FCK-stjerne hyldet af David Nielsen: Han ved meget

Orri Oskarsson sætter stor pris på de rosende ord fra David Nielsen, og FCK-stjernen er ikke overraskende meget enig i TV 2-ekspertens analyse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Orri Oskarsson er kommet glimrende fra start i denne sæson, og blandt islændingens store beundrere finder man David Nielsen. 

Efter 2-0-sejren over Lyngby i premieren roste TV 2-eksperten Orri Oskarsson til skyerne og kaldte ham 'en meget komplet spiller'. Og det er en ros, som FCK-angriberen selvsagt sætter pris på. 

– Det er selvfølgelig meget fedt at høre. Jeg siger bare ‘tak, David’. David ved meget om fodbold, og jeg er meget enig i, at jeg kan masser af forskellige ting.

– Det er måske en af de svære ting ved at skulle dække mig op: At jeg kan gøre begge ting (trække ned i banen og løbe dybt, red.), og jeg kan sætte forsvarsspillerne i et dilemma. Så det er godt at høre, siger Orri Oskarsson. 

I aften venter der FC København en kamp, som på papiret må betegnes som en af sæsonens mest overkommelige, når 'Løverne' spiller returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. For Orri Oskarsson handler det om at komme hurtigt foran og give tilhængerne en god oplevelse. 

– Den er lidt anderledes end de andre kampe, vi har i Superligaen, og vi får lidt bedre forhold, end vi havde i den første kamp. Men de her kampe er altid meget svære, og vi skal bare holde hovedet koldt, indtil vi scorer det første mål, og så kan vi begynde at køre på. Det er vigtigt, selvom vi fører 3-0, at vi også vinder den her kamp. Vi skal spille en god kamp for vores fans i Parken, siger Orri Oskarsson. 

– Det er altid lidt svært, når de står meget lavt og stadig har nullet. Men selvom vi kommer foran med 1-0 eller 2-0, så skal vi bare fortsætte.

I forhold til sidste sæson er der sket en hel del ændringer i FC Københavns spillertrup, men det er ikke noget, som Orri Oskarsson ser som et problem. 

– Det vil altid være lidt svært, når man mister nogle spillere, men det er selvfølgelig en del af det. Man vænner sig også til det, når man har prøvet det et par gange. Og så handler det bare om at få de nye spillere så godt ind som muligt. Det er meget fedt at få nogle nye ansigter ind og lære dem at kende, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson. 

Efter aftenens kamp mod Bruno's Magpies venter der søndag en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Robert trækker overskrifter i udlandet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

– Det er en katastrofe for Brøndby

‘De har grinet deres røv i laser’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme