FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen vil have indført, at de store klubber i Danmark kan have et andethold repræsenteret i NordicBet Ligaen. Det vil han for at gavne talentudviklingen.
FCK-bossen betegner det som 'en skandale', at modellen ikke allerede er indført.
I sin argumentation peger Sune Smith-Nielsen på en række lande, hvor man netop har denne model – blandt andre Østrig. Sturm Graz, der er forsvarende mestre i Østrig, har klubbens andethold spillende i landets næstbedste række. Det samme har Rapid Wien og reelt også Red Bull Salzburg i form af samarbejsklubben FC Liefering.
Sturm Graz' tekniske direktør Paul Pajduch taler i et interview med Tipsbladet varmt om modellen, og set med hans briller bør dansk fodbold følge trop. Han er dermed helt på linje med Sune Smith-Nielsen.
– Man skal selvfølgelig tage højde for de forskellige interesser, der er i spil – spillere, klubber og forbund – og som med så meget andet her i verden fortjener debatten flere nuancer end blot et "ja" eller et "nej". Men ud fra mit synspunkt som repræsentant for en klub vil jeg meget stærkt argumentere for et andethold i den næstbedste række, siger Paul Pajduch til Tipsbladet.
Sturm Graz har lige nu en lille håndfuld spillere i førsteholdstruppen, som har taget ruten fra klubbens andethold. Andre har formået at etablere sig på øvrige hold i den østrigske Bundesliga.
– For os som klub bringer det store fordele med sig med et hold i den næstbedste række hvad angår talentudvikling og den modstand, de møder i det daglige. Jeg er af den klare overbevisning, at jo tidligere de unge spillere bliver matchet mod erfarne, professionelle fodboldspillere, jo bedre er det.
– De udfordres også på andre parametre, som man ikke kan aflæse lige så let. Det er parametre som at blive matchet mod ældre, rutinerede spillere, presset fra tilskuerne eller en benhård kamp om at undgå nedrykning. Her spiller det naturligvis en rolle, at kampene foregår i en liga med et passende niveau – ingen har gavn af, hvis andetholdet taber med tre mål i alle kampe.
– For mig som klubmand er denne model meget bedre end multi-klub-modellen eller at udleje spillere, fordi man hele tiden kan overvære den enkelte spiller meget tæt, lyder det fra Sturm Graz-direktøren.

Naturligvis også ulemper
Det lyder jo meget godt alt sammen, men hvis alt var så rosenrødt, havde samtlige lande naturligvis indført modellen.
Paul Pajduch er da heller ikke blind for de faldgruber, modellen kan føre med sig.
– Ulempen består på forbund- og liganiveau. Andetholdene er ikke nødvendigvis lige så attraktive som andre klubber, og de tiltrækker ikke nær så mange fans eller medier til kampene. Det østrigske fodboldforbund har desuden fastlagt, at maks tre klubber må have et andethold i den næstbedste række. Ydermere er det også forbundet med en ekstra udgift for de tre klubber i form af lønninger, infrastruktur og rejseudgifter.
– Under alle omstændigheder mener jeg, at fordelene vejer langt tungere, hvis man selvfølgelig har råd til det, siger direktøren.
Sune Smith-Nielsen mener, at man i FC København med al sandsynlighed ville kunne holde på klubbens unge spillere i længere tid, hvis modellen blev indført i Danmark. Det siger han i kølvandet på et transfervindue, hvor FCK mistede store talenter som Thomas Jørgensen og brødrene Højlund.
Her er Sturm Graz-direktøren helt på linje med sin kollega i den danske hovedstad.
– Man kan jo vende spørgsmålet om og sige, at det i hvert fald med sikkerhed hjælper os i forhold til at være en attraktiv klub for unge spillere. Det er især attraktivt for en dygtig U19-spiller at kunne tage de første skridt ind i professionel fodbold ved at spille på andetholdet. Skridtet fra U19 og direkte til førsteholdet kan for mange være for stort, lyder det fra Paul Pajduch.
Du kan læse meget mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer her på sitet.
FC København-boss Sune Smith-Nielsen: 'Den største skandale i dansk fodbold
LIVE
LIVE: Startopstillingerne er klar
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT