PARKEN (Tipsbladet): Efter en stærk sæsonafslutning er Orri Oskarsson pludselig blevet et af de varmeste salgsobjekter i FC København.
For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at 'Løverne' har valgt at afvise et bud med en samlet værdi på over 100 millioner kroner fra Girona, der i sidste sæson blev nummer tre i La Liga. FC København bekræftede efterfølgende, at man har afvist et bud på Oskarsson fra en spansk klub.
At være en spiller, der går rundt med et kæmpe prisskilt på ryggen, er dog ikke noget, der fylder specielt meget for Orri Oskarsson.
– Det gør ikke så meget for mig. Vi spiller alle sammen for FC København, og vi jagter det samme. Vi gør de samme ting hver dag, vi træner fodbold og vi forsøger at hente tre point hver gang. Så det ændrer ikke så meget for mig, lyder det fra Orri Oskarsson efter mandagens åbne træning i Parken.
Det er ikke ligefrem sådan, at islændingen efter træning kommer hjem til en stor stak kontrakttilbud, han skal forholde sig til.
– Når jeg kommer hjem om aftenen, så spiller jeg PlayStation. Så det er ikke meget, jeg tænker på det, lyder det fra Orri Oskarsson, der dog godt kan se sig selv i en anden klub:
– På et tidspunkt, ja. Selvfølgelig. Da jeg kom hertil som 15-årig havde jeg et mål om, at jeg ville videre en dag, til et større hold i en større liga. Men om det er nu eller om et år, det kan jeg ikke sige.
Han lavede ni mål i 18 kampe fra start, og det er uden straffespark. Hvis man ganger det lidt op, så ligger vi jo på et pænt snit over 32 kampe. Det er jo det, vi håber og tror på, at vi kan få ham til.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
På længere sigt er målet at komme til engelsk fodbold.
– Siden jeg var en lille dreng har jeg altid følt, at Premier League var drømmen. Den liga er meget populær i Island, så det har jeg selvfølgelig også en drøm om. Det tror jeg, at mange unge drenge har en drøm om, siger Orri Oskarsson.
Hvad tænker du om, at FC København valgte at afvise det her bud fra Girona?
– Det synes jeg er fair. De vil gerne beholde mig. Jeg tænker ikke så meget over det. Det er selvfølgelig op til dem, og de styrer det, lyder det fra Orri Oskarsson, der dog erkender, at der lige nu er mere fokus på ham:
– Selvfølgelig kommer der til at være spørgsmål, men jeg har ikke alle svarene. Jeg fokuserer bare på at træne så godt jeg kan hver dag, og være klar til sæsonstart.
Når klubben afviser så stort et bud, tænker du så også, at du må være førstevalget i FCK?
– Jeg tror ikke så meget på det med førstevalg og andetvalg, for jeg synes, at der altid er konkurrence. Man skal altid kæmpe for sin plads, og så er der også nogle kampe, der passer bedre til andre spillere. Men jeg har en forventning om, at jeg kommer til at få masser af spilletid, siger Orri Oskarsson.
Den 19-årige Orri Oskarsson var helt ude af truppen til FC Københavns tre første Superliga-kampe i foråret, men angriberen fik siden kæmpet sig tilbage og scorede seks mål i Mesterskabsspillet.
– Det er jeg super glad for. Det er selvfølgelig lidt svært, når man er ude af truppen, men jeg synes, at jeg har vist en stærk mentalitet i forhold til at kæmpe mig tilbage, og det er jeg meget stolt af. Jeg glæder mig rigtig meget til at fortsætte i næste sæson, lyder det fra Orri Oskarsson, der har en klar målsætning for den kommende sæson:
– Jeg håber på at blive topscorer i Superligaen. Det er et mål for mig. Men det vigtigste er selvfølgelig at vinde Superligaen.
Stor Neestrup-tiltro
Ved mandagens åbne træning i Parken stillede også Jacob Neestrup til interview, hvor Tipsbladet spurgte FCK-bossen, om det afviste kæmpebud på Orri Oskarsson også betyder, at islændingen er klart førstevalg på FC Københavns centerforward-position nu.
– Der er altid konkurrence i FC København, men Orri er en spiller, vi tror meget på. Vi tror på, at Orri er en spiller, der kan lave mange mål for FC København. Sidste år spillede han 18 ud af 33 kampe fra start.
– Mange har glemt det, men han startede jo med at være fast starter i Superligaen i nærmest højere grad, end da sæsonen sluttede. Han lavede ni mål i 18 kampe fra start, og det er uden straffespark. Hvis man ganger det lidt op, så ligger vi jo på et pænt snit over 32 kampe. Det er jo det, vi håber og tror på, at vi kan få ham til, lød svaret her fra Jacob Neestrup.
Orri Oskarsson har i alt spillet 50 førsteholdskampe for FC København, hvor det er blevet til 16 mål for den islandske landsholdsangriber.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
AGF – Viborg FF
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT