Skal danske klubber have mulighed for at have et andethold i den næstbedste danske række? Skal det være muligt, at et hold som Hobro IK kan møde eksempelvis FCK’s andethold i NordicBet Ligaen om nogle år?
Det vil Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør i FC København, gerne have.
Det er nemlig muligt i lande som Østrig, Holland, Belgien, Portugal og andre lande, som Danmark gerne vil sammenligne sig med på flere punkter, heriblandt talentudvikling
Det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også
Andreas Dithmermålmand, Jong Utrecht og tidligere FC København
I Holland oplever den danske målmand Andreas Dithmer strukturen på egen hånd, efter at han i sommer forlod FC København til fordel for FC Utrecht. Han har igennem 2024 spillet kampe for FC Utrechts de facto andethold, Jong Utrecht, mens han træner med førsteholdet. Noget, mange spillere i den hollandske klub gør.
Og han har udelukkende ros til overs for strukturen.
– Jeg synes jo, det giver rigtig god mening. Det kan være en svær vej for nogle at gå fra U19 til førsteholdsfodbold, så for mig giver det god mening at komme herned og spille i den struktur. Man får en masse professionelle kampe. Det er stadig et ungdomsmiljø, men man møder nogle voksne hold og får erfaring på en anden måde, siger Andreas Dithmer til Tipsbladet.
Er strukturen mere attraktiv som spiller?
– Det er jo svært at sige, fordi da jeg var i FCK, synes jeg, at det var attraktivt. Der kendte jeg ikke helt til, hvordan det er hernede. Men hernede er kampene meget mere attraktive. Vi spiller tit foran 15.000 eller 20.000 på udebane, og det er jo noget helt andet. Så mange kommer der jo ikke til U19-kampene.
– Man møder også voksne mænd, der har meget erfaring. Det er meget attraktivt at spille de her kampe, siger Andreas Dithmer.
Den 19-årige dansker oplever, at der lægges vægt på, at spillerne fra Jong Utrecht skal tage turen op til FC Utrecht i den bedste række – alene denne sommer er en håndfuld spillere, heriblandt danske Silas Andersen, blevet rykket op på førsteholdet.
Og så holder førsteholdets stab nøje øje med Jong Utrechts kampe og træninger, fordi vejen fra at være profil for Jong Utrecht i den næstbedste hollandske række til at spille for FC Utrecht trods alt ikke er så lang som fra U19-fodbold til Eredivisie.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Danmark bør overveje det’
Samtidig får talenterne på andetholdet som nævnt spilletid mod professionel og rutineret modstand i den næstbedste række, hvor navnkundige klubber som eksempelvis Vitesse gør sig.
Og det kan potentielt hjælpe en klub med at holde længere tid på deres største talenter end i for eksempel Danmark, hvor man skal gå direkte fra U19-fodbold til førsteholdsfodbold, lyder vurderingen.
– Det tænker jeg bestemt. Det svære med U19 er, at når du bliver 19, kan du ikke rigtig spille der længere, og så skal man ret hurtigt finde en løsning, om man skal blive med førsteholdet eller finde noget andet. Her kan du spille på Jong, indtil du er 23. Så man vil helt sikkert kunne holde på nogle spillere længere.
– Der vil også være nogle spillere, der er så dygtige, at de ikke synes, at det er tilstrækkeligt med Jong. Men mange vil man kunne holde på, fordi beslutningen om fremtiden udskydes, siger Andreas Dithmer.
Synes du, at man bør overveje det i Danmark?
– Ja, det synes jeg bestemt, at man kan. Man kan lære rigtig meget af det hernede, og man er professionel på en anden måde. Man spiller en masse kampe i en professionel liga. I FCK var jeg også professionel og trænede med førsteholdet, men jeg fik kampe på U19-niveau.
– Jeg har også kunnet se i Østrig, at klubberne får mange spillere igennem – for eksempel RB Salzburg med FC Liefering.
– Med andethold er niveauforskellen ikke lige så stor. I FCK er der nogle, der næsten bliver for gode til U19, og så får de ikke så meget ud af at spille der, men hvis de kunne spille i den næstbedste række, ville de blive matchet bedre. Det er jo ikke mig, der skal kloge mig på det, men jeg synes, at det giver god mening, hvis man overvejer det i Danmark også, slutter den danske målmand.
Du kan læse mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer:
'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER