FC Midtjylland kom til Brøndby for at vinde og reelt lukke guldkampen. Men et rødt kort til FCM ændrede udviklingen på kampen. Det endte med en sejr til Brøndby på 3-1.
Erik Sviatchenko, anfører i FCM, betragter Brøndby som en alvorlig guldkonkurrent før de sidste tre spillerunder. FCM er kun foran med et point ned til Brøndby.
– Vi ville enten være foran med syv, fire eller et point. Så på den måde er guldkampen totalt åben nu, siger Erik Sviatchenko.
– Havde det været syv eller fire point havde jeg haft en bedre mavefornemmelse. Med kun et point er det markant mere tæt, det kan man se i tabellen.
– Men det er stadig i vores egne hænder. Det bliver bare en vanvittig afslutning. For jer, der står her som gribbe, I glæder jer jo helt vildt, siger Sviatchenko til de fremmødte journalister.
Han glædede sig over, at de 8158 fremmødte tilskuere på Brøndby Stadion skabte god stemning på lægterne, men ærgrede sig over udfaldet.
– Det er fodbold, når det er bedst og værst. Der var virkelig knald på. Det var også en fed kulisse, det var højlydt. Det er sådan, det skal være i en topkamp.
– Det er det, som er så vildt i denne sæson. Det kunne have været helt slut, men nu er det totalt åbent. Det bliver spændende, siger Sviatchenko.
FCM-træner Brian Priske vil ikke fokusere for meget på Brøndby. Han kigger allerede frem mod næste spillerunde mod Randers og den resterende del af sæsonen.
– Brøndby har været godt kørende i år, og hatten af for det. Men vi kigger på os selv og sørger for at gøre vores ting så godt, som vi overhovedet kan.
– Hvad der sker på vestegnen og alle mulige andre steder, bruger vi ikke så meget tid på, siger Priske.
Han hæfter sig ved, at FCM fortsat er i en gunstig position.
– Jeg har sagt det i lang tid. Det handler om at gøre tingene færdige og have en vis form for paranoia i det, vi laver. Så længe, der ikke er noget, der er afgjort, skal du være klar og levere.
– Det havde vi intentionen om i Brøndby, men det lykkedes ikke. Vi fører heldigvis stadig med et point, og vi kan selv afgøre det i de sidste tre kampe.
– Vi vil rigtig gerne blive mestre, og det er vores altoverskyggende mål, fastslår Priske.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
LIVE: FCK smider sejren
EKSKLUSIVT
