FCK-stopper: Vi skal i gang igen mod Brøndby

Mikael Antonsson lægger ikke skjul på betydningen af en sejr mod Brøndby søndag.



FC  København fik torsdag aften en god start i Europa League med 2-0-sejren over HJK, og nu kan den danske sølvvinder for alvor begynde at se frem mod søndagens store derby mod Brøndby i nationalarenaen. 

Forsvarsspilleren Mikael Antonsson har prøvet at spille den slags kampe mange gange, og han ser frem til opgøret. 

– Det er store hold, der mødes, og det bliver helt sikkert en god kamp. Vi ved også, hvor meget det betyder for fans og spillere, så vi skal være klar, siger Mikael Antonsson til tipsbladet.dk.

Brøndby-kampen har indtil videre ikke fyldt meget hos FCK’erne, men nu kommer al fokus til at være på søndagens Superliga-kamp.

– Vi er nødt til at koncentrere os om hver eneste kamp, så vi har kun tænkt på HJK-kampen indtil nu. Nu tager vi det stille og roligt og nyder sejren, og så begynder vi at fokusere på Brøndby. Selvfølgelig vil man gerne vinde alle fodboldkampe, og i dag glæder vi os over sejren, men vi ved, at der kommer en vigtig kamp søndag, hvor vi også gerne skal have en god følelse, når kampen er slut, siger han. 

Han lægger ikke skjul på, at det har stor betydning for FC København, at holdet vandt torsdag aften. FCK har været inde i en dårlig stime i de seneste uger, og derfor var det godt for holdet at tanke selvtillid. Antonsson er også opmærksom på, at FCK ofte møder hold, der spiller defensivt i Parken, men det vigtigste er de tre point. 

– Det betyder meget. Vi skal i gang igen i ligaen, så vi skal begynde at vinde kampe. Vi ved, at der er mange hold kommer til Parken for at forsvare sig og spille på kontra, så vi ved, at vi nogle gange kommer til at have bolden meget. Vi skal fokusere på os selv og vores eget spille og ikke tænkte så meget på, hvordan det var før. Det handler om, hvordan det er nu, og så skal vi fokusere på at vinde fodboldkampe, siger han. 

Kampen mellem FC København og Brøndby fløjtes op klokken 16.30 i nationalarenaen på søndag. 





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Superliga-profiler topper international liste

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner