Fodboldchef: FCK vil have os som ‘farmerklub’

FC Rosengårds Roger Palmgren sætter ord på samarbejdet med FC København.



I foråret præsenterede FC København et samarbejde med Malmö-klubben FC Rosengård. 

Dengang lød det, at samarbejdet skulle hjælpe med at løfte kvindefodbold og talentudviklingen i Øresundsregionen. 

FC Rosengård er en stor spiller inden for svensk kvindefodbold med 13 mesterskaber i trofæskabet, mens herreholdet 'blot' befinder sig nede i den tredjebedste række. 

Står det til FCK, ville man dog gerne have Rosengård op i den bedste svenske række, så man kan udvikle herrespillere på højeste niveau. 

Det fortæller FC Rosengårds fodboldchef Roger Palmgren i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.

– De vil jo have, at vores herrehold skal op i Allsvenskan så hurtigt som muligt, for så kan det jo blive en 'farmerklub' for dem. 

Betegnelsen 'farmerklub' refererer til, at FCK ville kunne sende deres Superliga-talenter over sundet og få førsteholdsfodbold i benene. 

Noget lignende har FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen blandt andet har eftersøgt med sin opfordring til, at FCK kan få et andethold i 1. division. Læs mere om det HER.

FC København er dog primært involveret i FC Rosengårds akademi på dette tidspunkt, fortæller Roger Palmgren.

– Det handler om at få flere spillere. De (FCK, red.) har en ambition om at stige endnu mere i Europa, så de har brug for bedre spillere. Kan man så krydse sundet og have et akademi der? Så har du endnu flere mennesker og spillere at arbejde med og bestemme over. I sidste ende vil der altid være en ny Zlatan eller lignende.

– Vi er allerede startet der, og de er meget opsatte på, at vi udvikler spillere. De er nok mest involveret i akademiet nu. De implementerer deres filosofi, deres prioriteringer og sætter ressourcer her i form af at hente trænere ind, fortæller Palmgren til Fotbollskanalen.

I foråret skrev FC København, at partnerskabet helt konkret ville indebære udveksling af viden, værktøjer, kompetencer og ressourcer på tværs af de to klubber. 

De tilføjede også, at man løbende ville undersøge mulighederne for at udbygge samarbejdet. 





LIVE

TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter

Voldsom kritik af FIFAs planer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er FC Københavns pris på William Clem

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Jagter dansk landsholdsspiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Det vil være en skandale’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Sætter klar målsætning

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Superliga-retur?

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Han kan blive det næste store Superliga-salg!