FCK-transfervideo satte gang i Parkens brandalarm

I weekenden optog FC København en præsentationsvideo for nyindkøbte Akinkunmi Amoo, og det endte med et besøg fra nogle brandfolk.



I transfervinduet vil klubber, danske såvel som udenlandske, ofte gerne præsentere nye spillere med en fed video. Men optagelserne til de videoer går ikke altid helt som planlagt, og det kan FC København skrive under på.

Over for Ekstra Bladet fortæller FC Københavns kommunikationschef, Jes Mortensen, at brandalarmen i Parken gik i gang, mens FC København lavede videoen, der skulle præsentere Akinkunmi Amoo.

Her brugte FC København nemlig røg, som den nye nigerianske kantspiller skulle gå ud igennem, men noget af røgen blev suget ind i omklædningsrummet og satte gang i brandalarmen. Og så kom brandvæsenet.

– Jeg prøver at ringe (til brandvæsenet, red.) og sige, at det er falsk alarm, og vi selv kan lufte ud, men når brandalarmen går, så rykker de ud. Så vi får besøg af nogle søde brandfolk lidt over midnat, og så må vi forklare dem, at det var vores skyld og undskylde. Det tager de stille og roligt, fortæller Jes Mortensen, kommunikationschef i FCK, til Ekstra Bladet

Af Hovedstadens Beredskabs døgnrapport fremgår det også, at der ved Øster Allé var “blind alarm, idet en detektor var aktiveret af røg fra andet pyroteknisk middel”.

Du kan se videoen, der præsenterede Akinkunmi Amoo som ny spiller i FC København, og som altså satte gang i røgalarmen her:





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. henter stjerne

Algeriet – Østrig