‘Den største skandale i dansk fodbold’

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, vil gerne have indført en model i dansk fodbold, hvor de store klubber kan have et andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen.



FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.

Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.

I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge. 

Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold

Sune Smith-Nielsen

Sportsdirektør, FC København

FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.

Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?

En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne. 

– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.

FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.

– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.

Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her: 

​- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber

– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat







LIVE

TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

– Vi er pressede

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Topscorer færdig

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Medie med dyster Dorgu-melding

– De lignede lort!

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Dansker lyner i Italien

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open