PARKEN (Tipsbladet): Efter en stærk sæsonafslutning er Orri Oskarsson pludselig blevet et af de varmeste salgsobjekter i FC København.
For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at 'Løverne' har valgt at afvise et bud med en samlet værdi på over 100 millioner kroner fra Girona, der i sidste sæson blev nummer tre i La Liga. FC København bekræftede efterfølgende, at man har afvist et bud på Oskarsson fra en spansk klub.
At være en spiller, der går rundt med et kæmpe prisskilt på ryggen, er dog ikke noget, der fylder specielt meget for Orri Oskarsson.
– Det gør ikke så meget for mig. Vi spiller alle sammen for FC København, og vi jagter det samme. Vi gør de samme ting hver dag, vi træner fodbold og vi forsøger at hente tre point hver gang. Så det ændrer ikke så meget for mig, lyder det fra Orri Oskarsson efter mandagens åbne træning i Parken.
Det er ikke ligefrem sådan, at islændingen efter træning kommer hjem til en stor stak kontrakttilbud, han skal forholde sig til.
– Når jeg kommer hjem om aftenen, så spiller jeg PlayStation. Så det er ikke meget, jeg tænker på det, lyder det fra Orri Oskarsson, der dog godt kan se sig selv i en anden klub:
– På et tidspunkt, ja. Selvfølgelig. Da jeg kom hertil som 15-årig havde jeg et mål om, at jeg ville videre en dag, til et større hold i en større liga. Men om det er nu eller om et år, det kan jeg ikke sige.
Han lavede ni mål i 18 kampe fra start, og det er uden straffespark. Hvis man ganger det lidt op, så ligger vi jo på et pænt snit over 32 kampe. Det er jo det, vi håber og tror på, at vi kan få ham til.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
På længere sigt er målet at komme til engelsk fodbold.
– Siden jeg var en lille dreng har jeg altid følt, at Premier League var drømmen. Den liga er meget populær i Island, så det har jeg selvfølgelig også en drøm om. Det tror jeg, at mange unge drenge har en drøm om, siger Orri Oskarsson.
Hvad tænker du om, at FC København valgte at afvise det her bud fra Girona?
– Det synes jeg er fair. De vil gerne beholde mig. Jeg tænker ikke så meget over det. Det er selvfølgelig op til dem, og de styrer det, lyder det fra Orri Oskarsson, der dog erkender, at der lige nu er mere fokus på ham:
– Selvfølgelig kommer der til at være spørgsmål, men jeg har ikke alle svarene. Jeg fokuserer bare på at træne så godt jeg kan hver dag, og være klar til sæsonstart.
Når klubben afviser så stort et bud, tænker du så også, at du må være førstevalget i FCK?
– Jeg tror ikke så meget på det med førstevalg og andetvalg, for jeg synes, at der altid er konkurrence. Man skal altid kæmpe for sin plads, og så er der også nogle kampe, der passer bedre til andre spillere. Men jeg har en forventning om, at jeg kommer til at få masser af spilletid, siger Orri Oskarsson.
Den 19-årige Orri Oskarsson var helt ude af truppen til FC Københavns tre første Superliga-kampe i foråret, men angriberen fik siden kæmpet sig tilbage og scorede seks mål i Mesterskabsspillet.
– Det er jeg super glad for. Det er selvfølgelig lidt svært, når man er ude af truppen, men jeg synes, at jeg har vist en stærk mentalitet i forhold til at kæmpe mig tilbage, og det er jeg meget stolt af. Jeg glæder mig rigtig meget til at fortsætte i næste sæson, lyder det fra Orri Oskarsson, der har en klar målsætning for den kommende sæson:
– Jeg håber på at blive topscorer i Superligaen. Det er et mål for mig. Men det vigtigste er selvfølgelig at vinde Superligaen.
Stor Neestrup-tiltro
Ved mandagens åbne træning i Parken stillede også Jacob Neestrup til interview, hvor Tipsbladet spurgte FCK-bossen, om det afviste kæmpebud på Orri Oskarsson også betyder, at islændingen er klart førstevalg på FC Københavns centerforward-position nu.
– Der er altid konkurrence i FC København, men Orri er en spiller, vi tror meget på. Vi tror på, at Orri er en spiller, der kan lave mange mål for FC København. Sidste år spillede han 18 ud af 33 kampe fra start.
– Mange har glemt det, men han startede jo med at være fast starter i Superligaen i nærmest højere grad, end da sæsonen sluttede. Han lavede ni mål i 18 kampe fra start, og det er uden straffespark. Hvis man ganger det lidt op, så ligger vi jo på et pænt snit over 32 kampe. Det er jo det, vi håber og tror på, at vi kan få ham til, lød svaret her fra Jacob Neestrup.
Orri Oskarsson har i alt spillet 50 førsteholdskampe for FC København, hvor det er blevet til 16 mål for den islandske landsholdsangriber.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT