FCK-stjerne dybt overrasket over landsholdsstop

Det kom som en stor overraskelse for Mohamed Elyounoussi, at landsmanden Fredrik Aursnes er stoppet på det norske landshold i en alder af 28. Han har dog stor respekt for beslutningen og har også sendt en besked til ham.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er ikke en nyhed, som har fået meget opmærksomhed herhjemme, men i Norge var de dybt overraskede, da Fredrik Aursnes tidligere på ugen meldte ud, at han stopper på det norske landshold i en alder af 28. 

Et slag for Ståle Solbakkens landshold. Aursnes spiller fast i Benfica og er en særdeles alsidig spiller, som det seneste lange stykke tid har haft en vigtig rolle på landsholdet. Det kom også som en stor overraskelse for FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi, som ligeledes er en del af det norske landshold. Han har dog stor respekt for Aursnes' beslutning, og han var også hurtig til at sende en besked til sin landsmand. 

Han spiller fast og har også scoret, så det kommer som en overraskelse for os alle.

Mohamed Elyounoussi
FC København og landsholdsspiller

Det fortæller Elyounoussi til Tipsbladet.

– Jeg kan forestille mig, at han tænkt en del over det. Det er ikke nogen nem beslutning at tage. Vi er privilegerede, og vi arbejder med noget, som vi elsker. Men det tager også meget energi og fokus. Vi er jo bare mennesker, som har forskellige behov. Han har sikkert tænkt en del på det, og at han bliver drevet af andre ting end fodbold og stor respekt for, at han tager sådan en beslutning, lyder det anerkendende fra FCK-stjernen. 

Mohamed Elyounoussi og Fredrik Aursnes på det norske landshold i en VM-kvalifikationskamp mod Montenegro tilbage i 2021. Foto: IMAGO

Som Elyounoussi er inde på, så er fodboldspillere blot mennesker. Det skal man nok huske i en tid med massiv idoldyrkelse og sociale medier, og hvor pengene i spillet bliver større og større. 

Når man ligeledes ser på, at professionelle fodboldspillere på topniveau blot skal spille endnu flere kampe i fremtiden, så er det store krav, der bliver stillet til dem. 

Men er det ikke lidt usædvanligt, at en 28-årig på topplan alligevel tager så stor en beslutning? 

– Han var virkelig på vej frem, og det her er nok hans bedste tid på landsholdet. Han spiller fast og har også scoret, så det kommer som en overraskelse for os alle. Men vi lever i en boble, hvor det er næste kamp og næste træning. Du skal præstere og presse dig selv, og der er pres udefra og alt det der. 

– En lang fodboldkarriere kan være opslidende. Nogen tackler det på en måde og andre på en anden måde. Der er vi alle forskellige, og det skrev jeg også til Fredrik, så det har jeg kun respekt for, forklarer Elyounoussi. 

I forbindelse med nyheden forklarede Fredrik Aursnes selv, at han har brug for mere tid og frihed til at prioritere andre ting end fodbold, og at han har haft lange snakke med Ståle Solbakken omkring det. 

Han nåede at spille 20 A-landskampe for Norge.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg