Skal danske klubber have mulighed for at have et andethold i den næstbedste danske række? Skal det være muligt, at et hold som Hobro IK kan møde eksempelvis FCK’s andethold i NordicBet Ligaen om nogle år?
Det vil Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør i FC København, gerne have.
Det er nemlig muligt i lande som Østrig, Holland, Belgien, Portugal og andre lande, som Danmark gerne vil sammenligne sig med på flere punkter, heriblandt talentudvikling
Det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også
Andreas Dithmermålmand, Jong Utrecht og tidligere FC København
I Holland oplever den danske målmand Andreas Dithmer strukturen på egen hånd, efter at han i sommer forlod FC København til fordel for FC Utrecht. Han har igennem 2024 spillet kampe for FC Utrechts de facto andethold, Jong Utrecht, mens han træner med førsteholdet. Noget, mange spillere i den hollandske klub gør.
Og han har udelukkende ros til overs for strukturen.
– Jeg synes jo, det giver rigtig god mening. Det kan være en svær vej for nogle at gå fra U19 til førsteholdsfodbold, så for mig giver det god mening at komme herned og spille i den struktur. Man får en masse professionelle kampe. Det er stadig et ungdomsmiljø, men man møder nogle voksne hold og får erfaring på en anden måde, siger Andreas Dithmer til Tipsbladet.
Er strukturen mere attraktiv som spiller?
– Det er jo svært at sige, fordi da jeg var i FCK, synes jeg, at det var attraktivt. Der kendte jeg ikke helt til, hvordan det er hernede. Men hernede er kampene meget mere attraktive. Vi spiller tit foran 15.000 eller 20.000 på udebane, og det er jo noget helt andet. Så mange kommer der jo ikke til U19-kampene.
– Man møder også voksne mænd, der har meget erfaring. Det er meget attraktivt at spille de her kampe, siger Andreas Dithmer.
Den 19-årige dansker oplever, at der lægges vægt på, at spillerne fra Jong Utrecht skal tage turen op til FC Utrecht i den bedste række – alene denne sommer er en håndfuld spillere, heriblandt danske Silas Andersen, blevet rykket op på førsteholdet.
Og så holder førsteholdets stab nøje øje med Jong Utrechts kampe og træninger, fordi vejen fra at være profil for Jong Utrecht i den næstbedste hollandske række til at spille for FC Utrecht trods alt ikke er så lang som fra U19-fodbold til Eredivisie.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Danmark bør overveje det’
Samtidig får talenterne på andetholdet som nævnt spilletid mod professionel og rutineret modstand i den næstbedste række, hvor navnkundige klubber som eksempelvis Vitesse gør sig.
Og det kan potentielt hjælpe en klub med at holde længere tid på deres største talenter end i for eksempel Danmark, hvor man skal gå direkte fra U19-fodbold til førsteholdsfodbold, lyder vurderingen.
– Det tænker jeg bestemt. Det svære med U19 er, at når du bliver 19, kan du ikke rigtig spille der længere, og så skal man ret hurtigt finde en løsning, om man skal blive med førsteholdet eller finde noget andet. Her kan du spille på Jong, indtil du er 23. Så man vil helt sikkert kunne holde på nogle spillere længere.
– Der vil også være nogle spillere, der er så dygtige, at de ikke synes, at det er tilstrækkeligt med Jong. Men mange vil man kunne holde på, fordi beslutningen om fremtiden udskydes, siger Andreas Dithmer.
Synes du, at man bør overveje det i Danmark?
– Ja, det synes jeg bestemt, at man kan. Man kan lære rigtig meget af det hernede, og man er professionel på en anden måde. Man spiller en masse kampe i en professionel liga. I FCK var jeg også professionel og trænede med førsteholdet, men jeg fik kampe på U19-niveau.
– Jeg har også kunnet se i Østrig, at klubberne får mange spillere igennem – for eksempel RB Salzburg med FC Liefering.
– Med andethold er niveauforskellen ikke lige så stor. I FCK er der nogle, der næsten bliver for gode til U19, og så får de ikke så meget ud af at spille der, men hvis de kunne spille i den næstbedste række, ville de blive matchet bedre. Det er jo ikke mig, der skal kloge mig på det, men jeg synes, at det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også, slutter den danske målmand.
Du kan læse mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer:
'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
LIVE
LIVE: Rapper køber ind i dansk klub
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Vil have ham væk fra FC København
Betyder det David Nielsen-fyring?
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!