FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.
Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.
I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge.
Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold
Sune Smith-Nielsen
Sportsdirektør, FC København
FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.
Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?
En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne.
– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.
FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.
– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.
Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her:
- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber
– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark
– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Sune Smith-Nielsen færdig
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til