Thorup hylder rekorddebutant: Det er imponerende

16-årige Roony Bardghji debuterede søndag for FC København, og han imponerede sin cheftræner Jess Thorup.



16 år og seks dage. Så gammel var Roony Bardghji, da han søndag fik sin førsteholdsdebut for FC København mod AGF.

Det gjorde ham til den tredjeyngste spiller i Superligaens historie, men den yngste nogensinde til at starte inde i en kamp.

Den unge kantspiller leverede tilmed en fin præstation i de 65 minutter, han fik, inden en krampe tvang ham fra banen.

Derfor var smilet selvsagt stort hos FCK-træner Jess Thorup, da spørgsmålene faldt på stortalentet efter kampen.

– Fra første minut gik han ind og spillede uimponeret og tog bolden til sig og gjorde det, vi havde håbet på. Han udfordrede en-mod-en, men spillede også simpelt.

– Han har halvanden stor chance, da han tog en fantastisk berøring ind i banen, hvor afslutningen desværre blev rettet af. Ellers kunne det være blevet en gudedebut, siger Jess Thorup.

Det var dog ikke kun de fodboldmæssige kvaliteter, der blev rost. Den unge svensker har nemlig også hovedet skruet godt på.

– Det siger meget, at en 16-årig gut kan gå ind og levere sådan en præstation. En ting er at have de fodboldmæssige kvaliteter, men at han også kan gøre det mentalt, det er imponerende, forklarede FCK-træneren.

Også angriberen Jonas Wind var fuld af beundring for sin unge holdkammerat i offensiven.

– Han kan blive rigtig god. Han er kun 16 år, og da jeg var den alder, der tror jeg ikke, jeg kunne gå ind og levere, som han gjorde. Han skal bare holde snuden lige i sporet og arbejde hårdt, for de tekniske kvaliteter er store, forklarer Jonas Wind.

Hovedpersonen selv var også et stort smil efter kampen, hvor han kaldte det en drøm at debutere for københavnerne. Og så lovede han tilmed, at der var mere i vente fra hans fødder.

– Jeg synes, jeg gjorde det godt. Det var min første kamp, men jeg ved også, at jeg kan blive meget bedre, siger Roony Bardghji.

Han har indtil videre spillet med på FC Københavns U19-hold, men kan nu repræsentere førsteholdet, da han er fyldt de påkrævede 16 år.

Kampen mod AGF endte 1-1 efter en sen udligning på straffe af gæsternes Patrick Mortensen.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag