Coronakrisen rammer fodboldverdenen økonomisk meget hårdt, og det vil formentlig kunne mærkes i lang tid ned igennem fødekæden i de europæiske ligaer.
Det vurderer FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein i Politiken søndag.
Her fortæller han, at FCM har store tilgodehavender for nogle af klubbens store salg, og man føler sig nødsaget til at forholde sig til, at de sidste rater ikke falder til tiden.
– Den store udfordring i Midtjylland er, at vi har mange penge til gode i fodboldklubber rundt omkring i Europa for de mange spillere, vi har solgt de seneste år. Altså rater.
– Det er forskelligt fra transfer til transfer, hvor mange omgange vi får pengene i, men typisk er det sådan, at jo større beløbet er, des flere rater er der. Vi har over 50 millioner kroner til gode.
– Lige nu er situationen bare så usikker, at vi er nødt til at risikostyre ud fra et scenarie om, at vi ikke kan være sikre på at få dem til tiden, siger Claus Steinlein.
Han frygter, at transfermarkedet vil gå i stå, når Europas store klubber er økonomisk i knæ, og det vil ramme Superligaen længere nede i systemet.
– Danmark har en liga, der lever af at sælge fodboldspillere. Hvis FCK ikke kan sælge fodboldspillere, kan de heller ikke købe Mikkel Kaufmann af AaB – og kan AaB ikke sælge Kaufmann, kan de ikke købe, hvad de nu køber, og de kan ikke udvikle, hvad de skal.
– Så når pengene ryger ud, også i toppen af systemet som nu, lukker transfermarkedet muligvis i. I et stykke tid har efterspørgslen været større end udbuddet, men jeg tror, at det bliver den anden vej nu, siger Steinlein.
Superligaen er suspenderet på ubestemt tid. Med to runder tilbage af grundspillet fører FCM ligaen med 12 point ned til FC København på andenpladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
