I foråret præsenterede FC København et samarbejde med Malmö-klubben FC Rosengård.
Dengang lød det, at samarbejdet skulle hjælpe med at løfte kvindefodbold og talentudviklingen i Øresundsregionen.
FC Rosengård er en stor spiller inden for svensk kvindefodbold med 13 mesterskaber i trofæskabet, mens herreholdet 'blot' befinder sig nede i den tredjebedste række.
Står det til FCK, ville man dog gerne have Rosengård op i den bedste svenske række, så man kan udvikle herrespillere på højeste niveau.
Det fortæller FC Rosengårds fodboldchef Roger Palmgren i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– De vil jo have, at vores herrehold skal op i Allsvenskan så hurtigt som muligt, for så kan det jo blive en 'farmerklub' for dem.
Betegnelsen 'farmerklub' refererer til, at FCK ville kunne sende deres Superliga-talenter over sundet og få førsteholdsfodbold i benene.
Noget lignende har FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen blandt andet har eftersøgt med sin opfordring til, at FCK kan få et andethold i 1. division. Læs mere om det HER.
FC København er dog primært involveret i FC Rosengårds akademi på dette tidspunkt, fortæller Roger Palmgren.
– Det handler om at få flere spillere. De (FCK, red.) har en ambition om at stige endnu mere i Europa, så de har brug for bedre spillere. Kan man så krydse sundet og have et akademi der? Så har du endnu flere mennesker og spillere at arbejde med og bestemme over. I sidste ende vil der altid være en ny Zlatan eller lignende.
– Vi er allerede startet der, og de er meget opsatte på, at vi udvikler spillere. De er nok mest involveret i akademiet nu. De implementerer deres filosofi, deres prioriteringer og sætter ressourcer her i form af at hente trænere ind, fortæller Palmgren til Fotbollskanalen.
I foråret skrev FC København, at partnerskabet helt konkret ville indebære udveksling af viden, værktøjer, kompetencer og ressourcer på tværs af de to klubber.
De tilføjede også, at man løbende ville undersøge mulighederne for at udbygge samarbejdet.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT