Skal de store klubber i Danmark have mulighed for at have deres andethold i NordicBet Ligaen for at gavne talentudviklingen?
Det er en debat, der igen er blevet rejst, efter at FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har kaldt det for 'en skandale', at det ikke forholder sig sådan.
Tipsbladet tager i denne uge emnet under kærlig behandling og har i den forbindelse også talt med Claus Thomsen, som er direktør i Divisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.
– Der kommer sikkert en diskussion. Det er jo en løbende diskussion. Man kan tage det op, hvis man vil tage det op. Der er lang vej dertil, men det betyder jo ikke, at vi ikke kan diskutere det, siger Claus Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Lige nu er aftalerne sådan, at klubberne skal være enige om det. Men det betyder ikke, at man ikke kan diskutere det. Der er ikke noget, der er umuligt Det er ikke specielt hemmeligt, og det er jævnligt noget, der bliver diskuteret. Vores model har været, at vi har to stærke rækker og Future Cup ved siden af kombineret med andre ting. Det kan være, vi skal diskutere U19-strukturer, og det kan også være rigtigt, at der findes et form for vakuum omkring U23-niveau.
Direktøren vil ikke kaste sig ind i debatten om, hvad der taler for og imod modellen. Det mener han ikke er Divisionsforeningens opgave.
– Men mit gæt er, at der kommer en seriøs debat om det, for der er nogen, der taler om det. Så er spørgsmålet, om man vil have det i dansk fodbold. Og hvis man vil have det, er der et stykke vej til det, for det vil gavne meget få klubber.
– Det er ikke muligt at have 12 ekstra hold i NordicBet Ligaen. Man skal blive enige om, hvilke hold det skal være. I Belgien har de en model for det, hvor man kan spille sig ind og ud af rækken. Og så koster det. I Belgien er prisen på halvanden million euro.
– Der er mange modeller, og jeg tror, diskussionen dukker op. Hvor den så ender, det er svært at sige. Det vil være en stor forandring, så det er ikke et enkelt mål at opnå, lyder det fra Claus Thomsen.
Du kan læse meget mere herunder:
FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'
Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
‘Det er ufatteligt imponerende’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT