Skal de store klubber i Danmark have mulighed for at have deres andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen?
Det er en debat, der igen er blevet rejst, efter at FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har kaldt det for 'en skandale', at det ikke forholder sig sådan.
Tipsbladet tager i denne uge emnet under kærlig behandling og har i den forbindelse også talt med Claus Thomsen, som er direktør i Divisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.
– Der kommer sikkert en diskussion. Det er jo en løbende diskussion. Man kan tage det op, hvis man vil tage det op. Der er lang vej dertil, men det betyder jo ikke, at vi ikke kan diskutere det, siger Claus Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Lige nu er aftalerne sådan, at klubberne skal være enige om det. Men det betyder ikke, at man ikke kan diskutere det. Der er ikke noget, der er umuligt Det er ikke specielt hemmeligt, og det er jævnligt noget, der bliver diskuteret. Vores model har været, at vi har to stærke rækker og Future Cup ved siden af kombineret med andre ting. Det kan være, vi skal diskutere U19-strukturer, og det kan også være rigtigt, at der findes et form for vakuum omkring U23-niveau.
Direktøren vil ikke kaste sig ind i debatten om, hvad der taler for og imod modellen. Det mener han ikke er Divisionsforeningens opgave.
– Men mit gæt er, at der kommer en seriøs debat om det, for der er nogen, der taler om det. Så er spørgsmålet, om man vil have det i dansk fodbold. Og hvis man vil have det, er der et stykke vej til det, for det vil gavne meget få klubber.
– Det er ikke muligt at have 12 ekstra hold i NordicBet Ligaen. Man skal blive enige om, hvilke hold det skal være. I Belgien har de en model for det, hvor man kan spille sig ind og ud af rækken. Og så koster det. I Belgien er prisen på halvanden million euro.
– Der er mange modeller, og jeg tror, diskussionen dukker op. Hvor den så ender, det er svært at sige. Det vil være en stor forandring, så det er ikke et enkelt mål at opnå, lyder det fra Claus Thomsen.
Du kan læse meget mere herunder:
FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER