Han er en af Superligaens mest talentfulde spillere, men man har også indtryk af, at der skal meget til, hvis Pione Sisto igen skal spille for FC Midtjylland.
Efter at kantspilleren, der har en fortid på det danske landshold og i Celta Vigo, torsdag udtalte sig til sin egen podcast "Inside by Sisto" – hvor han i en rodet samtale blandt andet kritiserede FC Midtjyllands ageren i pressen, og hvordan klubben har håndteret situationen – tog administrerende direktør Claus Steinlein fredag aften til genmæle, da han talte med TV3 Sport inden opgøret mod OB.
Her fortalte FCM-bossen, at klubben har fejlet i at få Sisto til at fungere, men at Sisto samtidig selv er svær at trænge igennem til.
– Jeg har kendt Pione, siden han var 12 år. Jeg kender hans familie, og vi hentede ham hjem fra Spanien i håbet om at få ham på rette køl og hjælpe med karrieren, men det er desværre gået den modsatte vej. Personligt har man det skidt med det, for man vil gerne se ham lykkes, for han er et kæmpe talent. Han kan glæde en masse mennesker med sin fodbold, han kan glæde sin familie med fodbolden, men vi kan ikke få det til at lykkes. Og han kunne ikke lykkes i Spanien, så vi har arbejdet på at finde en anden klub til ham.
– Men han er lidt på forkert spor lige nu – både med at han kommunikerer i egne medier, og at han ikke indgår i fællesskabet og truppen, som vi helst vil have, men som de tidligere trænere ikke har ønsket, siger Claus Steinlein til TV3 Sport.
Sisto selv mener, at FCM har ført kommunikationen i pressen og ikke direkte til ham. Steinlein er uenig.
– Jeg ved, at vi har holdt en masse møder – så sent som i dag har vi holdt møde med ham og hans rådgivere. På træningslejren brugte jeg selv en masse tid med ham, fordi jeg ville se, om jeg kunne komme ind i hovedet på ham.
– Vi havde et tilbud, hvor han kunne tjene plus 20 millioner i udlandet på to år – netto i udlandet – og vi kunne tjene 10-15 millioner. Det var win-win. Så jeg forsøgte at forstå ham, men det lykkedes jeg ikke med.
– Og der ved jeg, at mange af mine kollegaer – og det er alt fra trænere til sportschef og sportslig ansat – de har gjort alt for at snakke med ham. Han er en af dem, vi holder flest møder med i håbet om, at vi vil forstå, hvad han helst vil – om han vil tage kampen op, eller om han vil til udlandet. Vi er klar til at give ham løbepas, det vigtigste er at se ham trives, siger han.
Claus Steinlein fortæller videre, at han ikke helt kan finde ud af, hvorfor Pione Sisto ikke vil til udlandet, eller hvad Sisto i det hele taget vil.
Tipsbladets chefredaktør har også givet sin mening til kende om Pione Sisto-sagen – det kan du læse her.
Du kan se interviewet med Claus Steinlein i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT