Sidst blev FCM’s omklædningsrum plyndret: Dagen står meget klar for mig

Pokalmestrene fra FC Midtjylland fik en svær lodtrækning i pokalturneringen, hvor klubben trak Fremad Amager på udebane. Det opgør er en reprise af en absurd kamp, hvor FCM for tre år siden fik plyndret værdigenstande.



Rafael van der Vaart var lige kommet til dansk fodbold, og hollænderen var med i den trup, som FC Mditjylland i efteråret sendte til pokalopgøret mod Fremad Amager.

Udekampen i oktober 2016 forløb sådan set fint, for FC Midtjylland endte med at vinde opgøret med 3-1 og bookede dermed billet videre til næste runde.

Men da holdet gik i omklædningsrummet for at få badet og skiftet til civilt tøj, var alle værdigenstande væk. Plyndret alt imens, at FCM spillede pokalkamp.

Alle omkring FC Midtjylland var ikke overraskende rasende over at have mistet værdifulde genstande, og politiet blev også tilkaldt. 

– Der er blevet stjålet en masse af værdi. Telefoner, bilnøgler osv. Nu kommer politiet, og så tager vi den derfra, sagde Claus Steinlein dengang til tipsbladet.dk.

Her godt tre år senere mødes de to mandskaber så igen på Sundby Idrætspark.

– Den dag stå meget klar for mig. Det var nærmest Rilwans (Hassan) skrig, der var det første, jeg huske. Han var den første, der opdagede det. Vores ting lå hulter til bulter. Nu var jeg der (Sundby Idrætspark, red.) i sidste sæson med Lyngby, inden jeg skiftede tilbage til FC Midtjylland, og der er blevet skiftet vinduer og døre, og der er i det store hele taget en del foranstaltninger. Så for mig at se fylder det ikke så meget, siger Mikkel Andersen til tipsbladet.dk.

Keeperen var bare en af to nuværende FCM-spillere, der var med i truppen dengang. Den anden er langtidsskadede Kristian Riis.

Andersen mener ikke, at historien fra for tre år siden bør fylde meget i snakken om kampen, og han ved heller ikke på nuværende tidspunkt, om FC Midtjylland denne gang tager sine tanker med ud fra omklædningsrummet.

– Man skal ikke gøre det større, end det er. Lige nu handler det om fokus på kampen. Jeg har ingen bekymring over at skulle spille mod Fremad Amager. Det er en chance for en masse spillere, der måske ikke har spillet så meget indtil videre i denne sæson. I Midtjylland har vi jo en trup, der er så god, at vi næsten kan stille med to hold. Det gælder også mig selv – det kommer dog som altid an på, hvad træneren træffer af valg, siger målmanden og forklarer:

Læs også:Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

– Jeg tror mere, det er medierne (der har fokus på historikken, red.). Det er en helt ny trup, et helt andet hold end dengang. 

Båed Riis og Andersen har siden kampen været på andre adresser. Riis har været udlejet til Vendsyssel og Esbjerg, mens Mikkel Andersen skiftede permanent til Lyngby, inden han for et år siden vendte tilbage til FCM.

Han mener, at det er en svær trækning.

– De er stærke. Jeg spillede jo mod dem i sidste sæson med Lyngby, og det er ikke et sjovt sted at komme. De har fået lagt kunstgræs derude i modsætning til sidst, vi var på besøg. Det er ingen ønskelodtrækning, siger Mikkel Andersen.

Det er det nu nok heller ikke for Fremad Amager, for FC Midtjylland er forsvarende pokalmestre.

Læs også:FCM-omklædningsrum plyndret: Bilnøgler og telefoner væk
Læs også:Hovsa: FC Midtjylland afslører startopstilling ved en fejl




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frankrig – England

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Snød FC København for keeper

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK