FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Orri Oskarsson er kommet glimrende fra start i denne sæson, og blandt islændingens store beundrere finder man David Nielsen.
Efter 2-0-sejren over Lyngby i premieren roste TV 2-eksperten Orri Oskarsson til skyerne og kaldte ham 'en meget komplet spiller'. Og det er en ros, som FCK-angriberen selvsagt sætter pris på.
– Det er selvfølgelig meget fedt at høre. Jeg siger bare ‘tak, David’. David ved meget om fodbold, og jeg er meget enig i, at jeg kan masser af forskellige ting.
– Det er måske en af de svære ting ved at skulle dække mig op: At jeg kan gøre begge ting (trække ned i banen og løbe dybt, red.), og jeg kan sætte forsvarsspillerne i et dilemma. Så det er godt at høre, siger Orri Oskarsson.
I aften venter der FC København en kamp, som på papiret må betegnes som en af sæsonens mest overkommelige, når 'Løverne' spiller returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. For Orri Oskarsson handler det om at komme hurtigt foran og give tilhængerne en god oplevelse.
– Den er lidt anderledes end de andre kampe, vi har i Superligaen, og vi får lidt bedre forhold, end vi havde i den første kamp. Men de her kampe er altid meget svære, og vi skal bare holde hovedet koldt, indtil vi scorer det første mål, og så kan vi begynde at køre på. Det er vigtigt, selvom vi fører 3-0, at vi også vinder den her kamp. Vi skal spille en god kamp for vores fans i Parken, siger Orri Oskarsson.
– Det er altid lidt svært, når de står meget lavt og stadig har nullet. Men selvom vi kommer foran med 1-0 eller 2-0, så skal vi bare fortsætte.
I forhold til sidste sæson er der sket en hel del ændringer i FC Københavns spillertrup, men det er ikke noget, som Orri Oskarsson ser som et problem.
– Det vil altid være lidt svært, når man mister nogle spillere, men det er selvfølgelig en del af det. Man vænner sig også til det, når man har prøvet det et par gange. Og så handler det bare om at få de nye spillere så godt ind som muligt. Det er meget fedt at få nogle nye ansigter ind og lære dem at kende, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson.
Efter aftenens kamp mod Bruno's Magpies venter der søndag en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
På vej til storklub?
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Jordan – Argentina