Nej til landsholdet? Her er FCK-stjernens svar

FCK-profilen Elias Achouri slår fast, at han er klar til at spille for det tunesiske landshold, hvis landet vil gøre brug for ham.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri kommer gående med et stort smil. 

Han giver hånd til alle de fremmødte journalister og hilser pænt i solskinsvejret i Parken. 

Torsdag venter første kamp i Conference League-ligaspillet, når polske Jagiellonia Białystok gæster den danske hovedstad. 

– Jeg er meget spændt på at starte vores nye europæiske kampagne. Jeg håber, at vi får en god start. Første kamp er altid vigtig, siger Elias Achouri til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

– Det er godt for Danmark, at vi kan få nogle point. Hvis vi vil tilbage til Champions League, skal vi vise, at vi er meget bedre end vores modstandere. 

FCK-profilen har store forventninger til Conference League-ligaspillet, selvom han også er ydmyg.

– Jeg ser ikke mange hold, der er bedre end os. 

Ikke min beslutning
Som stor profil i FCK, går tankerne også på landsholdsfodbold, eller er det tilfældet for Elias Achouri?

31. august sagde det tunesiske fodboldforbund via pressechef Kais Reguez nemlig følgende om Elias Achouris fravær på det tunesiske landshold.

– Det er spilleren, der har bedt træneren om ikke at udtage ham, fordi han har brug for meget mere tid med sit hold. Han føler sig ikke klar til at blive udtaget i øjeblikket. 

Tipsbladet spurgte Achouri ind til dette ved onsdagens Mixed Zone i Parken, og han fortæller, at fodboldforbundet gav ham lov til at blive i FCK ved seneste samling i september. 

– Det er ikke min beslutning. Jeg ved bare, at jeg fik en lortestart på denne sæson personligt, fordi jeg blev skadet. Jeg har ikke præsteret. Jeg præsterer stadig ikke, som jeg gerne vil, fordi jeg er ikke 100 procent fysisk endnu.

– Jeg tog ikke til den seneste landsholdssamling, fordi landstræneren gav mig lov til at blive i FCK og arbejde. Nu ved jeg ikke, om han udtager mig næste gang, men det er hans beslutning. Det er ikke min.

– Hvis han vil have mig med, er jeg klar. Hvis ikke, er jeg der for FCK, og jeg kommer til at arbejde endnu hårdere til at komme tilbage på mit højeste niveau, siger FCK-profilen og tilføjer.

– Jeg spiller hver tredje dag, så jeg kan ikke sige, at jeg ikke er klar fysisk. Jeg præsterer bare ikke på mit bedste niveau.

25-årige Achouri står noteret for 17 landskampe for Tunesien med et mål til følge. I denne sæson er det blevet til otte Superliga-kampe for FCK.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Atletico Madrid – Arsenal

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring