I foråret præsenterede FC København et samarbejde med Malmö-klubben FC Rosengård.
Dengang lød det, at samarbejdet skulle hjælpe med at løfte kvindefodbold og talentudviklingen i Øresundsregionen.
FC Rosengård er en stor spiller inden for svensk kvindefodbold med 13 mesterskaber i trofæskabet, mens herreholdet 'blot' befinder sig nede i den tredjebedste række.
Står det til FCK, ville man dog gerne have Rosengård op i den bedste svenske række, så man kan udvikle herrespillere på højeste niveau.
Det fortæller FC Rosengårds fodboldchef Roger Palmgren i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– De vil jo have, at vores herrehold skal op i Allsvenskan så hurtigt som muligt, for så kan det jo blive en 'farmerklub' for dem.
Betegnelsen 'farmerklub' refererer til, at FCK ville kunne sende deres Superliga-talenter over sundet og få førsteholdsfodbold i benene.
Noget lignende har FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen blandt andet har eftersøgt med sin opfordring til, at FCK kan få et andethold i 1. division. Læs mere om det HER.
FC København er dog primært involveret i FC Rosengårds akademi på dette tidspunkt, fortæller Roger Palmgren.
– Det handler om at få flere spillere. De (FCK, red.) har en ambition om at stige endnu mere i Europa, så de har brug for bedre spillere. Kan man så krydse sundet og have et akademi der? Så har du endnu flere mennesker og spillere at arbejde med og bestemme over. I sidste ende vil der altid være en ny Zlatan eller lignende.
– Vi er allerede startet der, og de er meget opsatte på, at vi udvikler spillere. De er nok mest involveret i akademiet nu. De implementerer deres filosofi, deres prioriteringer og sætter ressourcer her i form af at hente trænere ind, fortæller Palmgren til Fotbollskanalen.
I foråret skrev FC København, at partnerskabet helt konkret ville indebære udveksling af viden, værktøjer, kompetencer og ressourcer på tværs af de to klubber.
De tilføjede også, at man løbende ville undersøge mulighederne for at udbygge samarbejdet.
LIVE
Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER