FCK-stjerne hyldet af David Nielsen: Han ved meget

Orri Oskarsson sætter stor pris på de rosende ord fra David Nielsen, og FCK-stjernen er ikke overraskende meget enig i TV 2-ekspertens analyse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Orri Oskarsson er kommet glimrende fra start i denne sæson, og blandt islændingens store beundrere finder man David Nielsen. 

Efter 2-0-sejren over Lyngby i premieren roste TV 2-eksperten Orri Oskarsson til skyerne og kaldte ham 'en meget komplet spiller'. Og det er en ros, som FCK-angriberen selvsagt sætter pris på. 

– Det er selvfølgelig meget fedt at høre. Jeg siger bare ‘tak, David’. David ved meget om fodbold, og jeg er meget enig i, at jeg kan masser af forskellige ting.

– Det er måske en af de svære ting ved at skulle dække mig op: At jeg kan gøre begge ting (trække ned i banen og løbe dybt, red.), og jeg kan sætte forsvarsspillerne i et dilemma. Så det er godt at høre, siger Orri Oskarsson. 

I aften venter der FC København en kamp, som på papiret må betegnes som en af sæsonens mest overkommelige, når 'Løverne' spiller returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. For Orri Oskarsson handler det om at komme hurtigt foran og give tilhængerne en god oplevelse. 

– Den er lidt anderledes end de andre kampe, vi har i Superligaen, og vi får lidt bedre forhold, end vi havde i den første kamp. Men de her kampe er altid meget svære, og vi skal bare holde hovedet koldt, indtil vi scorer det første mål, og så kan vi begynde at køre på. Det er vigtigt, selvom vi fører 3-0, at vi også vinder den her kamp. Vi skal spille en god kamp for vores fans i Parken, siger Orri Oskarsson. 

– Det er altid lidt svært, når de står meget lavt og stadig har nullet. Men selvom vi kommer foran med 1-0 eller 2-0, så skal vi bare fortsætte.

I forhold til sidste sæson er der sket en hel del ændringer i FC Københavns spillertrup, men det er ikke noget, som Orri Oskarsson ser som et problem. 

– Det vil altid være lidt svært, når man mister nogle spillere, men det er selvfølgelig en del af det. Man vænner sig også til det, når man har prøvet det et par gange. Og så handler det bare om at få de nye spillere så godt ind som muligt. Det er meget fedt at få nogle nye ansigter ind og lære dem at kende, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson. 

Efter aftenens kamp mod Bruno's Magpies venter der søndag en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Silkeborg IF – FC København

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Randers FC – OB

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vejle Boldklub – FC Fredericia

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler

Barcelona – Real Madrid

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker