– Jeg elsker at have Jordan Larsson i min FCK-trup.
Sådan sagde FC København-træner Jacob Neestrup efter holdets vigtige 2-1-sejr i Viborg, hvor svenskeren endnu en gang kom på måltavlen.
Efter en svingende start i klubben har Jordan Larsson nu scoret fem mål i de seneste otte kampe i alle turneringer og virker til at have etableret sig på FCK-holdet.
Jordan Larsson er lejet i Schalke 04 indtil sæsonens afslutning, men Jacob Neestrup er meget glad for at have angriberen i truppen.
– Larsson har lavet seks mål nu. Jeg har haft mine snakke med Larsson, og jeg kan rigtig godt lide at have ham på mit FCK-hold.
– Jordan Larsson og Diogo Goncalves, som vi også hentede i januar, er gode spillere for miljøet og kulturen i klubben, og de passer perfekt til FCK både socialt, kulturelt og i forhold til måden, vi gerne vil spille på.
– Men lad os se, hvad der sker. Jeg kan ikke kommentere det konkret endnu, siger Jacob Neestrup.
Da Jordan Larsson mandag bragte FCK foran 1-0 i den vigtige topkamp i Viborg, løb han ud og pegede på FCK-logoet, og svenskeren understreger selv, at han er meget glad for at være i klubben.
– Jeg trives helt vildt godt her i FCK. Det er en klub, hvor der er mulighed for at spille Champions League og Europa League, der er mulighed for at vinde titler, og fodbolden, vi spiller, passer mig perfekt.
– Om jeg bliver eller ej, er ikke i mine hænder, men jeg tror, alle ved, at jeg gerne vil være her. Lige nu har jeg bare fuld fokus på at præstere for FCK, men jeg trives virkelig godt i klubben, siger angriberen.
Jordan Larsson er glad for sin gode form, der har gjort, at han efter startvanskeligheder har spillet sig ind i Jacob Neestrups foretrukne startformation.
– Jeg er i god form, og mine holdkammerater sætter mig godt op, så det går godt. Til træning misser jeg faktisk alting, så jeg gemmer målene til kampene. Det handler om at præstere, når det gælder, siger Jordan Larsson.
Ifølge den tyske avis Westdeutsche Allgemeine Zeitung har FCK en frikøbsklausul på omkring 16 millioner kroner på angriberen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
