføjer.
– Jeg spiller hver tredje dag, så jeg kan ikke sige, at jeg ikke er klar fysisk. Jeg præsterer bare ikke på mit bedste niveau.
25-årige Achouri står noteret for 17 landskampe for Tunesien med et mål til følge. I denne sæson er det blevet til otte Superliga-kampe for FCK.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus