Coronavirussen har ikke gjort meget godt i verden, men én ting har den dog forbedret: FC Midtjyllands trup. Havde det ikke været for pandemien, ville klubben have solgt nogle af dens profiler i sommeren 2020, vurderer Claus Steinlein.
Men nu går den ikke længere. FCM-direktøren forbereder sig på, at han må tage afsked med flere af holdets bærende spillere til sommer.
– Der er vi i en anden situation end sidste år. Da var der corona, markedet var lukket. Vi havde lovet nogle spillere (at de ville blive solgt, red.), men kunne godt få dem med et år mere. Nu har de brugt et år mere, end nogle af dem havde forventet. Til gengæld fik de muligheden for at spille Champions League, så det har ikke været med armen på ryggen. De synes også, det har været fedt at tage et år ekstra, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
Bliver I nødt til at sælge nogen den her gang?
– Ja, vi har ikke den samme trup (til næste sæson, red.). Der skal vi se, om vi ligesom de andre gange kan forbedre os på nogle pladser. Kan vi sælge en og finde nogle, der er bedre på nogle andre punkter? Er der nogle af de unge? Det er den balance, vi skal i gang med. Vi skal købe nogen, vi skal udvikle nogen, og samlet set skal vi få det til at gå op i en højere enhed.
FC Midtjylland har kurs mod endnu et mesterskab, hvilket i givet fald vil være klubbens tredje titel på tre sæsoner. Derudover har holdet spillet Champions League-gruppespil. Den slags succes har det med at gøre spillerne attraktive for andre klubber.
Folk som Frank Onyeka, Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har hver især luftet drømmen om et stort skifte, men Claus Steinlein vil ikke ud med, hvem han forventer at sælge.
– Der er nogle af dem, hvor vi skal se, hvem der bliver solgt. Hvem får vi det rigtige tilbud på? Og så hele det her corona-spøgelse. Hvad betyder det for transfermarkedet? Lige nu er der ingen, der får sindssygt mange penge ud af fodboldklubber i Europa. Fodboldbranchen har mistet rigtig mange penge, men der er også mange klubber, der skal bygge nye hold op. Når jeg siger 'klubber', er det nogle af de helt, helt store rundt om i Europa, siger direktøren.
De største klubber er ifølge Steinlein nøglen til at varme det fastfrosne transfermarked op.
– Når de store klubber køber, er det som et dominospil. Så bliver brikkerne sendt af sted. Der ligger vi bare nede på lag tre-fire. Så det er jo, om Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Manchester City. Køber de ind på øverste hylde?
– Bliver Paul Onuachu solgt for 250-300 millioner, så skal Genk købe en ny spiller, og så køber de måske en for 50. Så det er, om de dominobrikker bliver sat i gang.
Mandag medgav cheftræner Brian Priske, at Evander meget vel kunne være en af dem, der bliver solgt. Han udgør den ene del af en eftertragtet midtbanetrio sammen med Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
– Vores tre centrale midtbanespillere er alle tre unge, gode, dynamiske og har potentiale. Så lad os se, om vi har en, to eller tre af dem, når vinduet lukker. Chancen for, at vi har tre, er minimal. Der kan godt være, der er en enkelt tilbage, siger Claus Steinlein.
Læs her, hvordan Evander selv forholder sig til transferrygterne.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Supercomputer: De bliver danske mestre

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Kæmpe bøde til FC København

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’