FCM-helt: Kan ikke finde på bedre afslutning

David Ousted rundede sin karriere af med to reddede straffespark, som sendte pokalen til FC Midtjylland.



FC Midtjylland vandt torsdag eftermiddag pokalturneringen med en finale-sejr over OB, hvor det endte med 0-0 efter ordinær- og forlænget spilletid. Derfor skulle der straffesparkskonkurrence til, hvor helten blev FCM-målmand David Ousted med to redninger.

Han havde ellers trukket sig tilbage i december, men droppede pensionen for et halvt år i FCM, hvor dette altså blev karrierens sidste kamp. Netop at slutte af på den måde er stort for ham. Det fortæller han om i et interview med DR1.

– Jamen, det er vanvittigt. Jeg har svært ved at finde ord lige nu. Jeg kunne ikke have fundet på en meget bedre afslutning på det hele. For den her klub, der har taget så godt imod mig. For drengene i omklædningsrummet. Jeg er lykkelig, lyder det fra David Ousted.

FCM-helten peger desuden på, at han ikke havde regnet med, at han skulle komme til at spille så stor en rolle, da han valgte at tage et halvt år i FCM, hvor han egentlig udset til at være reserve for Elias Olafsson, som brækkede armen midt i forårssæsonen og dermed åbnede op for en del flere kampe end forventet.

– Jeg er rigtig glad for, at det kunne blive min rolle. Det skylder jeg klubben og drengene, forklarer Ousted.

Han peger derudover på, at han havde forberedet sig godt på sparkene fra OB sammen med målmandstræner Lasse Heinze.

– Og så var der den lille smule held, som man skal bruge som målmand. Det var der i dag, fastslår FC Midtjylland-målmanden.

For midtjyderne spillede Henrik Dalsgaard også en stor part i kampen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen