I foråret præsenterede FC København et samarbejde med Malmö-klubben FC Rosengård.
Dengang lød det, at samarbejdet skulle hjælpe med at løfte kvindefodbold og talentudviklingen i Øresundsregionen.
FC Rosengård er en stor spiller inden for svensk kvindefodbold med 13 mesterskaber i trofæskabet, mens herreholdet 'blot' befinder sig nede i den tredjebedste række.
Står det til FCK, ville man dog gerne have Rosengård op i den bedste svenske række, så man kan udvikle herrespillere på højeste niveau.
Det fortæller FC Rosengårds fodboldchef Roger Palmgren i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– De vil jo have, at vores herrehold skal op i Allsvenskan så hurtigt som muligt, for så kan det jo blive en 'farmerklub' for dem.
Betegnelsen 'farmerklub' refererer til, at FCK ville kunne sende deres Superliga-talenter over sundet og få førsteholdsfodbold i benene.
Noget lignende har FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen blandt andet har eftersøgt med sin opfordring til, at FCK kan få et andethold i 1. division. Læs mere om det HER.
FC København er dog primært involveret i FC Rosengårds akademi på dette tidspunkt, fortæller Roger Palmgren.
– Det handler om at få flere spillere. De (FCK, red.) har en ambition om at stige endnu mere i Europa, så de har brug for bedre spillere. Kan man så krydse sundet og have et akademi der? Så har du endnu flere mennesker og spillere at arbejde med og bestemme over. I sidste ende vil der altid være en ny Zlatan eller lignende.
– Vi er allerede startet der, og de er meget opsatte på, at vi udvikler spillere. De er nok mest involveret i akademiet nu. De implementerer deres filosofi, deres prioriteringer og sætter ressourcer her i form af at hente trænere ind, fortæller Palmgren til Fotbollskanalen.
I foråret skrev FC København, at partnerskabet helt konkret ville indebære udveksling af viden, værktøjer, kompetencer og ressourcer på tværs af de to klubber.
De tilføjede også, at man løbende ville undersøge mulighederne for at udbygge samarbejdet.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER