Skal danske klubber have mulighed for at have et andethold i den næstbedste danske række? Skal det være muligt, at et hold som Hobro IK kan møde eksempelvis FCK’s andethold i NordicBet Ligaen om nogle år?
Det vil Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør i FC København, gerne have.
Det er nemlig muligt i lande som Østrig, Holland, Belgien, Portugal og andre lande, som Danmark gerne vil sammenligne sig med på flere punkter, heriblandt talentudvikling
Det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også
Andreas Dithmermålmand, Jong Utrecht og tidligere FC København
I Holland oplever den danske målmand Andreas Dithmer strukturen på egen hånd, efter at han i sommer forlod FC København til fordel for FC Utrecht. Han har igennem 2024 spillet kampe for FC Utrechts de facto andethold, Jong Utrecht, mens han træner med førsteholdet. Noget, mange spillere i den hollandske klub gør.
Og han har udelukkende ros til overs for strukturen.
– Jeg synes jo, det giver rigtig god mening. Det kan være en svær vej for nogle at gå fra U19 til førsteholdsfodbold, så for mig giver det god mening at komme herned og spille i den struktur. Man får en masse professionelle kampe. Det er stadig et ungdomsmiljø, men man møder nogle voksne hold og får erfaring på en anden måde, siger Andreas Dithmer til Tipsbladet.
Er strukturen mere attraktiv som spiller?
– Det er jo svært at sige, fordi da jeg var i FCK, synes jeg, at det var attraktivt. Der kendte jeg ikke helt til, hvordan det er hernede. Men hernede er kampene meget mere attraktive. Vi spiller tit foran 15.000 eller 20.000 på udebane, og det er jo noget helt andet. Så mange kommer der jo ikke til U19-kampene.
– Man møder også voksne mænd, der har meget erfaring. Det er meget attraktivt at spille de her kampe, siger Andreas Dithmer.
Den 19-årige dansker oplever, at der lægges vægt på, at spillerne fra Jong Utrecht skal tage turen op til FC Utrecht i den bedste række – alene denne sommer er en håndfuld spillere, heriblandt danske Silas Andersen, blevet rykket op på førsteholdet.
Og så holder førsteholdets stab nøje øje med Jong Utrechts kampe og træninger, fordi vejen fra at være profil for Jong Utrecht i den næstbedste hollandske række til at spille for FC Utrecht trods alt ikke er så lang som fra U19-fodbold til Eredivisie.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Danmark bør overveje det’
Samtidig får talenterne på andetholdet som nævnt spilletid mod professionel og rutineret modstand i den næstbedste række, hvor navnkundige klubber som eksempelvis Vitesse gør sig.
Og det kan potentielt hjælpe en klub med at holde længere tid på deres største talenter end i for eksempel Danmark, hvor man skal gå direkte fra U19-fodbold til førsteholdsfodbold, lyder vurderingen.
– Det tænker jeg bestemt. Det svære med U19 er, at når du bliver 19, kan du ikke rigtig spille der længere, og så skal man ret hurtigt finde en løsning, om man skal blive med førsteholdet eller finde noget andet. Her kan du spille på Jong, indtil du er 23. Så man vil helt sikkert kunne holde på nogle spillere længere.
– Der vil også være nogle spillere, der er så dygtige, at de ikke synes, at det er tilstrækkeligt med Jong. Men mange vil man kunne holde på, fordi beslutningen om fremtiden udskydes, siger Andreas Dithmer.
Synes du, at man bør overveje det i Danmark?
– Ja, det synes jeg bestemt, at man kan. Man kan lære rigtig meget af det hernede, og man er professionel på en anden måde. Man spiller en masse kampe i en professionel liga. I FCK var jeg også professionel og trænede med førsteholdet, men jeg fik kampe på U19-niveau.
– Jeg har også kunnet se i Østrig, at klubberne får mange spillere igennem – for eksempel RB Salzburg med FC Liefering.
– Med andethold er niveauforskellen ikke lige så stor. I FCK er der nogle, der næsten bliver for gode til U19, og så får de ikke så meget ud af at spille der, men hvis de kunne spille i den næstbedste række, ville de blive matchet bedre. Det er jo ikke mig, der skal kloge mig på det, men jeg synes, at det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også, slutter den danske målmand.
Du kan læse mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer:
'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL