Coronavirussen har ikke gjort meget godt i verden, men én ting har den dog forbedret: FC Midtjyllands trup. Havde det ikke været for pandemien, ville klubben have solgt nogle af dens profiler i sommeren 2020, vurderer Claus Steinlein.
Men nu går den ikke længere. FCM-direktøren forbereder sig på, at han må tage afsked med flere af holdets bærende spillere til sommer.
– Der er vi i en anden situation end sidste år. Da var der corona, markedet var lukket. Vi havde lovet nogle spillere (at de ville blive solgt, red.), men kunne godt få dem med et år mere. Nu har de brugt et år mere, end nogle af dem havde forventet. Til gengæld fik de muligheden for at spille Champions League, så det har ikke været med armen på ryggen. De synes også, det har været fedt at tage et år ekstra, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
Bliver I nødt til at sælge nogen den her gang?
– Ja, vi har ikke den samme trup (til næste sæson, red.). Der skal vi se, om vi ligesom de andre gange kan forbedre os på nogle pladser. Kan vi sælge en og finde nogle, der er bedre på nogle andre punkter? Er der nogle af de unge? Det er den balance, vi skal i gang med. Vi skal købe nogen, vi skal udvikle nogen, og samlet set skal vi få det til at gå op i en højere enhed.
FC Midtjylland har kurs mod endnu et mesterskab, hvilket i givet fald vil være klubbens tredje titel på tre sæsoner. Derudover har holdet spillet Champions League-gruppespil. Den slags succes har det med at gøre spillerne attraktive for andre klubber.
Folk som Frank Onyeka, Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har hver især luftet drømmen om et stort skifte, men Claus Steinlein vil ikke ud med, hvem han forventer at sælge.
– Der er nogle af dem, hvor vi skal se, hvem der bliver solgt. Hvem får vi det rigtige tilbud på? Og så hele det her corona-spøgelse. Hvad betyder det for transfermarkedet? Lige nu er der ingen, der får sindssygt mange penge ud af fodboldklubber i Europa. Fodboldbranchen har mistet rigtig mange penge, men der er også mange klubber, der skal bygge nye hold op. Når jeg siger ‘klubber’, er det nogle af de helt, helt store rundt om i Europa, siger direktøren.
De største klubber er ifølge Steinlein nøglen til at varme det fastfrosne transfermarked op.
– Når de store klubber køber, er det som et dominospil. Så bliver brikkerne sendt af sted. Der ligger vi bare nede på lag tre-fire. Så det er jo, om Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Manchester City. Køber de ind på øverste hylde?
– Bliver Paul Onuachu solgt for 250-300 millioner, så skal Genk købe en ny spiller, og så køber de måske en for 50. Så det er, om de dominobrikker bliver sat i gang.
Mandag medgav cheftræner Brian Priske, at Evander meget vel kunne være en af dem, der bliver solgt. Han udgør den ene del af en eftertragtet midtbanetrio sammen med Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
– Vores tre centrale midtbanespillere er alle tre unge, gode, dynamiske og har potentiale. Så lad os se, om vi har en, to eller tre af dem, når vinduet lukker. Chancen for, at vi har tre, er minimal. Der kan godt være, der er en enkelt tilbage, siger Claus Steinlein.
Læs her, hvordan Evander selv forholder sig til transferrygterne.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Færdig i Manchester City
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Superliga-ekspert i svime over FCK
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
