FCM-lejren: Skal have en vis form for paranoia

Med tre kampe tilbage af sæsonen kan FC Midtjylland stadig selv afgøre mesterskabet, men Brøndby er tæt på nu.



FC Midtjylland kom til Brøndby for at vinde og reelt lukke guldkampen. Men et rødt kort til FCM ændrede udviklingen på kampen. Det endte med en sejr til Brøndby på 3-1.

Erik Sviatchenko, anfører i FCM, betragter Brøndby som en alvorlig guldkonkurrent før de sidste tre spillerunder. FCM er kun foran med et point ned til Brøndby.

– Vi ville enten være foran med syv, fire eller et point. Så på den måde er guldkampen totalt åben nu, siger Erik Sviatchenko.

– Havde det været syv eller fire point havde jeg haft en bedre mavefornemmelse. Med kun et point er det markant mere tæt, det kan man se i tabellen.

– Men det er stadig i vores egne hænder. Det bliver bare en vanvittig afslutning. For jer, der står her som gribbe, I glæder jer jo helt vildt, siger Sviatchenko til de fremmødte journalister.

Han glædede sig over, at de 8158 fremmødte tilskuere på Brøndby Stadion skabte god stemning på lægterne, men ærgrede sig over udfaldet.

– Det er fodbold, når det er bedst og værst. Der var virkelig knald på. Det var også en fed kulisse, det var højlydt. Det er sådan, det skal være i en topkamp.

– Det er det, som er så vildt i denne sæson. Det kunne have været helt slut, men nu er det totalt åbent. Det bliver spændende, siger Sviatchenko.

FCM-træner Brian Priske vil ikke fokusere for meget på Brøndby. Han kigger allerede frem mod næste spillerunde mod Randers og den resterende del af sæsonen.

– Brøndby har været godt kørende i år, og hatten af for det. Men vi kigger på os selv og sørger for at gøre vores ting så godt, som vi overhovedet kan.

– Hvad der sker på vestegnen og alle mulige andre steder, bruger vi ikke så meget tid på, siger Priske.

Han hæfter sig ved, at FCM fortsat er i en gunstig position.

– Jeg har sagt det i lang tid. Det handler om at gøre tingene færdige og have en vis form for paranoia i det, vi laver. Så længe, der ikke er noget, der er afgjort, skal du være klar og levere.

– Det havde vi intentionen om i Brøndby, men det lykkedes ikke. Vi fører heldigvis stadig med et point, og vi kan selv afgøre det i de sidste tre kampe.

– Vi vil rigtig gerne blive mestre, og det er vores altoverskyggende mål, fastslår Priske.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Jakob Poulsen med dyster melding

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Spotpris – så billig er Højbjerg

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Vejle Boldklub – Randers FC

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

AaB i vildt comeback

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

FCK bød på landsholdsmålmand

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe