FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det kan godt være, at fredagen bød på både regn og blæst, men det spolerede ikke humøret til fredagens træning i FC København efter en uge, der hidtil har budt på to sejre á 2-0.
– Humøret er højt. Vi kan se i kampene, at vi forbedrer os lige så stille og roligt, og jeg synes, vi kan være glade for de seneste sejre med to clean sheets. Vi har godt momentum og skal fortsætte, lyder det blandt andet fra målmand Nathan Trott efter fredagens træning.
Hvis målmanden går med lidt ekstra følelser i kroppen i de her dage, giver det ellers også god mening.
Søndag skal FC København møde Vejle Boldklub – klubben, hvor Nathan Trott over de seneste to sæsoner fik sit store gennembrud i dansk fodbold, og som stadig har en stor plads i målmandens hjerte.
– For mig bliver det en speciel dag, siger FC København-keeperen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er klubben, der har gjort mig til den, jeg er i dag, og fansene elsker mig, så det bliver fedt at komme tilbage. Det bliver selvfølgelig lidt mærkeligt at være på den anden side, men det skal nok blive en god dag.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Håber på det bedste for Vejle
Nathan Trott glæder sig til at se “alle” i Vejle Boldklub, men en af dem, han ikke kommer til at se, er Ivan Prelec. Kroaten var cheftræner i begge målmandens sæsoner i Nørreskoven, men er tidligere på ugen stoppet i VB.
– Jeg har ikke talt med Ivan endnu, men jeg vil række ud. Det må være en følsom tid, så jeg tror, det er bedst, at jeg giver ham lidt tid nu, og så vil jeg snakke med ham lidt senere, siger Trott og tilføjer:
– Han er en, der har været meget vigtig for min udvikling i de seneste år. Han havde tillid til mig fra start af og jeg skylder ham en stor tak som træner og mand.
FC København går ind til kampen som store favoritter, eftersom VB har tabt alle deres kampe i indeværende sæson, og Nathan Trott håber da også, at “løverne” tager alle tre point søndag. Men han håber også, at Vejle måske kan levere en overraskelse og overleve i Superligaen.
– I sidste sæson havde klubben en lignende start, og jeg tror ikke, at vi vandt i fem-seks kampe. Det er hårdt at se, men når man tager spillerne, der er skiftet, med i ligningen, var det tydeligt, at det ville blive svært.
– Vi beviste sidste år, at man kan vende tingene på hovedet i fodbold hurtigt, og jeg håber, at de måske kan gøre det igen, lyder det fra FCK-stjernen.
Nathan Trott, 25 år, nåede 56 kampe for Vejle Boldklub, som havde lejet ham i West Ham. I sommer købte FC København målmanden fra den engelske storklub.

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

På vej til FCK? Han var altdominerende

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

FC Midtjylland – Silkeborg IF

FC København har taget kontakt

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Vilde Roony matchvinder med panenka

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

AGF – Vejle Boldklub

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Sønderjyske – Brøndby IF

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Afslører millionløn og særlig aftale

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

‘En fantastisk situation’

FC Fredericia – Randers FC

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Får landsholdskarantæne

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Voldsom magtdemonstration

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Kongeklubben viser klassen

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen