FCK-boss’ opråb splitter danske klubber

Hvad siger de andre danske klubber til FCK-bossens forslag? Tipsbladet har talt med ledere fra FC Midtjylland, Brøndby, AaB og Esbjerg fB.



FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, er fortaler for, at danske klubber skal kunne have et andethold i divisionerne – præcis som man ser i eksempelvis Østrig, Holland og andre lande. 

Formålet med sådan et hold vil ikke mindst være at styrke den danske talentudvikling, lyder det. Det møder opbakning fra østrigske Sturm Graz

Men hvad siger de øvrige klubber i dansk fodbold?

Tipsbladet har spurgt repræsentanter fra fire danske klubber – FC Midtjylland, Brøndby IF og AaB fra Superligaen samt Esbjerg fB fra 1. division – om deres syn på modellen.

Og her er der ikke ubestridt opbakning til FCK-bossens forslag. Flere er enige i, at overgangen fra U19-fodbold til Superliga-fodbold er for stor, og at et mellemstadie kunne være brugbart – men omvendt er det heller ikke sikkert, at et ekstra hold i divisionerne vil være løsningen.

Læs de forskellige klubbossers svar herunder.

Jacob Larsen, akademichef, FC Midtjylland:
– Min ærlige holdning er, at jeg ud fra FC Midtjyllands synspunkt godt kan se, at nogle spillere vil blive matchet bedre, men hvis man tager den overordnede kasket på omkring dansk fodbold, kan jeg godt være lidt tvivlende over sammenhængen i hele modellen. Hvad vil det gøre ved niveauet i 1. division, hvis der er et FCM 2, et FCK 2 og et FCN 2?

– Der er en positiv opmærksomhed omkring 1. division med mange gode kampe og masser af tilskuere. For FCM isoleret set kan jeg se fordele, men jeg er i tvivl på dansk fodbolds vegne, og vi er en del af den fødekæde.

– Det vil alt andet end lige devaluere 1. division og noget af interessen, hvis ligaen får grad af at blive en reserveholdsturnering. Omvendt vil det have åbenlyse fordele for vores transition i FC Midtjylland. Det er en meget svær balance.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Aral Simsir var udlejet til flere klubber, før han fik gennembrud i FC Midtjylland.Foto: Alamy

Kim Vilfort, leder i Brøndby Masterclass, Brøndby IF
– Det helt overordnede er, at der mangler en eller anden form for turnering for de 18-, 19-, 20- og 21-årige – uanset om de så er i U19- eller førsteholdstruppen – som kan løfte det op til et mere internationalt niveau.

– Det hænger lidt sammen med, at Future Cup er svær at have med at gøre, fordi der kan være så voldsomt mange kampe samlet set for U19- og U17-spillerne, specielt hvis de er landsholdsaktuelle. Future Cup-kampene rykkes rundt, og der, hvor der er huller til de kampe, er mange ungdomslandsholdsspillere væk. Det er ellers nogle af dem, der vil nyde godt af kampene. Derfor er den svær at have med at gøre.

– Jeg er enig med Sune i, at der mangler et eller andet til de gode spillere fra U16 til U21, som ikke er mere eller mindre top 16 i en førsteholdstrup

– Hvis vi skal kigge på det, skal det nok helst være i 1. division. Det ville løfte fodboldniveauet – det tror jeg ikke, at der er tvivl om. Forskellen fra U19-ligaen til Superligaen eller 1. division, er vokset, fordi alle i ligaerne er fuldtidsprofessionelle og langt henad vejen er det unge mennesker, der er godt uddannet. Men det vil give andre udfordringer i fodboldsystemet at få fundet løsninger på.

– Jeg synes jo godt, at man kunne prøve nogle ting. Det er klart, at det er svært at prøve at lade dem rykke op i rækkerne, og så er det noget, der skal igennem DBU, så det er nok en svær og tung vej. Måske kan man prøve nogle andre ting i U19-ligaen eller noget U20, som har været oppe og vende, men jeg tror, at der er nogle forskellige ting, der vil gøre det svært at få det til at fungere helt optimalt. Dels er der rigtig meget landsholdsfodbold, og dels går de jo i skole, så det kan være en udfordring at lægge noget ovenpå det, de har på U19 og ned. Jeg tror ikke, at vi bliver meget klogere, før vi får prøvet nogle ting. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Noah Nartey er i denne sæson blevet en stor profil på Brøndbys førstehold. Foto: Alamy

Jens Hammer Sørensen, direktør, Esbjerg fB
– Der er mange ting for og imod. Det taler for, at de unge spillere i de store klubber matches på et højere niveau, men det giver en skævvridning i fairness i de rækker, hvor andetholdene spiller, for i den ene uge kan der være syv dygtige spillere med, mens de næsten ikke kan stille hold ugen efter, fordi de er afhængige af førsteholdet. Det taler klart imod.

– Jeg er heller ikke sikker på, det er godt for talentudviklingen, at alt for mange spillere havner i de store klubber. Lige nu nyder vi godt af den kæmpe talentudvikling i dansk fodbold, og der uddannes gode fodboldspillere i alle miljøer rundt omkring i Danmark.

James Gow, sportsdirektør, AaB
– Jeg er ikke den mest oplyste på det her område i Danmark, må jeg indrømme, men jeg kan se fordele og ulemper ved modellen. Det er et komplekst emne, og at det virker i Østrig er ikke ensbetydende med, at det vil virke i Danmark.

– Kulturen og konteksten er vigtig i det tilfælde. I England vil modellen simpelthen aldrig fungere. Hvis Manchester City kunne sætte et yngre hold ind i rækkerne… Det ville simpelthen ikke være populært blandt fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Mads Bomholt er en af flere unge spillere, der får spilletid i AaB. Foto: Alamy

– Det er præcis det samme problem verden over: Der vil altid være en forskel på ungdomsfodbold og seniorfodbold, og spørgsmål er altid, hvordan man løser det. Jeg ved ikke, om andethold vil være løsningen. Det kan også være løsningen på det, men samtidig give andre problemer. Der vil være problemer ved at indføre den model. Den løser måske problemet for de store klubber med mange ressourcer, men løser det problemet for alle?

– Der er også andre måder. Future Cup er en god idé, men svær at udføre. En udlejningsstrategi er også en god måde at give spillere minutter, hvis U19 er blevet for nemt. Der er også ting, man kan gøre internt, såsom at hive en spiller op på førsteholdet, så han kan træne mere.

Du kan læse mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer her på sitet:
FC København-boss Sune Smith-Nielsen: 'Den største skandale i dansk fodbold

Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark






Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Køber Liverpool-spiller for 300 mio.


Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

Superliga-kamp rykkes

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

FC København får dispensation

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen

Afsløring: Brøndby tilbyder Nartey ny kontrakt

10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Lebogang Phiri vender hjem?

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

FCM jagter erstatning for stor profil


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Rekordtransfer fylder alt: ‘Kæmpestort’

Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

Afslører: Jagter milliondyr profil



Afsløring: I dialog med Brøndby

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Færdig i Superligaen?

Afsløring: I dialog om Bodø/Glimt-dansker

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

AGF’er på vippen: Sådan ser transfer-fremtiden ud

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen

Afsløring: Mikkel Kallesøe skifter til AaB

Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål



PSG flopper fælt

Mesterklub byder 225 millioner på dansk stjerne

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly

Kasper Høghs værdi er eksploderet

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Nu taler ‘CV’ om hektisk trænerjagt

Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt



Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Brasilianere mumificerer egyptere