FCM-boss storroser rekordkøb: Letter på hatten

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen er godt tilfreds med indsatsen og viljen hos sommerens rekordkøb i klubben.



Han fik nettet til at blafre og satte sit hold på sejrskurs, da han med et drøn lige før pausen i Viborg-kampen gjorde det til 2-1.

Det endte 5-1 til FC Midtjylland, der havde klubbens rekordkøb Dario Osorio i startopstilligen sammen med Franculino.

Det var Osorios fjerde start i Superligaen på seks uger, og i september, oktober og november har FCM-kantspilleren også været på banen for A-landsholdet i Chile, der havde Osorio med mod Uruguay, Venezuela og Ecuador.

Det er svære arbejdsbetingelser, mener FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om turene til Chiles hovedstad Santiago, der ligger 12.500 kilometer fra Herning.

Og på den baggrund er FCM-chefen overordentlig tilfreds med det spil, Dario Osorio har leveret.

– Jeg er overrasket over Osorio og letter på hatten for den unge mand. Han har tre gange været væk med landsholdet i to uger. Han kommer bare tilbage og går ind og præsterer. Han ved, hvad det drejer sig om, og det er voldsomt imponerende, siger Svend Graversen.

– Det er en ny spillestil, et nyt land, et nyt klima. Alle de ting, vi bare ved er svært. Og det har han klaret. Vi prøver at lave en stærk ramme omkring ham som muligt, men i sidste ende er det ham selv, der har løftet opgaven, siger Svend Graversen.

Dario Osorio blev med sit skifte til FC Midtjylland kort før transferdeadline i sommer den dyreste spiller nogensinde i FC Midtjylland med en pris på 39 millioner kroner.

En række større europæiske klubber var undervejs interesseret i kantspilleren, der i et interview med Tipsbladet har fortalt om, hvorfor han valgte FC Midtjylland. Det kan du læse her.





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

FCN taber i Europa-comeback

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?