FCM-lejren: Skal have en vis form for paranoia

Med tre kampe tilbage af sæsonen kan FC Midtjylland stadig selv afgøre mesterskabet, men Brøndby er tæt på nu.



FC Midtjylland kom til Brøndby for at vinde og reelt lukke guldkampen. Men et rødt kort til FCM ændrede udviklingen på kampen. Det endte med en sejr til Brøndby på 3-1.

Erik Sviatchenko, anfører i FCM, betragter Brøndby som en alvorlig guldkonkurrent før de sidste tre spillerunder. FCM er kun foran med et point ned til Brøndby.

– Vi ville enten være foran med syv, fire eller et point. Så på den måde er guldkampen totalt åben nu, siger Erik Sviatchenko.

– Havde det været syv eller fire point havde jeg haft en bedre mavefornemmelse. Med kun et point er det markant mere tæt, det kan man se i tabellen.

– Men det er stadig i vores egne hænder. Det bliver bare en vanvittig afslutning. For jer, der står her som gribbe, I glæder jer jo helt vildt, siger Sviatchenko til de fremmødte journalister.

Han glædede sig over, at de 8158 fremmødte tilskuere på Brøndby Stadion skabte god stemning på lægterne, men ærgrede sig over udfaldet.

– Det er fodbold, når det er bedst og værst. Der var virkelig knald på. Det var også en fed kulisse, det var højlydt. Det er sådan, det skal være i en topkamp.

– Det er det, som er så vildt i denne sæson. Det kunne have været helt slut, men nu er det totalt åbent. Det bliver spændende, siger Sviatchenko.

FCM-træner Brian Priske vil ikke fokusere for meget på Brøndby. Han kigger allerede frem mod næste spillerunde mod Randers og den resterende del af sæsonen.

– Brøndby har været godt kørende i år, og hatten af for det. Men vi kigger på os selv og sørger for at gøre vores ting så godt, som vi overhovedet kan.

– Hvad der sker på vestegnen og alle mulige andre steder, bruger vi ikke så meget tid på, siger Priske.

Han hæfter sig ved, at FCM fortsat er i en gunstig position.

– Jeg har sagt det i lang tid. Det handler om at gøre tingene færdige og have en vis form for paranoia i det, vi laver. Så længe, der ikke er noget, der er afgjort, skal du være klar og levere.

– Det havde vi intentionen om i Brøndby, men det lykkedes ikke. Vi fører heldigvis stadig med et point, og vi kan selv afgøre det i de sidste tre kampe.

– Vi vil rigtig gerne blive mestre, og det er vores altoverskyggende mål, fastslår Priske.

/ritzau/





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu