FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.
Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.
I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge.
Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold
Sune Smith-Nielsen
Sportsdirektør, FC København
FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.
Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?
En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne.
– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.
FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.
– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.
Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her:
- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber
– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark
– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER