‘Den største skandale i dansk fodbold’

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, vil gerne have indført en model i dansk fodbold, hvor de store klubber kan have et andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen.



FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.

Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.

I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge. 

Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold

Sune Smith-Nielsen

Sportsdirektør, FC København

FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.

Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?

En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne. 

– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.

FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.

– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.

Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her: 

​- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber

– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat







LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

OB – Randers FC

Silkeborg IF – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nedtur for Højlund og Napoli

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

OB siger farvel til seks spillere

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne