De vender hver en sten i forsøget på at blive bedre og skaffe flere indtægter, og når det kommer til markedet for lejespillere, er der da heller ingen i Danmark, der har arbejdet så målrettet på at skabe en forretning ved at udleje spillere som FC Midtjylland.
Men forretningsmodellen skal gentænkes, fortæller bestyrelsesformand Rasmus Ankersen til fanpodcasten Sort Snak. Her fortæller han, at man har haft et forkert fokus.
FC Midtjylland har i de senere år købt Sammy Skytte i Silkeborg, der aldrig fik en førsteholdskamp for FCM. Man hentede Chuma Anene på en fri transfer og købte Søren Reese i Viborg. Ingen af de to har spillet på FC Midtjyllands førstehold. Og så hentede man Mayron George, Ayo Simon Okosun og Manjrekar James, der alle har spillet lidt på førsteholdet, men også enten er solgt eller på udleje for tiden.
Minus Sammy Skytte var det spillere, der havde rundet 22-23 år og dermed ikke længere kunne regnes som talenter, da de skiftede til FCM. Og det var en fejl, mener Rasmus Ankersen i bagklogskabens klare lys.
Læs også:Jonas Lössl eller Jesper Hansen: Han står i aften
– Jeg vil sige, at strategien er en af de ting, vi har prøvet, som har været hit and miss. Vi har haft nogle gode cases, og vi har haft nogle knap så gode cases. Og jeg tror, at en af de fejl, vi har begået, er, at nogle af de spillere, vi har købt ind til den kategori, har været lidt for gamle, og skulle jeg have gjort en ting om, skulle det have været at investere i lidt yngre spillere, end vi gjorde med den strategi.
– Selvfølgelig er der nogle restriktioner i det, der kommer qua FIFA’s nye regelsæt omkring udlejespillere, men der er helt sikkert stadig noget i det for os ved måske at investere lidt mere, end vi har gjort, i spillere, der er lidt yngre. Det kunne være 16-17-18-årige spillere i stedet for 23-24-25-årige spillere, som vi har gjort tidligere. Så jeg tror stadigvæk, at vi kan få noget ud af strategien, men jeg tror, vi skal tviste den lidt i forhold til hvilken type og kategori af spillere, vi henter ind, siger Rasmus Ankersen til Sort Snak.
Det er ikke kun i forhold til at tjene penge på at udleje spillere, at Rasmus Ankersen fortsat har interessere i strategien. Det handler også om at klargøre talenter til førsteholdet – for eksempel ved at udleje spillere.
– Noget af det, der gør, at man kan få mere ud af sit budget, er, at man udvikler spillerne selv. Det er billigere minutter, man så får ud af spillerne. Det, at vi har udviklet Onyeka og købt Cajuste tidligt – to topspillere, selv på et internationalt niveau – gør, at minutterne er billigere, end hvis vi skulle have købt spillere på det niveau, de nu har.
Læs også:Brasiliansk FCM-stjerne: Dette har jeg lært i DK
– Det er klart, at vi kigger på akademiet, og hvor der ellers er mulighed for at investere lidt tidligere i spillere, end vi har gjort før. Fordi vi kan få billigere spilleminutter på førsteholdet, men også gøre dem til en del af transferstrategien, siger Rasmus Ankersen.
FC Midtjylland er netop kommet ud af et transfervindue, hvor man har holdt på profilerne og dermed kan jagte et nyt mesterskab til sommer.
Chuma Anene, Mayron George Manjrekar James og Søren Reese er fortsat ejet af FC Midtjylland.
Klubben åbner foråret med et opgør mod SønderjyskE torsdag aften.
Læs også:BIF-boss roser rivaler: Disse transfers var bedst
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Manchester United skuffer efter trænerfyring
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
