Dobbelt FCK-målscorer: Det vil være idioti at sige

Jacob Neestrup bad sit FCK-hold om at score så mange mål som muligt, da storsejr blev mulig mod OB.



FC København kunne søndag fejre klubbens største superligasejr nogensinde, og med hjemmesejren på 7-0 over OB tangerede FCK samtidig de største superligasejre i historien.

Det var ikke tilfældigt, for FCK-træner Jacob Neestrup blæste holdet til angreb for at forbedre holdets målscore på en aften, hvor OB blev ramt af røde kort efter knap en halv time og igen efter lidt mere end en time.

Før kampen var FCK's målforskel fem mål dårligere end FC Nordsjællands. Nu er den to mål bedre.

– Jeg sagde i pausen, at vi skulle køre på: "Er det 2-0, så er det 2-0. Er det 5-0, så er det 5-0, og er det 8-0, så er det 8-0. Men det er vigtigt, at vi går ud og gør et håndværk nu", genfortæller Jacob Neestrup efter kampen.

– For det første handlede det om, at intet skulle foræres, og vi snakkede om, at når vi scorede, så skulle vi score igen hurtigt. Det eksekverede spillerne på. Alle mål er vigtige, og hvis målscoren var et issue før, så er vi i plus nu.

Også på pointtal er FCK ved at nærme sig FCN. Førerholdet tabte søndag med 1-2 til Silkeborg, og FCK er nu kun tre point efter på andenpladsen, mens Viborg falder til tredjepladsen efter 2-2 mod Randers søndag.

– Jeg havde været lige så glad, hvis Nordsjælland og Viborg havde vundet. Det er vores egne præstationer, der skal bære det, at vi kommer tilbage på førstepladsen.

– Mine arme er nede allerede i morgen, for på søndag har vi en svær kamp mod Horsens. Vi er glade for at vinde, men det var stadig kun tre point, siger Neestrup.

Den dobbelte målscorer Lukas Lerager medgiver, at det flaskede sig perfekt for FCK søndag.

– Selvfølgelig følger vi med. Det vil være idioti at sige, at vi ikke kigger på de andre resultater. Det gav noget ekstra motivation, men vi skulle stadig selv have tre point for at følge med. Men det er rart, at der kun er tre point op nu.

– Jeg vil sige, at bliver vi med at gøre vores, så er jeg sikker på, at vi står med guldet i sidste ende, siger Lukas Lerager.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Stort medie hylder AGF-profil

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe