FCM-boss utilfreds med Sisto: På et forkert spor

Pione Sisto har ikke en fremtid i FC Midtjylland, og Claus Steinlein er utilfreds med kantspilleren ageren i egne medier. Den administrerende direktør erkender, at han ikke kan trænge igennem til den talentfulde spiller.



Han er en af Superligaens mest talentfulde spillere, men man har også indtryk af, at der skal meget til, hvis Pione Sisto igen skal spille for FC Midtjylland.

Efter at kantspilleren, der har en fortid på det danske landshold og i Celta Vigo, torsdag udtalte sig til sin egen podcast "Inside by Sisto" – hvor han i en rodet samtale blandt andet kritiserede FC Midtjyllands ageren i pressen, og hvordan klubben har håndteret situationen – tog administrerende direktør Claus Steinlein fredag aften til genmæle, da han talte med TV3 Sport inden opgøret mod OB.

Her fortalte FCM-bossen, at klubben har fejlet i at få Sisto til at fungere, men at Sisto samtidig selv er svær at trænge igennem til.

– Jeg har kendt Pione, siden han var 12 år. Jeg kender hans familie, og vi hentede ham hjem fra Spanien i håbet om at få ham på rette køl og hjælpe med karrieren, men det er desværre gået den modsatte vej. Personligt har man det skidt med det, for man vil gerne se ham lykkes, for han er et kæmpe talent. Han kan glæde en masse mennesker med sin fodbold, han kan glæde sin familie med fodbolden, men vi kan ikke få det til at lykkes. Og han kunne ikke lykkes i Spanien, så vi har arbejdet på at finde en anden klub til ham.

– Men han er lidt på forkert spor lige nu – både med at han kommunikerer i egne medier, og at han ikke indgår i fællesskabet og truppen, som vi helst vil have, men som de tidligere trænere ikke har ønsket, siger Claus Steinlein til TV3 Sport.

Sisto selv mener, at FCM har ført kommunikationen i pressen og ikke direkte til ham. Steinlein er uenig.

– Jeg ved, at vi har holdt en masse møder – så sent som i dag har vi holdt møde med ham og hans rådgivere. På træningslejren brugte jeg selv en masse tid med ham, fordi jeg ville se, om jeg kunne komme ind i hovedet på ham.

– Vi havde et tilbud, hvor han kunne tjene plus 20 millioner i udlandet på to år – netto i udlandet – og vi kunne tjene 10-15 millioner. Det var win-win. Så jeg forsøgte at forstå ham, men det lykkedes jeg ikke med.

– Og der ved jeg, at mange af mine kollegaer – og det er alt fra trænere til sportschef og sportslig ansat – de har gjort alt for at snakke med ham. Han er en af dem, vi holder flest møder med i håbet om, at vi vil forstå, hvad han helst vil – om han vil tage kampen op, eller om han vil til udlandet. Vi er klar til at give ham løbepas, det vigtigste er at se ham trives, siger han.

Claus Steinlein fortæller videre, at han ikke helt kan finde ud af, hvorfor Pione Sisto ikke vil til udlandet, eller hvad Sisto i det hele taget vil.

Tipsbladets chefredaktør har også givet sin mening til kende om Pione Sisto-sagen – det kan du læse her.

Du kan se interviewet med Claus Steinlein i videoen øverst til denne artikel.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Afslører – i dialog med danske klubber

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

‘En dyr fejl’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FC København-handel er gået i hårdknude

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Brøndby-duo skal væk

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Holger Rune-fadæse går verden rundt

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afvist af United

Giver grønt lys til stor transfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker



Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Henter Emil Riis

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Nu kan de hentes gratis

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vil af med Sory Kaba

FCK-retur droppet

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket



Jagter tidligere Superliga-stjerne

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’



Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame