Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat’

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, er sikker på, at der vil komme en diskussion om, hvorvidt danske topklubber kan have deres andethold i NordicBet Ligaen.



Skal de store klubber i Danmark have mulighed for at have deres andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen?

Det er en debat, der igen er blevet rejst, efter at FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har kaldt det for 'en skandale', at det ikke forholder sig sådan. 

Tipsbladet tager i denne uge emnet under kærlig behandling og har i den forbindelse også talt med Claus Thomsen, som er direktør i Divisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.

– Der kommer sikkert en diskussion. Det er jo en løbende diskussion. Man kan tage det op, hvis man vil tage det op. Der er lang vej dertil, men det betyder jo ikke, at vi ikke kan diskutere det, siger Claus Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Lige nu er aftalerne sådan, at klubberne skal være enige om det. Men det betyder ikke, at man ikke kan diskutere det. Der er ikke noget, der er umuligt Det er ikke specielt hemmeligt, og det er jævnligt noget, der bliver diskuteret. Vores model har været, at vi har to stærke rækker og Future Cup ved siden af kombineret med andre ting. Det kan være, vi skal diskutere U19-strukturer, og det kan også være rigtigt, at der findes et form for vakuum omkring U23-niveau.

Direktøren vil ikke kaste sig ind i debatten om, hvad der taler for og imod modellen. Det mener han ikke er Divisionsforeningens opgave.

– Men mit gæt er, at der kommer en seriøs debat om det, for der er nogen, der taler om det. Så er spørgsmålet, om man vil have det i dansk fodbold. Og hvis man vil have det, er der et stykke vej til det, for det vil gavne meget få klubber. 

– Det er ikke muligt at have 12 ekstra hold i NordicBet Ligaen. Man skal blive enige om, hvilke hold det skal være. I Belgien har de en model for det, hvor man kan spille sig ind og ud af rækken. Og så koster det. I Belgien er prisen på halvanden million euro.

– Der er mange modeller, og jeg tror, diskussionen dukker op. Hvor den så ender, det er svært at sige. Det vil være en stor forandring, så det er ikke et enkelt mål at opnå, lyder det fra Claus Thomsen.

Du kan læse meget mere herunder:

FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'

Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

FCK-boss' opråb splitter danske klubber





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Randers var tæt på – nu er han et monster

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Det skal blive bedre, Isaksen!

Ser I med, Brøndby?

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!