FCM-boss utilfreds med Sisto: På et forkert spor

Pione Sisto har ikke en fremtid i FC Midtjylland, og Claus Steinlein er utilfreds med kantspilleren ageren i egne medier. Den administrerende direktør erkender, at han ikke kan trænge igennem til den talentfulde spiller.



Han er en af Superligaens mest talentfulde spillere, men man har også indtryk af, at der skal meget til, hvis Pione Sisto igen skal spille for FC Midtjylland.

Efter at kantspilleren, der har en fortid på det danske landshold og i Celta Vigo, torsdag udtalte sig til sin egen podcast "Inside by Sisto" – hvor han i en rodet samtale blandt andet kritiserede FC Midtjyllands ageren i pressen, og hvordan klubben har håndteret situationen – tog administrerende direktør Claus Steinlein fredag aften til genmæle, da han talte med TV3 Sport inden opgøret mod OB.

Her fortalte FCM-bossen, at klubben har fejlet i at få Sisto til at fungere, men at Sisto samtidig selv er svær at trænge igennem til.

– Jeg har kendt Pione, siden han var 12 år. Jeg kender hans familie, og vi hentede ham hjem fra Spanien i håbet om at få ham på rette køl og hjælpe med karrieren, men det er desværre gået den modsatte vej. Personligt har man det skidt med det, for man vil gerne se ham lykkes, for han er et kæmpe talent. Han kan glæde en masse mennesker med sin fodbold, han kan glæde sin familie med fodbolden, men vi kan ikke få det til at lykkes. Og han kunne ikke lykkes i Spanien, så vi har arbejdet på at finde en anden klub til ham.

– Men han er lidt på forkert spor lige nu – både med at han kommunikerer i egne medier, og at han ikke indgår i fællesskabet og truppen, som vi helst vil have, men som de tidligere trænere ikke har ønsket, siger Claus Steinlein til TV3 Sport.

Sisto selv mener, at FCM har ført kommunikationen i pressen og ikke direkte til ham. Steinlein er uenig.

– Jeg ved, at vi har holdt en masse møder – så sent som i dag har vi holdt møde med ham og hans rådgivere. På træningslejren brugte jeg selv en masse tid med ham, fordi jeg ville se, om jeg kunne komme ind i hovedet på ham.

– Vi havde et tilbud, hvor han kunne tjene plus 20 millioner i udlandet på to år – netto i udlandet – og vi kunne tjene 10-15 millioner. Det var win-win. Så jeg forsøgte at forstå ham, men det lykkedes jeg ikke med.

– Og der ved jeg, at mange af mine kollegaer – og det er alt fra trænere til sportschef og sportslig ansat – de har gjort alt for at snakke med ham. Han er en af dem, vi holder flest møder med i håbet om, at vi vil forstå, hvad han helst vil – om han vil tage kampen op, eller om han vil til udlandet. Vi er klar til at give ham løbepas, det vigtigste er at se ham trives, siger han.

Claus Steinlein fortæller videre, at han ikke helt kan finde ud af, hvorfor Pione Sisto ikke vil til udlandet, eller hvad Sisto i det hele taget vil.

Tipsbladets chefredaktør har også givet sin mening til kende om Pione Sisto-sagen – det kan du læse her.

Du kan se interviewet med Claus Steinlein i videoen øverst til denne artikel.



Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker