Rafael van der Vaart var lige kommet til dansk fodbold, og hollænderen var med i den trup, som FC Mditjylland i efteråret sendte til pokalopgøret mod Fremad Amager.
Udekampen i oktober 2016 forløb sådan set fint, for FC Midtjylland endte med at vinde opgøret med 3-1 og bookede dermed billet videre til næste runde.
Men da holdet gik i omklædningsrummet for at få badet og skiftet til civilt tøj, var alle værdigenstande væk. Plyndret alt imens, at FCM spillede pokalkamp.
Alle omkring FC Midtjylland var ikke overraskende rasende over at have mistet værdifulde genstande, og politiet blev også tilkaldt.
– Der er blevet stjålet en masse af værdi. Telefoner, bilnøgler osv. Nu kommer politiet, og så tager vi den derfra, sagde Claus Steinlein dengang til tipsbladet.dk.
Her godt tre år senere mødes de to mandskaber så igen på Sundby Idrætspark.
– Den dag stå meget klar for mig. Det var nærmest Rilwans (Hassan) skrig, der var det første, jeg huske. Han var den første, der opdagede det. Vores ting lå hulter til bulter. Nu var jeg der (Sundby Idrætspark, red.) i sidste sæson med Lyngby, inden jeg skiftede tilbage til FC Midtjylland, og der er blevet skiftet vinduer og døre, og der er i det store hele taget en del foranstaltninger. Så for mig at se fylder det ikke så meget, siger Mikkel Andersen til tipsbladet.dk.
Keeperen var bare en af to nuværende FCM-spillere, der var med i truppen dengang. Den anden er langtidsskadede Kristian Riis.
Andersen mener ikke, at historien fra for tre år siden bør fylde meget i snakken om kampen, og han ved heller ikke på nuværende tidspunkt, om FC Midtjylland denne gang tager sine tanker med ud fra omklædningsrummet.
– Man skal ikke gøre det større, end det er. Lige nu handler det om fokus på kampen. Jeg har ingen bekymring over at skulle spille mod Fremad Amager. Det er en chance for en masse spillere, der måske ikke har spillet så meget indtil videre i denne sæson. I Midtjylland har vi jo en trup, der er så god, at vi næsten kan stille med to hold. Det gælder også mig selv – det kommer dog som altid an på, hvad træneren træffer af valg, siger målmanden og forklarer:
Læs også:Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation
– Jeg tror mere, det er medierne (der har fokus på historikken, red.). Det er en helt ny trup, et helt andet hold end dengang.
Båed Riis og Andersen har siden kampen været på andre adresser. Riis har været udlejet til Vendsyssel og Esbjerg, mens Mikkel Andersen skiftede permanent til Lyngby, inden han for et år siden vendte tilbage til FCM.
Han mener, at det er en svær trækning.
– De er stærke. Jeg spillede jo mod dem i sidste sæson med Lyngby, og det er ikke et sjovt sted at komme. De har fået lagt kunstgræs derude i modsætning til sidst, vi var på besøg. Det er ingen ønskelodtrækning, siger Mikkel Andersen.
Det er det nu nok heller ikke for Fremad Amager, for FC Midtjylland er forsvarende pokalmestre.
Læs også:FCM-omklædningsrum plyndret: Bilnøgler og telefoner væk
Læs også:Hovsa: FC Midtjylland afslører startopstilling ved en fejl
LIVE
TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
