FCM-boss utilfreds med Sisto: På et forkert spor

Pione Sisto har ikke en fremtid i FC Midtjylland, og Claus Steinlein er utilfreds med kantspilleren ageren i egne medier. Den administrerende direktør erkender, at han ikke kan trænge igennem til den talentfulde spiller.



Han er en af Superligaens mest talentfulde spillere, men man har også indtryk af, at der skal meget til, hvis Pione Sisto igen skal spille for FC Midtjylland.

Efter at kantspilleren, der har en fortid på det danske landshold og i Celta Vigo, torsdag udtalte sig til sin egen podcast "Inside by Sisto" – hvor han i en rodet samtale blandt andet kritiserede FC Midtjyllands ageren i pressen, og hvordan klubben har håndteret situationen – tog administrerende direktør Claus Steinlein fredag aften til genmæle, da han talte med TV3 Sport inden opgøret mod OB.

Her fortalte FCM-bossen, at klubben har fejlet i at få Sisto til at fungere, men at Sisto samtidig selv er svær at trænge igennem til.

– Jeg har kendt Pione, siden han var 12 år. Jeg kender hans familie, og vi hentede ham hjem fra Spanien i håbet om at få ham på rette køl og hjælpe med karrieren, men det er desværre gået den modsatte vej. Personligt har man det skidt med det, for man vil gerne se ham lykkes, for han er et kæmpe talent. Han kan glæde en masse mennesker med sin fodbold, han kan glæde sin familie med fodbolden, men vi kan ikke få det til at lykkes. Og han kunne ikke lykkes i Spanien, så vi har arbejdet på at finde en anden klub til ham.

– Men han er lidt på forkert spor lige nu – både med at han kommunikerer i egne medier, og at han ikke indgår i fællesskabet og truppen, som vi helst vil have, men som de tidligere trænere ikke har ønsket, siger Claus Steinlein til TV3 Sport.

Sisto selv mener, at FCM har ført kommunikationen i pressen og ikke direkte til ham. Steinlein er uenig.

– Jeg ved, at vi har holdt en masse møder – så sent som i dag har vi holdt møde med ham og hans rådgivere. På træningslejren brugte jeg selv en masse tid med ham, fordi jeg ville se, om jeg kunne komme ind i hovedet på ham.

– Vi havde et tilbud, hvor han kunne tjene plus 20 millioner i udlandet på to år – netto i udlandet – og vi kunne tjene 10-15 millioner. Det var win-win. Så jeg forsøgte at forstå ham, men det lykkedes jeg ikke med.

– Og der ved jeg, at mange af mine kollegaer – og det er alt fra trænere til sportschef og sportslig ansat – de har gjort alt for at snakke med ham. Han er en af dem, vi holder flest møder med i håbet om, at vi vil forstå, hvad han helst vil – om han vil tage kampen op, eller om han vil til udlandet. Vi er klar til at give ham løbepas, det vigtigste er at se ham trives, siger han.

Claus Steinlein fortæller videre, at han ikke helt kan finde ud af, hvorfor Pione Sisto ikke vil til udlandet, eller hvad Sisto i det hele taget vil.

Tipsbladets chefredaktør har også givet sin mening til kende om Pione Sisto-sagen – det kan du læse her.

Du kan se interviewet med Claus Steinlein i videoen øverst til denne artikel.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Superliga-stortalenter topper international liste

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medie peger på FC København

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Trods krise: Freder Superliga-træner

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Chido Obi var ustyrlig



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

– Det er absolut bekymrende!

Brøndby henter stort målmandstalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz