Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig

Pokalmestrene fra FC Midtjylland fik en svær lodtrækning i pokalturneringen, hvor klubben trak Fremad Amager på udebane. Det opgør er en reprise af en absurd kamp, hvor FCM for tre år siden fik plyndret værdigenstande.



Rafael van der Vaart var lige kommet til dansk fodbold, og hollænderen var med i den trup, som FC Mditjylland i efteråret sendte til pokalopgøret mod Fremad Amager.

Udekampen i oktober 2016 forløb sådan set fint, for FC Midtjylland endte med at vinde opgøret med 3-1 og bookede dermed billet videre til næste runde.

Men da holdet gik i omklædningsrummet for at få badet og skiftet til civilt tøj, var alle værdigenstande væk. Plyndret alt imens, at FCM spillede pokalkamp.

Alle omkring FC Midtjylland var ikke overraskende rasende over at have mistet værdifulde genstande, og politiet blev også tilkaldt. 

– Der er blevet stjålet en masse af værdi. Telefoner, bilnøgler osv. Nu kommer politiet, og så tager vi den derfra, sagde Claus Steinlein dengang til tipsbladet.dk.

Her godt tre år senere mødes de to mandskaber så igen på Sundby Idrætspark.

– Den dag stå meget klar for mig. Det var nærmest Rilwans (Hassan) skrig, der var det første, jeg huske. Han var den første, der opdagede det. Vores ting lå hulter til bulter. Nu var jeg der (Sundby Idrætspark, red.) i sidste sæson med Lyngby, inden jeg skiftede tilbage til FC Midtjylland, og der er blevet skiftet vinduer og døre, og der er i det store hele taget en del foranstaltninger. Så for mig at se fylder det ikke så meget, siger Mikkel Andersen til tipsbladet.dk.

Keeperen var bare en af to nuværende FCM-spillere, der var med i truppen dengang. Den anden er langtidsskadede Kristian Riis.

Andersen mener ikke, at historien fra for tre år siden bør fylde meget i snakken om kampen, og han ved heller ikke på nuværende tidspunkt, om FC Midtjylland denne gang tager sine tanker med ud fra omklædningsrummet.

– Man skal ikke gøre det større, end det er. Lige nu handler det om fokus på kampen. Jeg har ingen bekymring over at skulle spille mod Fremad Amager. Det er en chance for en masse spillere, der måske ikke har spillet så meget indtil videre i denne sæson. I Midtjylland har vi jo en trup, der er så god, at vi næsten kan stille med to hold. Det gælder også mig selv – det kommer dog som altid an på, hvad træneren træffer af valg, siger målmanden og forklarer:

Læs også:Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

– Jeg tror mere, det er medierne (der har fokus på historikken, red.). Det er en helt ny trup, et helt andet hold end dengang. 

Båed Riis og Andersen har siden kampen været på andre adresser. Riis har været udlejet til Vendsyssel og Esbjerg, mens Mikkel Andersen skiftede permanent til Lyngby, inden han for et år siden vendte tilbage til FCM.

Han mener, at det er en svær trækning.

– De er stærke. Jeg spillede jo mod dem i sidste sæson med Lyngby, og det er ikke et sjovt sted at komme. De har fået lagt kunstgræs derude i modsætning til sidst, vi var på besøg. Det er ingen ønskelodtrækning, siger Mikkel Andersen.

Det er det nu nok heller ikke for Fremad Amager, for FC Midtjylland er forsvarende pokalmestre.

Læs også:FCM-omklædningsrum plyndret: Bilnøgler og telefoner væk
Læs også:Hovsa: FC Midtjylland afslører startopstilling ved en fejl




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Fælder bekymrende dom efter chok

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

AGF – OB

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

FC Midtjylland – FC København

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Medier fælder hård dom

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig