FCK-stjerne hyldet af David Nielsen: Han ved meget

Orri Oskarsson sætter stor pris på de rosende ord fra David Nielsen, og FCK-stjernen er ikke overraskende meget enig i TV 2-ekspertens analyse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Orri Oskarsson er kommet glimrende fra start i denne sæson, og blandt islændingens store beundrere finder man David Nielsen. 

Efter 2-0-sejren over Lyngby i premieren roste TV 2-eksperten Orri Oskarsson til skyerne og kaldte ham 'en meget komplet spiller'. Og det er en ros, som FCK-angriberen selvsagt sætter pris på. 

– Det er selvfølgelig meget fedt at høre. Jeg siger bare ‘tak, David’. David ved meget om fodbold, og jeg er meget enig i, at jeg kan masser af forskellige ting.

– Det er måske en af de svære ting ved at skulle dække mig op: At jeg kan gøre begge ting (trække ned i banen og løbe dybt, red.), og jeg kan sætte forsvarsspillerne i et dilemma. Så det er godt at høre, siger Orri Oskarsson. 

I aften venter der FC København en kamp, som på papiret må betegnes som en af sæsonens mest overkommelige, når 'Løverne' spiller returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. For Orri Oskarsson handler det om at komme hurtigt foran og give tilhængerne en god oplevelse. 

– Den er lidt anderledes end de andre kampe, vi har i Superligaen, og vi får lidt bedre forhold, end vi havde i den første kamp. Men de her kampe er altid meget svære, og vi skal bare holde hovedet koldt, indtil vi scorer det første mål, og så kan vi begynde at køre på. Det er vigtigt, selvom vi fører 3-0, at vi også vinder den her kamp. Vi skal spille en god kamp for vores fans i Parken, siger Orri Oskarsson. 

– Det er altid lidt svært, når de står meget lavt og stadig har nullet. Men selvom vi kommer foran med 1-0 eller 2-0, så skal vi bare fortsætte.

I forhold til sidste sæson er der sket en hel del ændringer i FC Københavns spillertrup, men det er ikke noget, som Orri Oskarsson ser som et problem. 

– Det vil altid være lidt svært, når man mister nogle spillere, men det er selvfølgelig en del af det. Man vænner sig også til det, når man har prøvet det et par gange. Og så handler det bare om at få de nye spillere så godt ind som muligt. Det er meget fedt at få nogle nye ansigter ind og lære dem at kende, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson. 

Efter aftenens kamp mod Bruno's Magpies venter der søndag en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

OB vil have tidligere Superliga-profil

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCM-transfer i fare

Mohamed Salah skriver under med denne klub

En sort plet på hans eftermæle

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet