Skal de store klubber i Danmark have mulighed for at have deres andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen?
Det er en debat, der igen er blevet rejst, efter at FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har kaldt det for 'en skandale', at det ikke forholder sig sådan.
Tipsbladet tager i denne uge emnet under kærlig behandling og har i den forbindelse også talt med Claus Thomsen, som er direktør i Divisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.
– Der kommer sikkert en diskussion. Det er jo en løbende diskussion. Man kan tage det op, hvis man vil tage det op. Der er lang vej dertil, men det betyder jo ikke, at vi ikke kan diskutere det, siger Claus Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Lige nu er aftalerne sådan, at klubberne skal være enige om det. Men det betyder ikke, at man ikke kan diskutere det. Der er ikke noget, der er umuligt Det er ikke specielt hemmeligt, og det er jævnligt noget, der bliver diskuteret. Vores model har været, at vi har to stærke rækker og Future Cup ved siden af kombineret med andre ting. Det kan være, vi skal diskutere U19-strukturer, og det kan også være rigtigt, at der findes et form for vakuum omkring U23-niveau.
Direktøren vil ikke kaste sig ind i debatten om, hvad der taler for og imod modellen. Det mener han ikke er Divisionsforeningens opgave.
– Men mit gæt er, at der kommer en seriøs debat om det, for der er nogen, der taler om det. Så er spørgsmålet, om man vil have det i dansk fodbold. Og hvis man vil have det, er der et stykke vej til det, for det vil gavne meget få klubber.
– Det er ikke muligt at have 12 ekstra hold i NordicBet Ligaen. Man skal blive enige om, hvilke hold det skal være. I Belgien har de en model for det, hvor man kan spille sig ind og ud af rækken. Og så koster det. I Belgien er prisen på halvanden million euro.
– Der er mange modeller, og jeg tror, diskussionen dukker op. Hvor den så ender, det er svært at sige. Det vil være en stor forandring, så det er ikke et enkelt mål at opnå, lyder det fra Claus Thomsen.
Du kan læse meget mere herunder:
FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT