Hvis der er nogen, der ved, hvilken situation Pione Sisto står i, er det Erik Sviatchenko. Han vendte selv hjem til FC Midtjylland efter først succes og siden en svær sportslig tid i udlandet, nøjagtig som Sisto gør denne uge.
Sisto tog ikke sin gamle holdkammerat og nye anfører med på råd, inden han skiftede. Men hvis han skulle få lyst til et par velmente ord fra en mand, der har været der, hvor Sisto er nu, deler Sviatchenko gerne ud.
– Nu kommer der til at være en masse postyr, og der er kæmpe pres på. Det var der også, da jeg kom hjem. Man kommer hjem, og man har jo ikke lyst til at skuffe nogen, i hvert fald ikke sig selv. Så jeg tror, at det med at afstemme med sig selv, hvor han er henne i sin fysiske formåen… Lad være med at stresse, siger han til tipsbladet.dk.
– Det vigtigste er, at han kommer i en rigtig god forfatning, får trænet godt og står snorlige. Det er jeg slet ikke i tvivl om, at han gør, men at der er tid. Det er måske det, jeg vil sige til ham. Det er én selv, der stresser én selv. Klubben har sagt: “Rolig nu. Fire år nu her. Om du kommer i gang om to uger eller en måned… I sidste ende vil vi hellere bruge en måned på, at han står der helt snorlige.”
– Der er tid og ro. Så er det egentlig bare om at omfavne den situation, han er i. Han har en kæmpe mulighed for at tage det næste skridt. Kommer hjem med masser af erfaring og får lov til at vise det på MCH Arena. Vise sig selv, at når han er allerbedst, er han Superligaens bedste spiller, for det er jeg slet ikke i tvivl om, at han er. Der er ikke nogen, der kan måle sig med ham, når han rammer niveauet.
Læs også:Video: Sender Sisto guldet til FCM i stedet for FCK?
Selv om PIone Sisto sluttede sin tid i Celta Vigo som reserve, gik det rigtig godt undervejs. Han var fast mand på holdet, ditto på det danske landshold, og i løbet af 2017/18-sæsonen viste FC Barcelona interesse for ham.
I det lys kan et skifte hjem til FC Midtjylland godt fremstå som en skuffelse, men sådan må Sisto endelig ikke selv opfatte det, mener Erik Sviatchenko.
– Jeg synes ikke, at det er et nederlag. Det skal det slet ikke være. Han skal se det som værende et tilvalg, han har gjort sig. At nu vil han bygge sig selv op, men han vil også gerne være med til at bygge klubben op. Når vi ser det billede derovre af de danske mestre, skal han inde i sit hoved tænke, at vi skal være danske mestre to år i streg.
– Hvis det er hans første målsætning, er vi på rette vej. Fremfor at tænke på det, der skal ske om to-tre år, hvor han kan sige: “Nu vil jeg gerne af sted igen.” Det handler om én ting; at han skal være outstanding nu. Så løser alt sig selv. Så skal klubberne nok kommer igen. Det ved han jo også godt.
Da FC Midtjylland mandag præsenterede Pione Sisto, var den ene lounge på MCH Arena fyldt med journalister og fotografer. Klubben havde endda i al hast fået fremstillet en fotovæg med den nye profil i fuld figur.
Læs også:Avis: FCM sprænger lønramme for Sisto
Det vidnede om, at Sisto er et stort navn i Danmark og FC Midtjylland. Den modtagelse havde han trods alt næppe fået, hvis han var skiftet til et mellemhold i Frankrig eller Tyskland, og i den opmærksomhed ligger der både en udfordring og en mulighed, mener Erik Sviatchenko.
– Nogle gange kan man også løfte sig af det der. Det er jo hans hjem her i omegnen. Men selvfølgelig har han sat sig i en situation, hvor failure is not an option, siger han.
– Man ser jo også hans entré. Det er jo lidt anderledes, end det har været før i tiden. Det er en spiller, som er virkelig high profile. Jeg synes sgu, det er fedt, at vi har flere spillere, som kan bidrage med det stjernestøv, og det kommer han jo med. Men det er ikke et nemt valg, selv om man siger, det er det “nemme” valg.
Pione Sisto får første chance for comeback i FC Midtjylland-trøjen på fredag, når holdet åbner Superligaen mod SønderjyskE.
Læs også:Tjørring tjener på Sisto-transfer: Skal da ud til et møde med FCM
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
Læs også:Stort Pione Sisto-interview: Mit hjerte valgte pludselig FC Midtjylland
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby?
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
