FCK tæver tyrkere og er klar til kvartfinalerne i Europa League

Med en samlet 3-1-sejr over Basaksehir er FCK det første danske hold i en europæisk kvartfinale i 23 år.



For første gang i FC Københavns historie er klubben kvalificeret til en europæisk kvartfinale.

Med en overbevisende 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir onsdag aften i Parken er FCK nemlig klar til Europa Leagues Final 8-stævne i Tyskland med en samlet sejr på 3-1.

Jonas Wind blev dobbelt målscorer for FCK med mål tidligt i begge halvlege, mens Rasmus Falk satte trumf på med københavnernes sidste scoring.

Den samlede sejr betyder, at FCK på mandag med al sandsynlighed skal møde Manchester United i kvartfinalen i Köln, en dyst der kun spilles over ét opgør.

Samtidig er det første gang i 23 år, at et dansk hold er klar til en europæisk kvartfinale. I foråret 1997 tabte Brøndby samlet til Tenerife i Uefa Cuppens kvartfinale.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) havde dikteret, at kampen i Parken skulle spilles uden tilskuere. Det gav en flad stemning på en ellers stor FCK-aften.

Kulissen betød, at presse, fotografer, klubpersonale og sikkerhedsvagter havde mulighed for at høre både spillernes interne instrukser til hinanden og de to træneres mange vokale udbrud på sidelinjen – det hele tilsat ekkoet fra de røde plastiksæder og betontribuner i nationalarenaen.

Allerede inden kampen havde FCK’s fans vist støtte til deres helte, da spillerbussen på vej til Parken kørte igennem grupper med fans, der sang og tændte nødblus.

Hvor end FCK-fansene har set opgøret på tv, har de formentlig haft en fest i samtlige 90 minutter.

FCK fik den bedst tænkelige start på kampen med et mål allerede efter mindre end fire minutters spil. Rasmus Falk vendte kløgtigt rundt på midten og slog en perfekt aflevering ud til højrebacken Guillermo Varela.

Uruguayaneren tog bolden ned, før han sendte den perfekt ind til Jonas Wind, som kastede sig frem og headede FCK foran.

Målet var et af få højdepunkter i en uskøn første halvleg med mange upræcise afleveringer. Tyrkerne havde bolden mest og slog tonsvis af indlæg, som FCK-stopperne med nemhed afviste.

Akkurat som i første halvleg fik FCK også en suveræn start på anden halvleg. Pep Biel fremtvang et straffespark, da hans aflevering blev blokeret med hånden i feltet.

Jonas Wind var sikker fra pletten, og så var det pludselig gæsterne, som var tvunget til at score.

Hurtigt blev Basaksehir tvunget til at score to. Efter en times spil udbyggede Rasmus Falk føringen. Fynboen drev med bolden frem mod feltet, og et passivt forsvar bakkede og bakkede, så Falk med største selvfølgelighed kunne sparke bolden fladt i mål.

Et usammenhængende Basaksehir-hold fik kortvarigt sat et lille tryk på FCK-feltet, men gæsterne formåede ikke at få lavet det mål, der kunne have bragt spændingen tilbage om det samlede avancement.

Det tilfalder helt fortjent FCK efter to kampe, der blev afviklet med 146 dages mellemrum.

/ritzau/





Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte




LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Angriber meldes tæt på

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Dansk klub har ham på radaren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby præsenterer stor profil

Norwich har budt på stor dansk profil

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby vil holde på stjerne

Dansker bomber løs mod Manchester City

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub