FCK-stjerne er et af verdens største talenter

GOAL har kåret de 50 bedste talenter i verden - det såkaldte NXGN - og her er FC Københavns Roony Bardghji helt fremme på en af de sjove placeringer over en række prominente navne.



Roony Bardghji er ikke bare blandt Superligaens største talenter. Han er også blandt verdens største talenter.

Det mener i hvert fald GOAL, der har lavet en liste over de 50 bedste talenter rundt omkring i fodboldverdenen. Kriteriet for at være med på listen er, at man skal være født efter 1.januar 2005. 

Og netop dét kriterie opfylder Roony Bardghji, der på trods af sine kun 18 somre allerede har bevist sig på den helt store scene, da han blev matchvinder mod Manchester United i gruppespillet ved Champions League.

Men også i den danske Superliga har det store potentiale nærmest været til at spotte fra månen. Roony er topscorer for FCK med syv mål på 19 kampe.

Svenskeren er dog ikke øverst på Goals NXG-liste, men placeret som nummer 13. 

Dermed slår han prominente navne som blandt andre Atletico Madrids belgiske stjerneskud Arthur Vermeeren, den 17-årige FC Barcelona-stopper Pau Cubarsi, der blandt andet er blevet kaldt "Den nye Beckenbauer" af holdkammerat Joao Cancelo, og den 17-årige Newcastle-midtbanespiller Lewis Miley. 

På toppen af listen finder man et endnu større FC Barcelona-talent i form af Lamine Yamal, der allerede har spillet sig ind som værende en af Xavis største profiler i en imponerende ung alder, hvor det allerede er blevet til seks mål i denne sæson. 

Der er da heller ikke dét, Roony Bardghji ikke kan opnå ifølge ham selv. Tidligere har han blandt andet givet udtryk for at han vil være verdens bedste fodboldspiller i 2029. Det kan du læse mere om HER. 





LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Frankrig – Senegal

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Belgien og Egypten deler