Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

I Østrig har man den model, som Sune Smith-Nielsen gerne ser indført i dansk fodbold, og Paul Pajduch, der er teknisk direktør i den østrigske mesterklub Sturm Graz, er helt på højde med sin kollega i FC København. Han belyser her fordelene ved modellen - og ulemperne.



FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen vil have indført, at de store klubber i Danmark kan have et andethold repræsenteret i NordicBet Ligaen. Det vil han for at gavne talentudviklingen.

FCK-bossen betegner det som 'en skandale', at modellen ikke allerede er indført.

I sin argumentation peger Sune Smith-Nielsen på en række lande, hvor man netop har denne model – blandt andre Østrig. Sturm Graz, der er forsvarende mestre i Østrig, har klubbens andethold spillende i landets næstbedste række. Det samme har Rapid Wien og reelt også Red Bull Salzburg i form af samarbejsklubben FC Liefering. 

Sturm Graz' tekniske direktør Paul Pajduch taler i et interview med Tipsbladet varmt om modellen, og set med hans briller bør dansk fodbold følge trop. Han er dermed helt på linje med Sune Smith-Nielsen.

– Man skal selvfølgelig tage højde for de forskellige interesser, der er i spil – spillere, klubber og forbund – og som med så meget andet her i verden fortjener debatten flere nuancer end blot et "ja" eller et "nej". Men ud fra mit synspunkt som repræsentant for en klub vil jeg meget stærkt argumentere for et andethold i den næstbedste række, siger Paul Pajduch til Tipsbladet. 

Sturm Graz har lige nu en lille håndfuld spillere i førsteholdstruppen, som har taget ruten fra klubbens andethold. Andre har formået at etablere sig på øvrige hold i den østrigske Bundesliga. 

– For os som klub bringer det store fordele med sig med et hold i den næstbedste række hvad angår talentudvikling og den modstand, de møder i det daglige. Jeg er af den klare overbevisning, at jo tidligere de unge spillere bliver matchet mod erfarne, professionelle fodboldspillere, jo bedre er det. 

– De udfordres også på andre parametre, som man ikke kan aflæse lige så let. Det er parametre som at blive matchet mod ældre, rutinerede spillere, presset fra tilskuerne eller en benhård kamp om at undgå nedrykning. Her spiller det naturligvis en rolle, at kampene foregår i en liga med et passende niveau – ingen har gavn af, hvis andetholdet taber med tre mål i alle kampe. 

– For mig som klubmand er denne model meget bedre end multi-klub-modellen eller at udleje spillere, fordi man hele tiden kan overvære den enkelte spiller meget tæt, lyder det fra Sturm Graz-direktøren.

2XXGD6M

Foto: Alamy

Naturligvis også ulemper
Det lyder jo meget godt alt sammen, men hvis alt var så rosenrødt, havde samtlige lande naturligvis indført modellen.

Paul Pajduch er da heller ikke blind for de faldgruber, modellen kan føre med sig.

– Ulempen består på forbund- og liganiveau. Andetholdene er ikke nødvendigvis lige så attraktive som andre klubber, og de tiltrækker ikke nær så mange fans eller medier til kampene. Det østrigske fodboldforbund har desuden fastlagt, at maks tre klubber må have et andethold i den næstbedste række. Ydermere er det også forbundet med en ekstra udgift for de tre klubber i form af lønninger, infrastruktur og rejseudgifter.

– Under alle omstændigheder mener jeg, at fordelene vejer langt tungere, hvis man selvfølgelig har råd til det, siger direktøren.

Sune Smith-Nielsen mener, at man i FC København med al sandsynlighed ville kunne holde på klubbens unge spillere i længere tid, hvis modellen blev indført i Danmark. Det siger han i kølvandet på et transfervindue, hvor FCK mistede store talenter som Thomas Jørgensen og brødrene Højlund. 

Her er Sturm Graz-direktøren helt på linje med sin kollega i den danske hovedstad.

– Man kan jo vende spørgsmålet om og sige, at det i hvert fald med sikkerhed hjælper os i forhold til at være en attraktiv klub for unge spillere. Det er især attraktivt for en dygtig U19-spiller at kunne tage de første skridt ind i professionel fodbold ved at spille på andetholdet. Skridtet fra U19 og direkte til førsteholdet kan for mange være for stort, lyder det fra Paul Pajduch.

Du kan læse meget mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer her på sitet. 
FC København-boss Sune Smith-Nielsen: 'Den største skandale i dansk fodbold 





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet