• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Den nu tidligere formand for FC Københavns fanklub, Michael Patuel, er blevet politianmeldt for bedrageri begået mod fanklubben.

Af Søren Hanghøj Kristensen

FC Københavns fanklub, FCKFC, har anmeldt den tidligere formand, Michael Patuel, til politiet. Patuel trak sig i januar måned fra jobbet som fanformand af "personlige årsager", men nu ser sandheden dagens lys. Den tidligere fanformand har erkendt bedrageri for 77.000 kroner i fanklubbens regi.

- I slutningen af 2011 fandt kasseren og kontoret en række uoverensstemmelser i i foreningens økonomi. Sagen blev undersøgt til bunds og man fandt ud af at formanden Michael Patuel havde begået bedrageri med foreningens fakturasystem. Michael Patuel har vedkendt sig bedrageri i omegnen af kr. 77.000. Sagen er overdraget til politiet, skriver FCKFC i et referat af den nylige generalforsamling.

FC Københavns fanklub har nu ekskluderet Michael Patuel på livstid. Det er nu op til FC København at beslutte, om den tidligere formand også skal ekskluderes fra klubbens kampe.