FCK-stjerner dybt bevæget over holdkammerat

FCK's Giorgi Gocholeishvili har i denne uge delt fremragende nyt om hans søn - til kæmpe glæde i hele spillertruppen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): – Jeg får næsten gåsehud.

De små hår rejser sig på armen hos Pantelis Hatzdiakos, da snakken falder på én af FC København-spillerens holdkammerater.

Tidligere på ugen løftede Giorgi Gocholeishvili sløret for en nyhed så god, at den får selv mesterskabskampen i Superligaen til at blegne. Efter at have været indlagt i mere end et halvt år blev georgierens lille søn udskrevet fra hospitalet, og dermed ser det hele ud til at ende lykkelig for FCK-spilleren og familien, der har været igennem ethvert forældrepars mareridt.

Pantelis Hatzdiakos har selv børn, og derfor har han også været dybt berørt over sin holdkammerats hårde kamp udenfor grønsværen.

– Jeg har også en søn, og da jeg hørte om nyheden i sin tid, følte jeg virkelig med ham. Han har været igennem en ekstremt svær tid og har samtidig spillet nogle vigtige kampe. Kæmpe, kæmpe respekt, siger Hatzdiakos til Tipsbladet og tilføjer:

– Til sammenligning er fodbold ingenting. Lige nu drømmer vi om at vinde mesterskabet i FCK, men hvis jeg var i samme situation, ville jeg være klar til at give slip på alting. Så ville min eneste drøm være, at min søn blev rask.

Jordan Larsson har også børn, og han har følt det samme i maven som Pantelis Hatzdiakos.

– Det er svært at forestille sig, hvor hårdt det havde været at gå igennem, hvis det var ens egne børn. Giorgi er et fantastisk menneske med et kæmpe hjerte, og jeg har været meget imponeret over, hvordan han har håndteret situationen. Han har været skiftevis her og på hospitalet, men han har stadig formået at møde op med et smil og bidrage med god energi. Han er meget stærk, og jeg er enormt glad på hans og familiens vegne, lyder det fra FCK-angriberen.

De gode nyheder har selvsagt kunnet mærkes på Giorgi Gocholeishvili i denne uge.

– Man kan se, at han møder ind til træning med et kæmpe smil. Det er en fantastisk nyhed for ham, fastslår Pantelis Hatzdiakos.

FC København meldte ud om Giorgi Gocholeishvili og sønnen i slutningen af oktober, så det har været et langstrakt forløb, hvor georgieren sideløbende har stået til rådighed i næsten alle kampe for “løverne”. Nu kan han fokusere fuldt ud på det næstvigtigste i tilværelsen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afslører samtale med Roony Bardghji

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Offentliggøres i dag