FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.
Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.
I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge.
Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold
Sune Smith-Nielsen
Sportsdirektør, FC København
FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.
Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?
En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne.
– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.
FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.
– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.
Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her:
- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber
– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark
– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
MEDIE
Endelig er der godt nyt
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
‘Tæt på et rædselskabinet’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom