FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kommer i et interivew med Mediano med et opråb, som han mener vil gavne dansk talentudvikling fremadrettet.
Ja, faktisk betegner han det som en skandale, at modellen endnu ikke er indført.
I en række europæiske lande har de store klubber deres andethold repræsenteret i den næstbedste række. Herfra kan de ikke rykke op, men til gengæld er klubbens unge spillere, som endnu ikke er helt dygtige nok til at begå sig fast på førsteholdet, sikret spilletid på et højt niveau uge efter uge.
Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold
Sune Smith-Nielsen
Sportsdirektør, FC København
FC København sagde i løbet af sommeren farvel til en række talentfulde unge spillere som Thomas Jørgensen, brødrene Højlund, Aksel Halsgaard og Noah Sahsah, der i jagten på mere spilletid er taget til andre klubber. De fire førstnævnte har forladt FCK permanent, mens Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg.
Spørgsmålet er, om dette kunne være undgået, hvis FC København kunne tilbyde spilletid på andetholdet i NordicBet Ligaen?
En klub som FC Midtjylland har foretaget et strategisk træk i den forbindelse ved at købe portugisiske C.D. Mafra, som netop kan bruges til at give klubbens unge spillere minutter på et højt niveau. Også midtjydernes samarbejde med FC Fredericia er værd at nævne.
– Jeg synes, at den model klart er interessant. Det vil jeg da godt rose Midtjylland for. Men jeg synes, at der er en anden model, som er et kæmpe problem for dansk fodbold. Hvis man kigger mod Portugal, Spanien, Østrig, Holland og også nu Belgien, så har alle de lande som vi godt kan lide at sammenligne os med – en kæmpe international konkurrencefordel, og det er, at de må have deres andethold i den næstbedste række. I sidste sæson fulgte jeg Oscar Højlunds efterår. Han fik flere starter i Superligaen og nogle indhop. På samme tidspunkt fulgte jeg et talent i Salzburg, og han fik præcis samme antal starter og indskiftninger for Salzburg. Men han fik samtidig 12 kampe fra start for FC Liefering i den næstbedste række. Når man lige får de 12 gange 90 minutter plus det løse, opretholder man sin form og udvikler sig uge for uge. Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold, at vi ikke har kunnet løse, at vi har andethold i den næstbedste række. Det er et kæmpe problem for dansk talentudvikling, Siger Sune Smith-Nielsen til Mediano.
FC København kan som bekendt udleje deres unge spillere til andre klubber og satse på, at de vender stærkere tilbage, men den løsning har også sine ulemper set med FCK-briller, lyder det fra sportsdirektøren.
– Nu kan vi tage Noah Sahsah, som vi har lejet ud til Rosenborg. Kæmpe fordel for os. Der har vi lavet en lejeaftale, så han kan udvikle sig der, fordi han ville have svært ved at få spilletid, men han kan jo ikke om tre uger spille for FC København, hvis vi får to skader. Det er ulempen ved at have en anden klub. Men hvis du har det (et andethold, red.) i næstbedste række, kan du slå til, fastslår Sune Smith-Nielsen.
Tipsbladet har med afsæt i Sune Smith-Nielsens udtalelser til Mediano sat fokus på det konkrete forslag, og det kan du læse meget mere om her:
- Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
– FCK-boss’ opråb splitter danske klubber
– Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark
– Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED