FCM-helt: Kan ikke finde på bedre afslutning

David Ousted rundede sin karriere af med to reddede straffespark, som sendte pokalen til FC Midtjylland.



FC Midtjylland vandt torsdag eftermiddag pokalturneringen med en finale-sejr over OB, hvor det endte med 0-0 efter ordinær- og forlænget spilletid. Derfor skulle der straffesparkskonkurrence til, hvor helten blev FCM-målmand David Ousted med to redninger.

Han havde ellers trukket sig tilbage i december, men droppede pensionen for et halvt år i FCM, hvor dette altså blev karrierens sidste kamp. Netop at slutte af på den måde er stort for ham. Det fortæller han om i et interview med DR1.

– Jamen, det er vanvittigt. Jeg har svært ved at finde ord lige nu. Jeg kunne ikke have fundet på en meget bedre afslutning på det hele. For den her klub, der har taget så godt imod mig. For drengene i omklædningsrummet. Jeg er lykkelig, lyder det fra David Ousted.

FCM-helten peger desuden på, at han ikke havde regnet med, at han skulle komme til at spille så stor en rolle, da han valgte at tage et halvt år i FCM, hvor han egentlig udset til at være reserve for Elias Olafsson, som brækkede armen midt i forårssæsonen og dermed åbnede op for en del flere kampe end forventet.

– Jeg er rigtig glad for, at det kunne blive min rolle. Det skylder jeg klubben og drengene, forklarer Ousted.

Han peger derudover på, at han havde forberedet sig godt på sparkene fra OB sammen med målmandstræner Lasse Heinze.

– Og så var der den lille smule held, som man skal bruge som målmand. Det var der i dag, fastslår FC Midtjylland-målmanden.

For midtjyderne spillede Henrik Dalsgaard også en stor part i kampen. Læs mere om det her.





Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde




LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

De vil have Jelert

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub