Rafael van der Vaart var lige kommet til dansk fodbold, og hollænderen var med i den trup, som FC Mditjylland i efteråret sendte til pokalopgøret mod Fremad Amager.
Udekampen i oktober 2016 forløb sådan set fint, for FC Midtjylland endte med at vinde opgøret med 3-1 og bookede dermed billet videre til næste runde.
Men da holdet gik i omklædningsrummet for at få badet og skiftet til civilt tøj, var alle værdigenstande væk. Plyndret alt imens, at FCM spillede pokalkamp.
Alle omkring FC Midtjylland var ikke overraskende rasende over at have mistet værdifulde genstande, og politiet blev også tilkaldt.
– Der er blevet stjålet en masse af værdi. Telefoner, bilnøgler osv. Nu kommer politiet, og så tager vi den derfra, sagde Claus Steinlein dengang til tipsbladet.dk.
Her godt tre år senere mødes de to mandskaber så igen på Sundby Idrætspark.
– Den dag stå meget klar for mig. Det var nærmest Rilwans (Hassan) skrig, der var det første, jeg huske. Han var den første, der opdagede det. Vores ting lå hulter til bulter. Nu var jeg der (Sundby Idrætspark, red.) i sidste sæson med Lyngby, inden jeg skiftede tilbage til FC Midtjylland, og der er blevet skiftet vinduer og døre, og der er i det store hele taget en del foranstaltninger. Så for mig at se fylder det ikke så meget, siger Mikkel Andersen til tipsbladet.dk.
Keeperen var bare en af to nuværende FCM-spillere, der var med i truppen dengang. Den anden er langtidsskadede Kristian Riis.
Andersen mener ikke, at historien fra for tre år siden bør fylde meget i snakken om kampen, og han ved heller ikke på nuværende tidspunkt, om FC Midtjylland denne gang tager sine tanker med ud fra omklædningsrummet.
– Man skal ikke gøre det større, end det er. Lige nu handler det om fokus på kampen. Jeg har ingen bekymring over at skulle spille mod Fremad Amager. Det er en chance for en masse spillere, der måske ikke har spillet så meget indtil videre i denne sæson. I Midtjylland har vi jo en trup, der er så god, at vi næsten kan stille med to hold. Det gælder også mig selv – det kommer dog som altid an på, hvad træneren træffer af valg, siger målmanden og forklarer:
Læs også:Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation
– Jeg tror mere, det er medierne (der har fokus på historikken, red.). Det er en helt ny trup, et helt andet hold end dengang.
Båed Riis og Andersen har siden kampen været på andre adresser. Riis har været udlejet til Vendsyssel og Esbjerg, mens Mikkel Andersen skiftede permanent til Lyngby, inden han for et år siden vendte tilbage til FCM.
Han mener, at det er en svær trækning.
– De er stærke. Jeg spillede jo mod dem i sidste sæson med Lyngby, og det er ikke et sjovt sted at komme. De har fået lagt kunstgræs derude i modsætning til sidst, vi var på besøg. Det er ingen ønskelodtrækning, siger Mikkel Andersen.
Det er det nu nok heller ikke for Fremad Amager, for FC Midtjylland er forsvarende pokalmestre.
Læs også:FCM-omklædningsrum plyndret: Bilnøgler og telefoner væk
Læs også:Hovsa: FC Midtjylland afslører startopstilling ved en fejl

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Andreas Christensen afviste Danmark

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

– En stor beslutning

OB – FC Fredericia

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Vild udtalelse blusser op i Italien

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpestjerne fremhæver dansker

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Chikaneret i 90 minutter

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Det bliver skamredet

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting
