Skal danske klubber have mulighed for at have et andethold i den næstbedste danske række? Skal det være muligt, at et hold som Hobro IK kan møde eksempelvis FCK’s andethold i NordicBet Ligaen om nogle år?
Det vil Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør i FC København, gerne have.
Det er nemlig muligt i lande som Østrig, Holland, Belgien, Portugal og andre lande, som Danmark gerne vil sammenligne sig med på flere punkter, heriblandt talentudvikling
Det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også
Andreas Dithmermålmand, Jong Utrecht og tidligere FC København
I Holland oplever den danske målmand Andreas Dithmer strukturen på egen hånd, efter at han i sommer forlod FC København til fordel for FC Utrecht. Han har igennem 2024 spillet kampe for FC Utrechts de facto andethold, Jong Utrecht, mens han træner med førsteholdet. Noget, mange spillere i den hollandske klub gør.
Og han har udelukkende ros til overs for strukturen.
– Jeg synes jo, det giver rigtig god mening. Det kan være en svær vej for nogle at gå fra U19 til førsteholdsfodbold, så for mig giver det god mening at komme herned og spille i den struktur. Man får en masse professionelle kampe. Det er stadig et ungdomsmiljø, men man møder nogle voksne hold og får erfaring på en anden måde, siger Andreas Dithmer til Tipsbladet.
Er strukturen mere attraktiv som spiller?
– Det er jo svært at sige, fordi da jeg var i FCK, synes jeg, at det var attraktivt. Der kendte jeg ikke helt til, hvordan det er hernede. Men hernede er kampene meget mere attraktive. Vi spiller tit foran 15.000 eller 20.000 på udebane, og det er jo noget helt andet. Så mange kommer der jo ikke til U19-kampene.
– Man møder også voksne mænd, der har meget erfaring. Det er meget attraktivt at spille de her kampe, siger Andreas Dithmer.
Den 19-årige dansker oplever, at der lægges vægt på, at spillerne fra Jong Utrecht skal tage turen op til FC Utrecht i den bedste række – alene denne sommer er en håndfuld spillere, heriblandt danske Silas Andersen, blevet rykket op på førsteholdet.
Og så holder førsteholdets stab nøje øje med Jong Utrechts kampe og træninger, fordi vejen fra at være profil for Jong Utrecht i den næstbedste hollandske række til at spille for FC Utrecht trods alt ikke er så lang som fra U19-fodbold til Eredivisie.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Danmark bør overveje det’
Samtidig får talenterne på andetholdet som nævnt spilletid mod professionel og rutineret modstand i den næstbedste række, hvor navnkundige klubber som eksempelvis Vitesse gør sig.
Og det kan potentielt hjælpe en klub med at holde længere tid på deres største talenter end i for eksempel Danmark, hvor man skal gå direkte fra U19-fodbold til førsteholdsfodbold, lyder vurderingen.
– Det tænker jeg bestemt. Det svære med U19 er, at når du bliver 19, kan du ikke rigtig spille der længere, og så skal man ret hurtigt finde en løsning, om man skal blive med førsteholdet eller finde noget andet. Her kan du spille på Jong, indtil du er 23. Så man vil helt sikkert kunne holde på nogle spillere længere.
– Der vil også være nogle spillere, der er så dygtige, at de ikke synes, at det er tilstrækkeligt med Jong. Men mange vil man kunne holde på, fordi beslutningen om fremtiden udskydes, siger Andreas Dithmer.
Synes du, at man bør overveje det i Danmark?
– Ja, det synes jeg bestemt, at man kan. Man kan lære rigtig meget af det hernede, og man er professionel på en anden måde. Man spiller en masse kampe i en professionel liga. I FCK var jeg også professionel og trænede med førsteholdet, men jeg fik kampe på U19-niveau.
– Jeg har også kunnet se i Østrig, at klubberne får mange spillere igennem – for eksempel RB Salzburg med FC Liefering.
– Med andethold er niveauforskellen ikke lige så stor. I FCK er der nogle, der næsten bliver for gode til U19, og så får de ikke så meget ud af at spille der, men hvis de kunne spille i den næstbedste række, ville de blive matchet bedre. Det er jo ikke mig, der skal kloge mig på det, men jeg synes, at det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også, slutter den danske målmand.
Du kan læse mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer:
'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE