FCM-boss erkender fejl i midtjysk transferstrategi

De danske mestre har på mange måder gjort det godt på transfermarkedet, men bestyrelsesformand Rasmus Ankersen erkender, at man godt kunne have gjort det bedre på et specifikt område.



De vender hver en sten i forsøget på at blive bedre og skaffe flere indtægter, og når det kommer til markedet for lejespillere, er der da heller ingen i Danmark, der har arbejdet så målrettet på at skabe en forretning ved at udleje spillere som FC Midtjylland.

Men forretningsmodellen skal gentænkes, fortæller bestyrelsesformand Rasmus Ankersen til fanpodcasten Sort Snak. Her fortæller han, at man har haft et forkert fokus.

FC Midtjylland har i de senere år købt Sammy Skytte i Silkeborg, der aldrig fik en førsteholdskamp for FCM. Man hentede Chuma Anene på en fri transfer og købte Søren Reese i Viborg. Ingen af de to har spillet på FC Midtjyllands førstehold. Og så hentede man Mayron George, Ayo Simon Okosun og Manjrekar James, der alle har spillet lidt på førsteholdet, men også enten er solgt eller på udleje for tiden.

Minus Sammy Skytte var det spillere, der havde rundet 22-23 år og dermed ikke længere kunne regnes som talenter, da de skiftede til FCM. Og det var en fejl, mener Rasmus Ankersen i bagklogskabens klare lys.

Læs også:Jonas Lössl eller Jesper Hansen: Han står i aften

– Jeg vil sige, at strategien er en af de ting, vi har prøvet, som har været hit and miss. Vi har haft nogle gode cases, og vi har haft nogle knap så gode cases. Og jeg tror, at en af de fejl, vi har begået, er, at nogle af de spillere, vi har købt ind til den kategori, har været lidt for gamle, og skulle jeg have gjort en ting om, skulle det have været at investere i lidt yngre spillere, end vi gjorde med den strategi.

– Selvfølgelig er der nogle restriktioner i det, der kommer qua FIFA’s nye regelsæt omkring udlejespillere, men der er helt sikkert stadig noget i det for os ved måske at investere lidt mere, end vi har gjort, i spillere, der er lidt yngre. Det kunne være 16-17-18-årige spillere i stedet for 23-24-25-årige spillere, som vi har gjort tidligere. Så jeg tror stadigvæk, at vi kan få noget ud af strategien, men jeg tror, vi skal tviste den lidt i forhold til hvilken type og kategori af spillere, vi henter ind, siger Rasmus Ankersen til Sort Snak.

Det er ikke kun i forhold til at tjene penge på at udleje spillere, at Rasmus Ankersen fortsat har interessere i strategien. Det handler også om at klargøre talenter til førsteholdet – for eksempel ved at udleje spillere.

– Noget af det, der gør, at man kan få mere ud af sit budget, er, at man udvikler spillerne selv. Det er billigere minutter, man så får ud af spillerne. Det, at vi har udviklet Onyeka og købt Cajuste tidligt – to topspillere, selv på et internationalt niveau – gør, at minutterne er billigere, end hvis vi skulle have købt spillere på det niveau, de nu har.

Læs også:Brasiliansk FCM-stjerne: Dette har jeg lært i DK

– Det er klart, at vi kigger på akademiet, og hvor der ellers er mulighed for at investere lidt tidligere i spillere, end vi har gjort før. Fordi vi kan få billigere spilleminutter på førsteholdet, men også gøre dem til en del af transferstrategien, siger Rasmus Ankersen.

FC Midtjylland er netop kommet ud af et transfervindue, hvor man har holdt på profilerne og dermed kan jagte et nyt mesterskab til sommer.

Chuma Anene, Mayron George Manjrekar James og Søren Reese er fortsat ejet af FC Midtjylland.

Klubben åbner foråret med et opgør mod SønderjyskE torsdag aften.

Læs også:BIF-boss roser rivaler: Disse transfers var bedst
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Medie peger på FC København

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Han skal jo være Brøndby-mand

Trods krise: Freder Superliga-træner

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby henter stort målmandstalent



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

José Mourinho klarmelder dansker

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

– Det er absolut bekymrende!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Nartey scorede igen for Lyon

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Benfica – Real Madrid

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss