FCM-boss utilfreds med Sisto: På et forkert spor

Pione Sisto har ikke en fremtid i FC Midtjylland, og Claus Steinlein er utilfreds med kantspilleren ageren i egne medier. Den administrerende direktør erkender, at han ikke kan trænge igennem til den talentfulde spiller.



Han er en af Superligaens mest talentfulde spillere, men man har også indtryk af, at der skal meget til, hvis Pione Sisto igen skal spille for FC Midtjylland.

Efter at kantspilleren, der har en fortid på det danske landshold og i Celta Vigo, torsdag udtalte sig til sin egen podcast "Inside by Sisto" – hvor han i en rodet samtale blandt andet kritiserede FC Midtjyllands ageren i pressen, og hvordan klubben har håndteret situationen – tog administrerende direktør Claus Steinlein fredag aften til genmæle, da han talte med TV3 Sport inden opgøret mod OB.

Her fortalte FCM-bossen, at klubben har fejlet i at få Sisto til at fungere, men at Sisto samtidig selv er svær at trænge igennem til.

– Jeg har kendt Pione, siden han var 12 år. Jeg kender hans familie, og vi hentede ham hjem fra Spanien i håbet om at få ham på rette køl og hjælpe med karrieren, men det er desværre gået den modsatte vej. Personligt har man det skidt med det, for man vil gerne se ham lykkes, for han er et kæmpe talent. Han kan glæde en masse mennesker med sin fodbold, han kan glæde sin familie med fodbolden, men vi kan ikke få det til at lykkes. Og han kunne ikke lykkes i Spanien, så vi har arbejdet på at finde en anden klub til ham.

– Men han er lidt på forkert spor lige nu – både med at han kommunikerer i egne medier, og at han ikke indgår i fællesskabet og truppen, som vi helst vil have, men som de tidligere trænere ikke har ønsket, siger Claus Steinlein til TV3 Sport.

Sisto selv mener, at FCM har ført kommunikationen i pressen og ikke direkte til ham. Steinlein er uenig.

– Jeg ved, at vi har holdt en masse møder – så sent som i dag har vi holdt møde med ham og hans rådgivere. På træningslejren brugte jeg selv en masse tid med ham, fordi jeg ville se, om jeg kunne komme ind i hovedet på ham.

– Vi havde et tilbud, hvor han kunne tjene plus 20 millioner i udlandet på to år – netto i udlandet – og vi kunne tjene 10-15 millioner. Det var win-win. Så jeg forsøgte at forstå ham, men det lykkedes jeg ikke med.

– Og der ved jeg, at mange af mine kollegaer – og det er alt fra trænere til sportschef og sportslig ansat – de har gjort alt for at snakke med ham. Han er en af dem, vi holder flest møder med i håbet om, at vi vil forstå, hvad han helst vil – om han vil tage kampen op, eller om han vil til udlandet. Vi er klar til at give ham løbepas, det vigtigste er at se ham trives, siger han.

Claus Steinlein fortæller videre, at han ikke helt kan finde ud af, hvorfor Pione Sisto ikke vil til udlandet, eller hvad Sisto i det hele taget vil.

Tipsbladets chefredaktør har også givet sin mening til kende om Pione Sisto-sagen – det kan du læse her.

Du kan se interviewet med Claus Steinlein i videoen øverst til denne artikel.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland


Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Roony Bardghji med drømmekamp

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

– Så kan det ikke være et svært valg

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne