FCM-boss storroser rekordkøb: Letter på hatten

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen er godt tilfreds med indsatsen og viljen hos sommerens rekordkøb i klubben.



Han fik nettet til at blafre og satte sit hold på sejrskurs, da han med et drøn lige før pausen i Viborg-kampen gjorde det til 2-1.

Det endte 5-1 til FC Midtjylland, der havde klubbens rekordkøb Dario Osorio i startopstilligen sammen med Franculino.

Det var Osorios fjerde start i Superligaen på seks uger, og i september, oktober og november har FCM-kantspilleren også været på banen for A-landsholdet i Chile, der havde Osorio med mod Uruguay, Venezuela og Ecuador.

Det er svære arbejdsbetingelser, mener FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om turene til Chiles hovedstad Santiago, der ligger 12.500 kilometer fra Herning.

Og på den baggrund er FCM-chefen overordentlig tilfreds med det spil, Dario Osorio har leveret.

– Jeg er overrasket over Osorio og letter på hatten for den unge mand. Han har tre gange været væk med landsholdet i to uger. Han kommer bare tilbage og går ind og præsterer. Han ved, hvad det drejer sig om, og det er voldsomt imponerende, siger Svend Graversen.

– Det er en ny spillestil, et nyt land, et nyt klima. Alle de ting, vi bare ved er svært. Og det har han klaret. Vi prøver at lave en stærk ramme omkring ham som muligt, men i sidste ende er det ham selv, der har løftet opgaven, siger Svend Graversen.

Dario Osorio blev med sit skifte til FC Midtjylland kort før transferdeadline i sommer den dyreste spiller nogensinde i FC Midtjylland med en pris på 39 millioner kroner.

En række større europæiske klubber var undervejs interesseret i kantspilleren, der i et interview med Tipsbladet har fortalt om, hvorfor han valgte FC Midtjylland. Det kan du læse her.





Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr