FCM-boss storroser rekordkøb: Letter på hatten

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen er godt tilfreds med indsatsen og viljen hos sommerens rekordkøb i klubben.



Han fik nettet til at blafre og satte sit hold på sejrskurs, da han med et drøn lige før pausen i Viborg-kampen gjorde det til 2-1.

Det endte 5-1 til FC Midtjylland, der havde klubbens rekordkøb Dario Osorio i startopstilligen sammen med Franculino.

Det var Osorios fjerde start i Superligaen på seks uger, og i september, oktober og november har FCM-kantspilleren også været på banen for A-landsholdet i Chile, der havde Osorio med mod Uruguay, Venezuela og Ecuador.

Det er svære arbejdsbetingelser, mener FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om turene til Chiles hovedstad Santiago, der ligger 12.500 kilometer fra Herning.

Og på den baggrund er FCM-chefen overordentlig tilfreds med det spil, Dario Osorio har leveret.

– Jeg er overrasket over Osorio og letter på hatten for den unge mand. Han har tre gange været væk med landsholdet i to uger. Han kommer bare tilbage og går ind og præsterer. Han ved, hvad det drejer sig om, og det er voldsomt imponerende, siger Svend Graversen.

– Det er en ny spillestil, et nyt land, et nyt klima. Alle de ting, vi bare ved er svært. Og det har han klaret. Vi prøver at lave en stærk ramme omkring ham som muligt, men i sidste ende er det ham selv, der har løftet opgaven, siger Svend Graversen.

Dario Osorio blev med sit skifte til FC Midtjylland kort før transferdeadline i sommer den dyreste spiller nogensinde i FC Midtjylland med en pris på 39 millioner kroner.

En række større europæiske klubber var undervejs interesseret i kantspilleren, der i et interview med Tipsbladet har fortalt om, hvorfor han valgte FC Midtjylland. Det kan du læse her.





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Forventer rekord i Superliga-klub

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

– Han har en “grim” side

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Smadrer transferrekord

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Sort uheld’ i Viborg

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub har lagt hele strategien om

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Stortalent skriver under med FC Midtjylland