Han fik nettet til at blafre og satte sit hold på sejrskurs, da han med et drøn lige før pausen i Viborg-kampen gjorde det til 2-1.
Det endte 5-1 til FC Midtjylland, der havde klubbens rekordkøb Dario Osorio i startopstilligen sammen med Franculino.
Det var Osorios fjerde start i Superligaen på seks uger, og i september, oktober og november har FCM-kantspilleren også været på banen for A-landsholdet i Chile, der havde Osorio med mod Uruguay, Venezuela og Ecuador.
Det er svære arbejdsbetingelser, mener FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om turene til Chiles hovedstad Santiago, der ligger 12.500 kilometer fra Herning.
Og på den baggrund er FCM-chefen overordentlig tilfreds med det spil, Dario Osorio har leveret.
– Jeg er overrasket over Osorio og letter på hatten for den unge mand. Han har tre gange været væk med landsholdet i to uger. Han kommer bare tilbage og går ind og præsterer. Han ved, hvad det drejer sig om, og det er voldsomt imponerende, siger Svend Graversen.
– Det er en ny spillestil, et nyt land, et nyt klima. Alle de ting, vi bare ved er svært. Og det har han klaret. Vi prøver at lave en stærk ramme omkring ham som muligt, men i sidste ende er det ham selv, der har løftet opgaven, siger Svend Graversen.
Dario Osorio blev med sit skifte til FC Midtjylland kort før transferdeadline i sommer den dyreste spiller nogensinde i FC Midtjylland med en pris på 39 millioner kroner.
En række større europæiske klubber var undervejs interesseret i kantspilleren, der i et interview med Tipsbladet har fortalt om, hvorfor han valgte FC Midtjylland. Det kan du læse her.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Her er Tunesiens nye VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER