FCK-stjerne hyldet af David Nielsen: Han ved meget

Orri Oskarsson sætter stor pris på de rosende ord fra David Nielsen, og FCK-stjernen er ikke overraskende meget enig i TV 2-ekspertens analyse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Orri Oskarsson er kommet glimrende fra start i denne sæson, og blandt islændingens store beundrere finder man David Nielsen. 

Efter 2-0-sejren over Lyngby i premieren roste TV 2-eksperten Orri Oskarsson til skyerne og kaldte ham 'en meget komplet spiller'. Og det er en ros, som FCK-angriberen selvsagt sætter pris på. 

– Det er selvfølgelig meget fedt at høre. Jeg siger bare ‘tak, David’. David ved meget om fodbold, og jeg er meget enig i, at jeg kan masser af forskellige ting.

– Det er måske en af de svære ting ved at skulle dække mig op: At jeg kan gøre begge ting (trække ned i banen og løbe dybt, red.), og jeg kan sætte forsvarsspillerne i et dilemma. Så det er godt at høre, siger Orri Oskarsson. 

I aften venter der FC København en kamp, som på papiret må betegnes som en af sæsonens mest overkommelige, når 'Løverne' spiller returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. For Orri Oskarsson handler det om at komme hurtigt foran og give tilhængerne en god oplevelse. 

– Den er lidt anderledes end de andre kampe, vi har i Superligaen, og vi får lidt bedre forhold, end vi havde i den første kamp. Men de her kampe er altid meget svære, og vi skal bare holde hovedet koldt, indtil vi scorer det første mål, og så kan vi begynde at køre på. Det er vigtigt, selvom vi fører 3-0, at vi også vinder den her kamp. Vi skal spille en god kamp for vores fans i Parken, siger Orri Oskarsson. 

– Det er altid lidt svært, når de står meget lavt og stadig har nullet. Men selvom vi kommer foran med 1-0 eller 2-0, så skal vi bare fortsætte.

I forhold til sidste sæson er der sket en hel del ændringer i FC Københavns spillertrup, men det er ikke noget, som Orri Oskarsson ser som et problem. 

– Det vil altid være lidt svært, når man mister nogle spillere, men det er selvfølgelig en del af det. Man vænner sig også til det, når man har prøvet det et par gange. Og så handler det bare om at få de nye spillere så godt ind som muligt. Det er meget fedt at få nogle nye ansigter ind og lære dem at kende, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson. 

Efter aftenens kamp mod Bruno's Magpies venter der søndag en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

‘Vi må se, hvad FC København vil’

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..