Han fik nettet til at blafre og satte sit hold på sejrskurs, da han med et drøn lige før pausen i Viborg-kampen gjorde det til 2-1.
Det endte 5-1 til FC Midtjylland, der havde klubbens rekordkøb Dario Osorio i startopstilligen sammen med Franculino.
Det var Osorios fjerde start i Superligaen på seks uger, og i september, oktober og november har FCM-kantspilleren også været på banen for A-landsholdet i Chile, der havde Osorio med mod Uruguay, Venezuela og Ecuador.
Det er svære arbejdsbetingelser, mener FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om turene til Chiles hovedstad Santiago, der ligger 12.500 kilometer fra Herning.
Og på den baggrund er FCM-chefen overordentlig tilfreds med det spil, Dario Osorio har leveret.
– Jeg er overrasket over Osorio og letter på hatten for den unge mand. Han har tre gange været væk med landsholdet i to uger. Han kommer bare tilbage og går ind og præsterer. Han ved, hvad det drejer sig om, og det er voldsomt imponerende, siger Svend Graversen.
– Det er en ny spillestil, et nyt land, et nyt klima. Alle de ting, vi bare ved er svært. Og det har han klaret. Vi prøver at lave en stærk ramme omkring ham som muligt, men i sidste ende er det ham selv, der har løftet opgaven, siger Svend Graversen.
Dario Osorio blev med sit skifte til FC Midtjylland kort før transferdeadline i sommer den dyreste spiller nogensinde i FC Midtjylland med en pris på 39 millioner kroner.
En række større europæiske klubber var undervejs interesseret i kantspilleren, der i et interview med Tipsbladet har fortalt om, hvorfor han valgte FC Midtjylland. Det kan du læse her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE: FC København er videre i Conference League
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE