‘Den største skandale i dansk fodbold’

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, vil gerne have indført en model i dansk fodbold, hvor de store klubber kan have et andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen.



FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.

Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.

I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge. 

Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold

Sune Smith-Nielsen

Sportsdirektør, FC København

FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.

Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?

En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne. 

– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.

FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.

– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.

Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her: 

​- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber

– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat





Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning


Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Erstatter han Andreas Christensen?

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fælder hård Schmeichel-dom

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’