FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen vil have indført, at de store klubber i Danmark kan have et andethold repræsenteret i NordicBet Ligaen. Det vil han for at gavne talentudviklingen.
FCK-bossen betegner det som 'en skandale', at modellen ikke allerede er indført.
I sin argumentation peger Sune Smith-Nielsen på en række lande, hvor man netop har denne model – blandt andre Østrig. Sturm Graz, der er forsvarende mestre i Østrig, har klubbens andethold spillende i landets næstbedste række. Det samme har Rapid Wien og reelt også Red Bull Salzburg i form af samarbejsklubben FC Liefering.
Sturm Graz' tekniske direktør Paul Pajduch taler i et interview med Tipsbladet varmt om modellen, og set med hans briller bør dansk fodbold følge trop. Han er dermed helt på linje med Sune Smith-Nielsen.
– Man skal selvfølgelig tage højde for de forskellige interesser, der er i spil – spillere, klubber og forbund – og som med så meget andet her i verden fortjener debatten flere nuancer end blot et "ja" eller et "nej". Men ud fra mit synspunkt som repræsentant for en klub vil jeg meget stærkt argumentere for et andethold i den næstbedste række, siger Paul Pajduch til Tipsbladet.
Sturm Graz har lige nu en lille håndfuld spillere i førsteholdstruppen, som har taget ruten fra klubbens andethold. Andre har formået at etablere sig på øvrige hold i den østrigske Bundesliga.
– For os som klub bringer det store fordele med sig med et hold i den næstbedste række hvad angår talentudvikling og den modstand, de møder i det daglige. Jeg er af den klare overbevisning, at jo tidligere de unge spillere bliver matchet mod erfarne, professionelle fodboldspillere, jo bedre er det.
– De udfordres også på andre parametre, som man ikke kan aflæse lige så let. Det er parametre som at blive matchet mod ældre, rutinerede spillere, presset fra tilskuerne eller en benhård kamp om at undgå nedrykning. Her spiller det naturligvis en rolle, at kampene foregår i en liga med et passende niveau – ingen har gavn af, hvis andetholdet taber med tre mål i alle kampe.
– For mig som klubmand er denne model meget bedre end multi-klub-modellen eller at udleje spillere, fordi man hele tiden kan overvære den enkelte spiller meget tæt, lyder det fra Sturm Graz-direktøren.

Naturligvis også ulemper
Det lyder jo meget godt alt sammen, men hvis alt var så rosenrødt, havde samtlige lande naturligvis indført modellen.
Paul Pajduch er da heller ikke blind for de faldgruber, modellen kan føre med sig.
– Ulempen består på forbund- og liganiveau. Andetholdene er ikke nødvendigvis lige så attraktive som andre klubber, og de tiltrækker ikke nær så mange fans eller medier til kampene. Det østrigske fodboldforbund har desuden fastlagt, at maks tre klubber må have et andethold i den næstbedste række. Ydermere er det også forbundet med en ekstra udgift for de tre klubber i form af lønninger, infrastruktur og rejseudgifter.
– Under alle omstændigheder mener jeg, at fordelene vejer langt tungere, hvis man selvfølgelig har råd til det, siger direktøren.
Sune Smith-Nielsen mener, at man i FC København med al sandsynlighed ville kunne holde på klubbens unge spillere i længere tid, hvis modellen blev indført i Danmark. Det siger han i kølvandet på et transfervindue, hvor FCK mistede store talenter som Thomas Jørgensen og brødrene Højlund.
Her er Sturm Graz-direktøren helt på linje med sin kollega i den danske hovedstad.
– Man kan jo vende spørgsmålet om og sige, at det i hvert fald med sikkerhed hjælper os i forhold til at være en attraktiv klub for unge spillere. Det er især attraktivt for en dygtig U19-spiller at kunne tage de første skridt ind i professionel fodbold ved at spille på andetholdet. Skridtet fra U19 og direkte til førsteholdet kan for mange være for stort, lyder det fra Paul Pajduch.
Du kan læse meget mere om det konkrete tema herunder og i de kommende timer her på sitet.
FC København-boss Sune Smith-Nielsen: 'Den største skandale i dansk fodbold
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER