Igennem tiden er en række dygtige spillere kommet til FC Midtjylland fra det nigerianske akademi Ebedei, og nu har midtjyderne hentet en ny op i form af midtbanespilleren James Inyere Arinze.
Det oplyser FCM på klubbens hjemmeside.
Det er dog en spiller, som kom ind på akademiet for to år siden som angriber, men derefter fik sig en efteruddannelse, fortæller Jonas Dal, der er ansvarlig for FCM's samarbejde med Ebedei.
– Det er godt set af trænerstaben i FC Ebedei, at vi her har at gøre med en midtbanespiller – og ikke en angriber. Den seneste tid har James bygget på sine defensive evner, og jo mere, han har vænnet sig til midtbanerollen, jo mere defensivt orienteret er han også blevet – uden at gå på kompromis med sit offensive mindset, siger Jonas Dal, som også bemærker, at de har stor fokus på integrationen af spilleren.
Selv glæder Arinze sig selvsagt en del over skiftet.
– Det betyder meget for mig, og det har været et mål, siden jeg var helt lille. Nu handler det om at arbejde endnu hårdere, så jeg kan opnå flere af mine mål, fortæller han og fortsætter:
– Min helt store drøm er at ende i Premier League, men inden da ved jeg, at der er mange skridt, som skal tages, siger James Arinze, som i forvejen kender folk som Isa Musa, Obule Sunday Moses og Mark Ugboh i truppen.
I første omgang vil han være tilknyttet FCM's U19-hold.
Tidligere har andre midtbanespillere som Frank Onyeka og Raphael Onyedika været igennem turen fra Ebedei til FC Midtjylland, hvorefter de er blevet solgt videre til henholdsvis Brentford og Club Brugge.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED