Det er ofte hektisk på transfervinduets sidste dag, men i FC Midtjylland har det denne mandag været ganske stille og roligt.
Sådan lød meldingen fra Peter Sand, da han her til aften var med direkte igennem i Tipsbladets Transfer TV, hvor FC Midtjyllands fodbolddirektør blev interviewet af Tipsbladets Troels Bager Thøgersen.
– Det har ikke været elektrisk. Det har været en overraskende rolig dag. Men det skal selvfølgelig også ses i lyset af, at vi gik ind i det her vindue med den helt klare strategi, at vi ville lande spillerne tidligt. Så det er også det, vi lukrerer på i dag, lød det her fra Peter Sand.
De danske mestre har i de seneste dage hentet to markante navne ind i form af Kevin Mbabu og Jan Kuchta, og ifølge Peter Sand er disse to spillere blandt andet hentet ind på grund af deres erfaring.
– Ligesom det gælder med de andre spillere, vi har fået ind, så har vi søgt efter nogle spillere, der passer ind i vores spillestil, som tilfører nogle kvaliteter og sikrer, at vi har den her skærpede konkurrence på alle pladser. Og specielt med de to spillere, udover deres fodboldmæssige kvaliteter, så kommer de også med noget erfaring.
– Vi har haft et helt klart mål om at hente nogle spillere i det lidt ældre segment, så vi er rigtigt glade for at have fået de to spillere ind, lød det fra Peter Sand.
Jeg kan da i hvert fald sige så meget, at når vi har spillere af den kvalitet, vi har, så vil der altid være interesse. Det ser jeg ikke som noget usædvanligt. Det gælder for alle klubber, når man har spillere, som er så dygtige. Så selvfølgelig er der interesse.
Peter SandFodbolddirektør, FC Midtjylland
Mens FC København og FC Nordsjælland i de seneste dage har gennemført nogle kæmpemæssige salg i form af Orri Oskarsson og Conrad Harder, så har FC Midtjylland ikke lavet nogle rigtigt store salg denne sommer. Det er dog bestemt ikke på grund af manglende interesse for FC Midtjyllands spillere.
– Vi investerede i spillertruppen sidste år, og havde så et roligt transfervindue i vinter, mens vi så har tilføjet ekstra kvalitet nu. Det er helt klart en del af strategien at bygge et meget stærkt og konkurrencedygtigt hold, og derfor har vi ikke haft ambitioner om at sælge i det her transfervindue, lød det fra Peter Sand.
FC Midtjylland-bossen blev herefter spurgt, om 'ulvene' denne sommer har afvist nogle bud på nogle af klubbens profiler.
– Jeg kan da i hvert fald sige så meget, at når vi har spillere af den kvalitet, vi har, så vil der altid være interesse. Det ser jeg ikke som noget usædvanligt. Det gælder for alle klubber, når man har spillere, som er så dygtige. Så selvfølgelig er der interesse, lød svaret her fra Peter Sand.
Selvom der næppe kommer til at ske meget i aften, så er det ikke sådan, at Peter Sand og kompagni kører hjem og afslutter arbejdsdagen før midnat.
– Vi er jo kendt for at være hårdtarbejdende folk her på Heden, så vi er vores opgave voksen, men som jeg har sagt, så er vi et godt sted og forventer ikke, at der sker vildt meget mere, lød det afslutningsvist fra Peter Sand.
Udover Kevin Mbabu og Jan Kuchta har FC Midtjylland denne sommer hentet markante profiler som Adam Buksa, Ousmane Diao og Christian Sørensen.
Frem til midnat kan du se Tipsbladets Transfer TV live i afspilleren over artiklen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt