Superliga-boss: ‘Der kommer en seriøs debat’

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, er sikker på, at der vil komme en diskussion om, hvorvidt danske topklubber kan have deres andethold i NordicBet Ligaen.



Skal de store klubber i Danmark have mulighed for at have deres andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen?

Det er en debat, der igen er blevet rejst, efter at FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har kaldt det for 'en skandale', at det ikke forholder sig sådan. 

Tipsbladet tager i denne uge emnet under kærlig behandling og har i den forbindelse også talt med Claus Thomsen, som er direktør i Divisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.

– Der kommer sikkert en diskussion. Det er jo en løbende diskussion. Man kan tage det op, hvis man vil tage det op. Der er lang vej dertil, men det betyder jo ikke, at vi ikke kan diskutere det, siger Claus Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Lige nu er aftalerne sådan, at klubberne skal være enige om det. Men det betyder ikke, at man ikke kan diskutere det. Der er ikke noget, der er umuligt Det er ikke specielt hemmeligt, og det er jævnligt noget, der bliver diskuteret. Vores model har været, at vi har to stærke rækker og Future Cup ved siden af kombineret med andre ting. Det kan være, vi skal diskutere U19-strukturer, og det kan også være rigtigt, at der findes et form for vakuum omkring U23-niveau.

Direktøren vil ikke kaste sig ind i debatten om, hvad der taler for og imod modellen. Det mener han ikke er Divisionsforeningens opgave.

– Men mit gæt er, at der kommer en seriøs debat om det, for der er nogen, der taler om det. Så er spørgsmålet, om man vil have det i dansk fodbold. Og hvis man vil have det, er der et stykke vej til det, for det vil gavne meget få klubber. 

– Det er ikke muligt at have 12 ekstra hold i NordicBet Ligaen. Man skal blive enige om, hvilke hold det skal være. I Belgien har de en model for det, hvor man kan spille sig ind og ud af rækken. Og så koster det. I Belgien er prisen på halvanden million euro.

– Der er mange modeller, og jeg tror, diskussionen dukker op. Hvor den så ender, det er svært at sige. Det vil være en stor forandring, så det er ikke et enkelt mål at opnå, lyder det fra Claus Thomsen.

Du kan læse meget mere herunder:

FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'

Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

FCK-boss' opråb splitter danske klubber





Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

‘Derfra moser vi dem’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Glem 4-4-4-4-0

Remis i Basel

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’