For første gang i FC Københavns historie er klubben kvalificeret til en europæisk kvartfinale.
Med en overbevisende 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir onsdag aften i Parken er FCK nemlig klar til Europa Leagues Final 8-stævne i Tyskland med en samlet sejr på 3-1.
Jonas Wind blev dobbelt målscorer for FCK med mål tidligt i begge halvlege, mens Rasmus Falk satte trumf på med københavnernes sidste scoring.
Den samlede sejr betyder, at FCK på mandag med al sandsynlighed skal møde Manchester United i kvartfinalen i Köln, en dyst der kun spilles over ét opgør.
Samtidig er det første gang i 23 år, at et dansk hold er klar til en europæisk kvartfinale. I foråret 1997 tabte Brøndby samlet til Tenerife i Uefa Cuppens kvartfinale.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) havde dikteret, at kampen i Parken skulle spilles uden tilskuere. Det gav en flad stemning på en ellers stor FCK-aften.
Kulissen betød, at presse, fotografer, klubpersonale og sikkerhedsvagter havde mulighed for at høre både spillernes interne instrukser til hinanden og de to træneres mange vokale udbrud på sidelinjen – det hele tilsat ekkoet fra de røde plastiksæder og betontribuner i nationalarenaen.
Allerede inden kampen havde FCK’s fans vist støtte til deres helte, da spillerbussen på vej til Parken kørte igennem grupper med fans, der sang og tændte nødblus.
Hvor end FCK-fansene har set opgøret på tv, har de formentlig haft en fest i samtlige 90 minutter.
FCK fik den bedst tænkelige start på kampen med et mål allerede efter mindre end fire minutters spil. Rasmus Falk vendte kløgtigt rundt på midten og slog en perfekt aflevering ud til højrebacken Guillermo Varela.
Uruguayaneren tog bolden ned, før han sendte den perfekt ind til Jonas Wind, som kastede sig frem og headede FCK foran.
Målet var et af få højdepunkter i en uskøn første halvleg med mange upræcise afleveringer. Tyrkerne havde bolden mest og slog tonsvis af indlæg, som FCK-stopperne med nemhed afviste.
Akkurat som i første halvleg fik FCK også en suveræn start på anden halvleg. Pep Biel fremtvang et straffespark, da hans aflevering blev blokeret med hånden i feltet.
Jonas Wind var sikker fra pletten, og så var det pludselig gæsterne, som var tvunget til at score.
Hurtigt blev Basaksehir tvunget til at score to. Efter en times spil udbyggede Rasmus Falk føringen. Fynboen drev med bolden frem mod feltet, og et passivt forsvar bakkede og bakkede, så Falk med største selvfølgelighed kunne sparke bolden fladt i mål.
Et usammenhængende Basaksehir-hold fik kortvarigt sat et lille tryk på FCK-feltet, men gæsterne formåede ikke at få lavet det mål, der kunne have bragt spændingen tilbage om det samlede avancement.
Det tilfalder helt fortjent FCK efter to kampe, der blev afviklet med 146 dages mellemrum.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her er DBU’s nye kommunikationschef
OPTAKT
Argentina – Egypten
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Liam Rosenior tager til Paris
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
