Det er først torsdag den 1. marts, at Superligaens brandvarme guldkandidater brager sammen i Alka Superligaen, men allerede mere end en uge inden kampen, der spilles i Herning, bliver der skudt frem og tilbage mellem de to klubber.
Det startede Brøndbys hovedaktionær, der i BT fortalte:
– Jeg har noteret mig, hvor meget medieopmærksomhed de får, og hvor meget de selv er med til at stille sig op på en piedestal. I sidste uge så vi Jess Thorup være på jagt, og i går kunne man igen komme med bag kulisserne. Dér er vores stil en anden. Jeg tror mere på ydmyghed og på at arbejde hårdt, var Jan Bech Andersen citeret for i BT.
Citatet er faldet FC Midtjyllands bestyrelsesformand, Rasmus Ankersen, for brystet.
Jan Bech Andersen siger, at I stiller jer op på en piedestal. Hvad siger du til hans kommentar?
– Det er svært at forklare, hvorfor Brøndbys ejer har behov for at kommentere på et tv-indslag, hvor man ser vores cheftræner gå på jagt. I det hele taget synes jeg, at lige præcis Jan Bech skal passe på med at gøre sig til smagsdommer over, hvad der er god og dårlig stil i det offentlige domæne.
Han siger også, at han tror mere på ydmyghed og på at arbejde hårdt. Er det værdier, I ikke tror på?
– Ved årsskiftet var FCM nummer 1 i U13, U14, U15, U19, Reserveholdsligaen og i Superligaen. Det gør man ikke uden at tro på hårdt arbejde og ydmyghed.
Søger I for meget medieopmærksomhed?
– Vi er bevidste om, at vi er en del af underholdningsindustrien, hvor vi alle har et ansvar for at gøre vores produkt interessant for både tv-seere, fans og sponsorer. Derfor forsøger vi altid at give noget af os selv, ikke bare når det går godt, men også når det går dårligt. Det er jo mindre end et år siden, at vores situation lignede den, som FCK er i lige nu, og her gemte vi os heller ikke. I stedet forsøgte vi at forklare, hvordan vi tænkte, og hvad vi troede på, uden bare at lire de klassiske floskler af.
I melder klart ud, at I går efter guldet i denne sæson, mens Brøndby er meget mere forsigtige. Hvad tænker du om det?
– Vi bliver jo utroværdige at høre på, hvis vi ikke siger, at vi går efter guldet i den position, som vi er i. Kan du forestille dig, at vi sagde, at vi gik efter sølv? Folk ville jo tro, at vi havde tabt forstanden. Så er det ikke sikkert, at det lykkes for os at vinde, for specielt Brøndby har gjort det fantastisk, men selvfølgelig er det vores ambition, også selv om vi har solgt gode spillere i januar.
– Jeg tror også, at vi har fået en ro som klub, efter vi vandt i 2015, som gør, at vi ikke har noget problem med at melde vores ambitioner ud. Personligt forstår jeg ikke, hvorfor Brøndby danser sådan om den varme grød. Hvorfor ikke bare sige det, der er åbenlyst for alle? Alle kan jo se, at Brøndby ikke har tabt i 15 kampe eller noget i den stil (15 kampe i Superligaen, red.), og at de i de seneste to transfervinduer ikke bare har investeret heftigt i nye spillere, men også valgt ikke at sælge profiler, selv om de kun har mindre end 12 måneder tilbage af deres kontrakter. (Teemu Pukki og Johan Larsson har mindre end 12 måneder igen af deres aftaler, red.)
– Det er jo åbenlyst udtryk for en benhård sportslig satsning på guldet, men alligevel hører vi kun om proces og strategi 8.2, eller hvad den nu hedder (strategien hedder 6.4, red.). Det er sådan lidt som om, at hvis vi nu ikke siger højt, at vi gerne vil vinde, så bliver vi heller ikke så skuffede, hvis det ikke sker.
Hvilken betydning har det for jer i Midtjylland, når en hovedaktionær/ejer for en anden klub taler om jer?
– Det har ingen betydning. Vi gør, som vi gør.
I er blevet beskyldt for at være lidt for flabede (også med William Kvist-opslaget på jeres Facebook). Andre mener, at I er et frisk pust, og at dansk fodbold har brug for nogle som jer, der ikke så tørre og kedelige. Hvad er dine tanker om det?
– Nu hørte jeg to af de mest flabede fodboldspillere i Superligaens historie (Peter Graulund og Mark Strudal) stå på live tv i går aftes og bruge tid på at tale om, at det lille klip med William Kvist, som vores medieafdeling havde smidt på Facebook, var over stregen. Så havde man da hørt det med. Kan man ikke tage sådan en lille stikpille med at smil uden at skulle begynde at lege moralens vogtere, så bliver det da godt nok kedeligt at være i fodboldverdenen.
OPDATERING: Jan Bech Andersen oplyser til tipsbladet.dk, at han ikke ønsker at kommentere på historien.

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Tottenham præsenterer FC København-emne

FC København har spændende hollænder på blokken

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Tengstedt på plads i ny klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

FCM-spiller solgt – her er prisen

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Lindstrøm på blokken i storklub

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

FC København sælger Mamoudou Karamoko

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær