I foråret præsenterede FC København et samarbejde med Malmö-klubben FC Rosengård.
Dengang lød det, at samarbejdet skulle hjælpe med at løfte kvindefodbold og talentudviklingen i Øresundsregionen.
FC Rosengård er en stor spiller inden for svensk kvindefodbold med 13 mesterskaber i trofæskabet, mens herreholdet 'blot' befinder sig nede i den tredjebedste række.
Står det til FCK, ville man dog gerne have Rosengård op i den bedste svenske række, så man kan udvikle herrespillere på højeste niveau.
Det fortæller FC Rosengårds fodboldchef Roger Palmgren i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– De vil jo have, at vores herrehold skal op i Allsvenskan så hurtigt som muligt, for så kan det jo blive en 'farmerklub' for dem.
Betegnelsen 'farmerklub' refererer til, at FCK ville kunne sende deres Superliga-talenter over sundet og få førsteholdsfodbold i benene.
Noget lignende har FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen blandt andet har eftersøgt med sin opfordring til, at FCK kan få et andethold i 1. division. Læs mere om det HER.
FC København er dog primært involveret i FC Rosengårds akademi på dette tidspunkt, fortæller Roger Palmgren.
– Det handler om at få flere spillere. De (FCK, red.) har en ambition om at stige endnu mere i Europa, så de har brug for bedre spillere. Kan man så krydse sundet og have et akademi der? Så har du endnu flere mennesker og spillere at arbejde med og bestemme over. I sidste ende vil der altid være en ny Zlatan eller lignende.
– Vi er allerede startet der, og de er meget opsatte på, at vi udvikler spillere. De er nok mest involveret i akademiet nu. De implementerer deres filosofi, deres prioriteringer og sætter ressourcer her i form af at hente trænere ind, fortæller Palmgren til Fotbollskanalen.
I foråret skrev FC København, at partnerskabet helt konkret ville indebære udveksling af viden, værktøjer, kompetencer og ressourcer på tværs af de to klubber.
De tilføjede også, at man løbende ville undersøge mulighederne for at udbygge samarbejdet.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE