FREDERIKSBERG (Tipsbladet): – Jeg får næsten gåsehud.
De små hår rejser sig på armen hos Pantelis Hatzdiakos, da snakken falder på én af FC København-spillerens holdkammerater.
Tidligere på ugen løftede Giorgi Gocholeishvili sløret for en nyhed så god, at den får selv mesterskabskampen i Superligaen til at blegne. Efter at have været indlagt i mere end et halvt år blev georgierens lille søn udskrevet fra hospitalet, og dermed ser det hele ud til at ende lykkelig for FCK-spilleren og familien, der har været igennem ethvert forældrepars mareridt.
Pantelis Hatzdiakos har selv børn, og derfor har han også været dybt berørt over sin holdkammerats hårde kamp udenfor grønsværen.
– Jeg har også en søn, og da jeg hørte om nyheden i sin tid, følte jeg virkelig med ham. Han har været igennem en ekstremt svær tid og har samtidig spillet nogle vigtige kampe. Kæmpe, kæmpe respekt, siger Hatzdiakos til Tipsbladet og tilføjer:
– Til sammenligning er fodbold ingenting. Lige nu drømmer vi om at vinde mesterskabet i FCK, men hvis jeg var i samme situation, ville jeg være klar til at give slip på alting. Så ville min eneste drøm være, at min søn blev rask.
Jordan Larsson har også børn, og han har følt det samme i maven som Pantelis Hatzdiakos.
– Det er svært at forestille sig, hvor hårdt det havde været at gå igennem, hvis det var ens egne børn. Giorgi er et fantastisk menneske med et kæmpe hjerte, og jeg har været meget imponeret over, hvordan han har håndteret situationen. Han har været skiftevis her og på hospitalet, men han har stadig formået at møde op med et smil og bidrage med god energi. Han er meget stærk, og jeg er enormt glad på hans og familiens vegne, lyder det fra FCK-angriberen.
De gode nyheder har selvsagt kunnet mærkes på Giorgi Gocholeishvili i denne uge.
– Man kan se, at han møder ind til træning med et kæmpe smil. Det er en fantastisk nyhed for ham, fastslår Pantelis Hatzdiakos.
FC København meldte ud om Giorgi Gocholeishvili og sønnen i slutningen af oktober, så det har været et langstrakt forløb, hvor georgieren sideløbende har stået til rådighed i næsten alle kampe for “løverne”. Nu kan han fokusere fuldt ud på det næstvigtigste i tilværelsen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER